Túžite začať s behom? Olympijská reprezentantka vám poradí, ako na to!

Lucia Klocová

SITA

Behanie patrí medzi športy, ktoré majú svojich milovníkov na celom svete. Môžete vďaka nemu zhodiť kilá navyše, zlepšiť si kondičku a vyhnúť sa viacerých chronickým ochoreniam. Treba len začať – a práve začiatky bývajú najťažšie. Ako na to, aby ste vydržali a vyťažili z behu to najlepšie, vám poradí slovenská olympijská reprezentantka, Lucia Klocová.

1.            Technika je základ

Behať vie každý, no nie každý to robí správne. Aj behať treba vedieť a dodržiavať správnu techniku. ,,Trup pri behu treba vzpriamiť a plecia spustiť nadol. Hlavu držíme vzpriamenú a dívame sa asi desať metrov pred seba smerom nadol. Hlavu nevysúvame vpred. Veľmi dôležité je správne našľapovanie – najprv dopadá špička, potom chodidlo, päta sa zeme takmer nedotýka,“ vysvetľuje olympijská reprezentantka.

2.            Začnite na rovine

Najmä začiatočníci by si mali vybrať terén, ktorý ich od behu neodradí. Ideálna je preto rovina. ,,Práve rovný terén tiež poskytuje dostatok priestoru na to, aby sa mohol bežec sústrediť na techniku behu. Keď ju zvládne a nemá problém odbehnúť pol hodinu, môže skúsiť aj náročnejšie terény.“

3.            Indiánsky beh

Podľa bežkyne Lucie Klocovej na začiatok stačí odbehnúť okolo 20 minút, pol hodinku. Najlepšie je začať formou indiánskeho behu, teda striedaním behu a chôdze. športovanie na začiatku netreba veľmi preháňať. Stačí odbehnúť dvadsať až tridsať minút.


Mohlo by vás zaujať: Po schodoch, po schodoch: Počítajte poschodia aj stratené kilogramy!


4.            S rýchlosťou to nepreháňajte

Pre bežca začiatočníka je ideálna rýchlosť, keď dokáže so svojím partnerom prehodiť pár viet. Práve vtedy telo spaľuje najviac kalórií a vyplavuje škodlivé látky. Zároveň tiež človek vydrží bežať dlhšie. Preto nemá zmysel sa hnať na hranicu svojho výkonu. Nebolo by to efektívne a zároveň by vás následná svalovica mohla od ďalšieho behania odradiť.

5.            Nezabudnite na ruky

Aj poloha a pohyb rúk je súčasťou techniky behu. Mali by byť uvoľnené, pretože práve prirodzenosť je pre dobrý pocit z behania dôležitá. Pozor si treba dávať na ich smerovanie krížom pred hrudník – správne by mali smerovať vpred a vzad, rovnobežne so smerom pohybu.

6.            Ten ideálny čas na behanie

Podľa Lucie Klocovej neexistuje. Každému vyhovuje niečo iné a treba, aby sa človek riadil vlastnými pocitmi. Niektoré zásady však zostávajú rovnaké. Počas horúcich dní si vyberať tienisté trate ideálne ráno alebo podvečer.


Mohlo by vás zaujať:  Schudnite konečne z brucha podľa vašich predstáv: Tentoraz sa vám to podarí


7.            Ako je to s jedením a pitím?

,,Najlepšie je dve hodinky – hodinu a pol pred behaním nejesť. Piť človek samozrejme môže, ale radšej častejšie a v menších dávkach,“ hovorí Lucia Klocová.

8.            Tenisky sú najhlavnejšie

Z celej výbavy, ktorú na behanie potrebujete, sú najdôležitejšie tenisky. Malo by ísť o bežecký model so zvýšenou pätou. ,,Vždy je lepšie vyskúšať viacero typov a až potom sa rozhodnúť, ktoré vám sedia najlepšie,“ radí bežkyňa. ,,Keď sa chce človek venovať behu vážnejšie, môže si dať chodidlá otestovať v špecializovaných predajniach. Podľa toho, či pri behu našľapuje rovnomerne alebo viac šliape na vonkajšiu či vnútornú časť chodidla mu predavači odporučia vhodný model tenisiek.

9.            S oblečením je to jednoduchšie

Najmä ak s behom len začínate, nemusíte investovať do drahého oblečenia. Podstatné je, aby tričko dobre odvádzalo pot, nemalo by sa pri prepotení lepiť na telo a ochladzovať ho. Na dolnú časť tela sú vhodné šortky, tepláky či joggingové nohavice, ktoré by mali byť pohodlné a niekde neomínať.

10.          Vydržte!

Možno sa do prvých tréningov budete musieť nútiť a bojovať sami so sebou. Keď však vydržíte a vaše telo si na pohyb zvykne a bude si ho samo pýtať. Udržať si dobrú postavu aj kondičku tak bude pre vás malina!


Aké skúsenosti s behom máte vy? Čo vám robí najväčšie problémy? Ako sa prejavuje beh na vašej postave či kondičke? Podeľte sa o svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: SITA, SITA, Zora
Odporúčame