Veľkonočná babka, slamení panáci či čarodejnice: Aj tak vyzerá Veľká noc vo svete

Veľká noc

thinkstockphotos.com

Nie nadarmo sa hovorí „iný kraj, iný mrav“. Výnimkou nie je ani oslava najväčšieho kresťanského sviatku, ktorá sa spája so zmŕtvychvstaním Ježiša Krista.Veľká noc ako symbol veselia a hodovania sa ujala hlavne u nás, ale kraslice sa maľujú aj v susednom Česku. Zabudnite na chvíľu na klasickú slovenskú oblievačku a pozrite sa spolu s nami, ako prebieha vítanie jari v ostatných kútoch sveta.

V Anglicku hľadajú vajíčka

V krajine červených autobusov závisia prípravy Veľkej noci na jednotlivých rodinách. Tie veriace dodržiavajú pôst a chodia do kostola, najmä na Veľkonočnú nedeľu. V Anglicku vôbec nepoznajú pletenie korbáčov, viazanie stužiek a šibačku. Márne by ste tu hľadali aj veľkonočného barančeka, zato zajačik nadeľuje deťom čokoládové vajíčka, dobroty a hračky. Tie však musia Briti najprv nájsť, pretože sladkosti sú dobre ukryté pred zvedavým zrakom v dome alebo v záhrade.

Portugalci pália hranice

V Portugalsku sa na Veľký piatok zapaľujú obrovské hranice, na ktorých ľudia upaľujú slamených panákov vyzerajúcich ako Judáš. Tradičným veľkonočným jedlom je omeleta plnená slaninou, ale pochutia si aj na pečenom kozliatku, jahniatku, či chrumkavom prasiatku. Na svoje si prídu aj maškrtníci, pre ktorých vypekajú gazdinky od rána briošky a koláče od výmyslu sveta. Na stole nesmú chýbať ani čokoládové vajíčka a mandle.


Mohlo by vás zaujať: Netradičné veľkonočné pohostenie: Vyskúšajte maličkosti, ktoré zachutia aj vám


Švédi vyháňajú čarodejnice

Severania verili v minulosti v čarodejnice a zlé sily. Dnes bosorky pripomínajú iba malé deti, ktoré sa obliekajú do dlhých šiat a s tvárami natretými načerveno zvonia pri dverách. Zábavku pripomínajúcu Halloween si niekedy ozvláštnia tým, že pod prah podstrčia susedom zapečatený list s podomácky vymysleným veršíkom. Neodmysliteľnou súčasťou škandinávskej veľkonočnej výzdoby sú brezové metly, ktoré sú na koncoch vetvičiek ozdobené farebnými pierkami. Vo veľkom sa jedia najmä praženice, omelety, jahňacie mäso a losos. Deti dostávajú marcipánové zvieratká a čokoládové figúrky.

V Nórsku sa riešia vraždy

Veľkonočné sviatky s nádychom kriminality majú v Nórsku. Tam totiž okrem maľovania vajíčok riešia obyvatelia vraždy. Tamojšie televízie vysielajú kriminálne a detektívne príbehy a ten istý trend nasleduje aj tlač. Mimoriadne obľúbeným seriálom je Poirot od Agathy Christie. Ak práve nehádajú, kto je vrah, radi chodia na prechádzky do prírody.

Bláznivý karneval v Holandsku

V krajine tulipánov začína deň pred pôstom karneval. Prípravy naň sa začínajú už v jedenásty deň jedenásteho mesiaca predchádzajúceho roka, kedy sa zíde rada jedenástich, aby pripravila všetky plány podujatia. Symbolika čísla jedenásť nie je náhodou, pretože jedenástka je číslom bláznov. V podobnom duchu sa nesie aj maškarný ples a v každom meste sa volí princ karnevalu, ktorý dostane od starostu kľúč. Tradičným veľkonočným pokrmom je sladký chlieb s hrozienkami a ríbezľami.


Mohlo by vás zaujať: Vyrobte si originálnu veľkonočnú výzdobu doma: Ako na zdobenie kraslíc?


V Litve majú veľkonočnú babku

V Litve je „maskotom“ Veľkej noci veľkonočná babka v kočiari. Nemá v ňom však zapriahnuté kone, ale zajačiky, ktoré rozvážajú veľkonočné vajíčka po celej krajine. Dobré deti dostanú krásne vyfarbené vajíčka, no bez odmeny neostanú ani tie neposlušnejšie. Baltský národ je veľmi poverčivý. Ak nechcete, aby vám v lete skrížil cestu had, nesmiete zočiť v prvý veľkonočný sviatok žiadnu ihlu.

Listová mánia v Dánsku

Dánsko sa pýši jednou špecifickou tradíciou – posielaním prekáračkových listov. Deti ich píšu už niekoľko týždňov pred sviatkami a potom ich pošlú svojim kamarátom. Listy sú anonymné, ale ich podpis má toľko bodiek, ako počet hlások v mene odosielateľa. Do obálok sa vkladajú snežienky ako poslovia jari.


Ktoré veľkonočné tradície a zvyky dodržiavate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Viera
Odporúčame