Pozor na krvácanie ďasien: Hrozí viac, ako „len“ vypadané zuby!

Zuby

thinkstockphotos.com

Zdravé ďasná nekrvácajú – to vám potvrdí snáď každý zubár. Naopak, ide o znamenie, že s naším chrupom nie je niečo v poriadku. Ak teda pri čistení zubov vypľúvate aj krv, je načase, aby ste spozorneli a začali hľadať príčinu okamžite, aby neskôr už nebolo poriadne neskoro.

Čisté zuby = zdravé ďasná

Krvácavé ďasná počas umývania zubom sú jednoznačným príznakom zápalového ochorenia. Zápal ďasien nazvaný gingvitída spôsobujú baktérie, ktoré sa nahromadili v ústnej dutine najmä z dôvodu nesprávnej ústnej hygieny. Práve kvôli nim sa tvorí povlak a ten dráždi ďasná, ktoré sa potom zapália. Ďalšou príčinou zvykne bývať aj zubný kameň. Ten vám však veľmi jednoducho odstráni zubný lekár alebo dentálny hygienik.

Príznak podvýživy

Okrem nesprávnej dentálnej starostlivosti môže byť krvácanie ďasien príznakom hormonálnych výkyvov, zhoršenej imunity či iných zdravotných problémov. Dokonca sa uvádza, že môžu značiť podvýživu či leukémiu. Preto môžu včasné preventívne vyšetrenia odhaliť problémy hneď v začiatkoch.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás krvácanie z ďasien? Zastavte ho, kým nespôsobí katastrofu!


Krvácanie ďasien počas užívania liekov

Krvácanie ďasien však môže byť spôsobené aj liekmi, ktoré ovplyvňujú  zrážanlivosť krvi. To môže spôsobiť aj nadmerné krvácanie pri zápale alebo poranení. Medzi tieto lieky patria napríklad kyselina acetylsalicylová, warfarín, heparín. Zmeny na ďasnách môžu spôsobiť aj lieky na epilepsiu či po transplantácii. Vtedy ďasná opúchajú a nezriedka sa dostavuje aj krvácanie.

Nie je to len o vypadaní zubov

Neliečený zápal ďasien sa postupne presúva do zubného lôžka a v konečnom dôsledku môže poškodiť jemné väzivo, ktorým sú zuby v čeľusti upevnené. Keď napadne samotnú kosť ide o parodontitídu, pri ktorej dochádza k uvoľňovaniu zubov zo zubného ložiska.

Okrem straty krásneho úsmevu vás však pri zanedbaní krvácania ďasien môžu čakať oveľa horšie následky. Závažné prípady tohto ochorenia môžu veľmi jednoducho spôsobiť smrť srdcových buniek, teda srdcový infarkt, kôrnatenie tepien či u mužov neschopnosť udržať erekciu.


Mohlo by vás zaujať: Udržte si zuby v ďasnách čo najdlhšie: Bojujte proti paradentóze, kým je čas!


Takto zabránite krvácaniu ďasien

Základom je dodržiavanie správnej ústnej hygieny. Nezabúdajte na pravidelnú každoročnú prehliadku u zubného lekára a návštevu zubného hygienika. Chrup si treba umývať najmenej dvakrát denne dovtedy, kým nie sú úplne hladké s tým, že veľký dôraz kladieme na miesta, kde dochádza ku krvácaniu. Nezabúdajte ani na čistenie zubov pomocou medzizubnej kefky či dentálnej nite. Zápalové ochorenia ďasien môžu pomôcť vyliečiť aj medicinálne zubné pasty, ktoré však treba striedať s bežnými pastami.

Po jedle zuby poriadne prepláchnite vodou. Tá umyje zvyšky potravy zo zubou aj ďasien, čím odstráni baktérie spôsobujúce zubný plak. Nezabúdajte však, že sladké nápoje na takejto báze nefungujú, keďže majú vo svojom zložení cukry a kyseliny.

Podobný čistiaci účinok majú aj jedlá s obsahom vlákniny, ako ovocie a zelenina. Obľúbenými sú jablká, jahody či zeler.

Jedzte pohánku s vitamínom P

Doplnkovou liečbou je užívanie potravinových doplnkov s obsahom rutínu. Ten akoby utesňuje steny ciev, čím zmenšuje možnosť tvorby opuchov a má aj antioxidačné účinky. Často sa označuje ako vitamín P. Prírodným zdrojom tohto vitamínu je pohánka. Využíva sa nielen pri krvácajúcich ďasnách a nose, ale odporúča sa aj pri problémoch s kŕčovými žilami a hemoroidmi.


Trápi aj vás krvácanie ďasien? Ako s ním bojujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame