Obávaná kríza stredného veku: Dostane aj vás?

Harley Davidson

photl.com

Klišé spojené s prejavmi krízy stredného veku poznáme všetci, aké sú však jej korene a skutočné dôvody?

Postarší pán s nafarbenými vlasmi, zavesený do dievčaťa, ktoré by jeho dcéru mohlo oslovovať „teta“ alebo dáma v rokoch, ktorá sa svoj vek snaží maskovať vyzývavým líčením a v práci koketuje s mladými zajačikmi – takto si zväčša predstavujeme krízu stredného veku. Nie je sa čo čudovať, veď práve tieto stereotypy nám neustále servíruje väčšina médií. Ak ale chcete pochopiť, čo sa vo vnútri človeka deje počas tohto zložitého a často krát zlomového obdobia života, budete musieť nazrieť hlbšie pod pokrievku klišé.

Kedy ju môžete čakať?

Dlhodobé výskumy realizované v západných krajinách dokazujú, že krivka pocitu šťastia dosahuje u človeka vrchol medzi 20. a 30. rokom života a potom začína klesať. Niekde okolo 40-50 je na svojom dne a až následne začne opäť pomaly stúpať. A práve v tomto kritickom období medzi 40 a 50 rokom života začína množstvo ľudí pociťovať to, čo poznáme ako krízu stredného veku.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


Prečo prichádza?

Tabuľky povedia kedy máte na krízu „vek“, no na to, aby ste pochopili jej dôvody, sa musíte obrátiť na psychológov alebo ľudí, ktorí ňou prešli:„Začalo to pocitom rozčarovania z vlastného života. Zrazu som mal dojem, že rodina, pre ktorú som žil, ma nepotrebuje, že v posteli nám to s manželkou prestáva fungovať, že som v práci ani mimo nej nič významné nedosiahol a že ma vlastne ani nebaví to, čo robím. Najhoršie však bolo vedomie, že čas, ktorý som mal pri narodení k dispozícii sa skrátil už viac ako o polovicu a teraz smerujem do etapy, kde ma už nič úžasné nečaká. Cítil som sa ako v rýchliku – akoby mi život unikal za oknami a ja som nemal ako vystúpiť,“ otvorene priznáva svoju frustráciu 52-ročný Jozef.

A presne o týchto pocitoch u ľudí v kríze stredného veku hovorí aj jej„objaviteľ“, psychológ Carl Jung. Ten tvrdí, že v tejto etape života sa pýtame sami seba, či to, čo sme dosiahli má skutočne nejakú hodnotu a uvedomujeme si, že sme pri honbe za postavením, kariérou, či materiálnym zabezpečením rodiny zanedbali hlbšie hodnoty i sami seba. Práve preto v nás začína klíčiť pocit prázdnoty a zbytočnosti, ktorý bohužiaľ nezmizne spolu s výmenou partnerky za mladšiu slečnu ani s kúpou vysnívaného auta.

Ako sa prejavuje?

Vonkajšie prejavy krízy odohrávajúcej sa v duši človeka môžu byť u každého iné. Niekto sa uzavrie do seba a prestane komunikovať s okolím, iný sa naopak snaží nadväzovať čo najviac nových kontaktov, vyhľadáva zábavu a snaží sa dobehnúť to, čo doteraz zanedbával. Rozdiely sú aj medzi tým, ako krízu prežívajú muži a ženy.


Mohlo by vás zaujímať: Takto pôsobia homeopatiká: Pomôžu prírodné lieky aj vám?


Každé pohlavie ju prežíva inak

U mužov je dominantným pocitom strach. Strach zo starnutia, zo straty atraktivity pre druhé pohlavie, z chorôb, zo zlyhania v práci a aj strach zo smrti. A práve tento strach ženie mužov k tomu, aby si zrazu začali plniť svoje sny z mladosti, zaháňali pochmúrne myšlienky adrenalínovými zážitkami, zmenili prácu, aby sa začali viac starať o svoj zovňajšok i životosprávu. A kým muži všetkými silami bojujú proti svojim vnútorným strachom, nežnejšie pohlavie rieši pocit osamelosti a nepotrebnosti. Kríza u žien totiž prichádza po osamostatnení sa detí, vo chvíli, keď sú nútené zamyslieť sa nad tým, ako naložia so životom po naplnení úlohy matky.

Dá sa „vyliečiť“?

Pilulka na krízu stredného veku síce neexistuje, ale na druhej strane, túto celkom bežnú súčasť života netreba brať nijak tragicky. Psychológovia tvrdia, že každý v živote zažije aspoň jednu významnú emocionálnu zmenu a vo väčšine prípadov týmto procesom prejde hladko, bez vážnejších zásahov do svojho života. Ak sa zamyslíte nad príčinami krízy stredného veku, možno si dokonca uvedomíte, že je aj na niečo dobrá. Prináša totiž otázky, ktoré ste doteraz potláčali a nevnímali. Ak v sebe nájdete silu a guráž na ne priamo odpovedať, určite sa vám podarí prehodiť výhybku vášho „rýchlika“ na tú správnu koľaj.


Všimli ste si krízu stredného veku na sebe alebo niekom z vášho okolia? Prezraďte vaše skúsenosti v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži.

Zdroj: photl.com, archív, Viktória
Odporúčame