Medvedí cesnak sa opäť hlási o slovo: Pustite ho aj do vašej kuchyne

Medvedí cesnak

thinkstockphotos.com

Jar sa nesie v znamení slnečných lúčov, zelenej prírody a vône medvedieho cesnaku. Ak patríte medzi jeho fanúšikov, môžete sa už (aspoň v teplejších kútoch Slovenska) pokojne vybrať na zber. A ak ste medvedí cesnak ešte neskúšali, možno by ste mali začať. Jeho využitie v kuchyni je naozaj široké a či už z neho pripravíte pesto, nátierku alebo špenát, je ideálnym spestrním každého stola.

Má rád vlhkosť

Ak ešte nemáte vlastné overené nálezisko, zamerajte sa najmä na vlhké lúky a tienisté a vlhké lužné lesy. Medvedí cesnak má podlhovasté listy, ktoré pripomínajú konvalinku, ktorá je však jedovatá. Pri jeho zbieraní sa preto spoliehajte najmä na svoj čuchmedvedí cesnak totiž vonia ako ten klasický, ktorý používame bežne v kuchyni.


Mohlo by vás zaujať: Medvedí cesnak opäť rozvoniava: Akú dobrotu si z neho môžete pripraviť?


Ideálny pre zdravie

Tak ako klasický cesnak, aj ten medvedí nielen výborne chutí, ale má aj mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie a je výbornou súčasťou jarných detoxikačných kúr. Nezabudnite však, že si ho treba dopriať čerstvý, pretože sušením sa jeho pozitívne účinky oslabujú. V čom všetkom nám prospieva?

  • pomáha znižovať vysoký krvný tlak
  • má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi
  • zabraňuje kôrnateniu civ
  • prečisťuje tráviaci systém
  • prečisťuje obličky
  • pomáha pri liečbe žalúdočných vredov
  • pôsobí proti nespavosti
  • posilňuje imunitný systém
  • podporuje pamäť
  • podporuje hojenie otvorených rán

Mohlo by vás zaujať: Pomôže proti chorobám aj v kuchyni: Sezóna medvedieho cesnaku je tu!


Ako ho jesť?

Na chlebe – ako pažítku – nakrájajte lístky nadrobno a dajte na chlieb s maslom.

V šalátoch – pridajte listy medvedieho cesnaku do svojho obľúbeného šalátu. Získa nový šmrnc a určite si pochutnáte.

V nátierke – rozmixovať ho môžete s tvarohom alebo s cottage syrom a soľou. Využijete ho aj v iných nátierkach namiesto obyčajného cesnaku.

Ako omáčku – umyté listy nakrájame a dáme spariť na panvicu na masle. Ochutíme bielym korením, soľou a pridať môžeme aj trochu bieleho vína. Po chvíli zmes odstavíme, dáme do väčšieho pohára alebo nádoby na mixovanie a rozmixujeme s trochou smotany na šľahanie.


Spoznajte zázračné lieky prírody>>


Ako originálny „špenát“ – keďže výrazná chuť medvedieho cesnaku nie každému ulahodí, skombinujte ho so klasickým špenátom alebo žihľavou. Dostatočné množstvo čerstvých listov umyte, zmiešajte a varte v osolenej vode asi 10 minút. Potom zlejte a pokrájajte. Na panvici speňte nadrobno nakrájanú cibuľku a pridajte múku. Následne pridajte trochu mlieka a uvarené listy. Nakoniec pridajte smotanu na šľahanie a rozmixujte. Podávajte ako klasický špenát – napríklad s volským okom a zemiakmi.

Ako pesto – áno, túto pochúťku možno pripraviť aj z listov medvedieho cesnaku. Rozmixujte ich so soľou, korením, olivovým olejom a píniovými orieškami (alebo slnečnicovými semienkami). Použite pri receptoch namiesto pesta – napríklad na cestoviny a posypte parmezánom.

Na pečených zemiakoch – Zemiaky v šupke umyte, nakrájajte na spôsob amerických zemiakov a poukladajte na jemne naolejovaný papier na pečenie. Osoľte a posypte medvedím cesnakom (môžete použiť celé alebo pokrájané listy). Vynikajúce!

Ako liek počas celého roka – pokrájané listy zalejte alkoholom a po dvoch týždňoch sceďte. Tekutinu môžete používať celý rok na pitie, napríklad pri kašli či ženských problémoch. Tiež ňou môžeme potierať miesta.


Na čo všetko využívate medvedí cesnak vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame