Notebook je nemotorný a tablet zbytočný? Je tu pre vás ultrabook

Ultrabook

SITA

Ultrabooky sú ďalším z technologických výstrelkov súčasnosti. Počítač už nie je tým, čím pred dvadsiatimi rokmi – veľká debna, veľký monitor, klávesnica a myška. Dnešné počítače majú mnoho podôb, od klasických stolových, cez notebooky, netbooky, ultrabooky, tablety až po smartfóny. Len si to uvedomte. Mobil vo vašom vrecku má väčší výkon ako váš počítač spred 15 rokov.

Ultrabook, skutočne ultra?

Ultrabook je v podstate notebook, ktorý je tenší ako klasický notebook. Prišiel s ním ako prvý výrobca procesorov Intel, ktorý si stanovil isté kritériá. Musel mať úsporný procesor Intel a maximálnu hrúbku 2,1 cm. Mnoho z nich má však aj len okolo 1,5 cm. Preto je pri nových ultrabookoch výrazne nižšia aj hmotnosť, tie 14 palcové majú často len okolo 1,5 kg, malé 11 palcové dokonca 1 kg. V čom je ultrabook ultra? V ultramobilnosti.

Sú výkonné?

V dnešnej dobe by sa už málo výkonné PC ani nepredávali. Preto ultrabooky výkonné sú, majú jedno výrazné „ale“. Aj keď bude ultrabook výkonný, za rovnakú cenu nájdete oveľa výkonnejší notebook. Na klasickú kancelársku prácu postačujú, bez problémov prehrajú aj videá vo vysokom rozlíšení. Ak však chcete hrať najnovšie hry, používať náročné grafické programy na úpravu fotografií alebo videa, budú zaostávať. Kvôli tenšiemu telu majú problémy s chladením. Je logické, že do menšieho tela ultrabooku nedáte natoľko výkonné a veľké komponenty ako do klasických notebookov. Ultrabooky sú však pri bežnej kancelárskej práci oveľa rýchlejšie, hlavne vďaka SSD disku. Sú výrazne rýchlejšie ako klasické HDD pevné disky. Ultrabook zapnete už do 2 sekúnd, čo je neuveriteľná rýchlosť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Lacné notebooky sú dostupné takmer pre každého: Ktorý z nich zaujme vás?


Aké sú možnosti konektivity?

Ultrabooky kvôli menšej šírke trpia ďalším neduhom, niekedy nemajú všetky potrebné konektory. Niektoré z nich nemajú optickú mechaniku. Sú aj modely, ktoré nemajú LAN konektor, do ktorého dávate kábel pre pripojenie na internet. Mnoho výrobcov sa spolieha len na technológiu bezdrôtového pripojenia Wi–Fi. Niekomu bude možno vadiť menší počet USB konektorov ako pri klasických notebookoch. Treba podotknúť, že všetky tieto informácie sa môžu líšiť pri konkrétnom modeli, preto si ich zistite pred kúpou toho konkrétneho, o ktorý máte záujem.

Vydržia?

Ultrabooky sú v tomto rekordérmi, základným kritériom je, aby vydržali aspoň 6 hodín. To je pri mnohých modeloch len snom, reálna výdrž tých lacnejších sa pohybuje na úrovni 3-4 hodín, čo však nie je najhoršia hodnota. Niektoré modely disponujú batériou, ktorá sa dokáže extrémne rýchlo dobiť. Na 80% ju nabijete už za pol hodinku. Nevýhodou je, že ultrabooky majú integrovanú batériu, teda ju nevyberiete. Ak sa jej kapacita výrazne zníži a budete ju chcieť vymeniť, musíte navštíviť servis. Vďaka úsporným procesorom je však výdrž ultrabookov často o niečo vyššia ako pri klasických notebookoch.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pracujte s počítačom rýchlejšie: Naučte sa používať tieto jednoduché skratky


Sú pekné?

Sú nádherné. Elegantné tenké telo, celokovová konštrukcia a luxusný vzhľad. Pôsobia prestížne, moderne a dokonalo. Ultrabooky hrajú na štýl, sú ozdobou svojho majiteľa. V porovnaní s lacnými plastovými notebookmi sú pevnejšie, odolnejšie a kvalitnejšie. Pokiaľ pozeráte len na vzhľad, určite si vyberte ultrabook.

Sú drahé?

Aj keď nejde o závratné sumy, v porovnaní s klasickými notebookmi sú drahé. Najlacnejšie ultrabooky začínajú pri hranici 550 eur, končia pri niekoľkých tisícoch. Musíme povedať, že od najlacnejšieho ultrabooku nemôžete očakávať zázraky. Ak si chcete príležitostne zahrať aj nejakú náročnejšiu hru, obzerajte sa po modeloch s cenovkou aspoň 900 eur. A to rozhodne nie je málo.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tablet alebo netbook: Ktoré z týchto zariadení vám bude vyhovovať viac?


Pre koho sa teda hodia?

Ultrabooky sú do istej miery módnym výstrelkom a preto ich nevyužije každý. Ak chcete výkon a zmierite sa s prenášaním prístroja, ktorý je o niečo ťažší a väčší, vyberte si notebook. Za rovnaké peniaze dostanete väčší výkon. Ak chcete malý prenosný počítač a nechcete veľa minúť, poobzerajte sa po o niečo starších netbookoch. Ultrabook je vhodný pre tých, ktorí potrebujú počítač buď na tvrdú kancelársku prácu, alebo chcú mať štýlový kúsok. Buď pracovný nástroj, alebo šperk. Pokiaľ hľadáte niečo medzi, za svoje peniaze si môžete vybrať aj niečo iné.


Ste majiteľom ultrabooku? Aké máte skúsenosti s jeho používaním? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame