Zlepšite ústnu hygienu: 5 dôvodov, prečo si vyplachovať ústa olejom

Olivový olej

thinkstockphotos.com

Úloha ústnych vôd je zabiť baktérie a zároveň osviežiť dych. Väčšina z nich však obsahuje alkohol, ktorý vysušuje ústnu dutinu, a tak porušuje sliznicu. Kým myšlienka oleja v ústach neznie veľmi vábivo, paradoxne práve ten má schopnosť prirodzene zabiť škodlivé baktérie, odstrániť zvyšky jedla a zabezpečiť krásne biele zuby.

Ktorý olej je ten naj?

Výber oleja je na vás, použiť môžete olivový, sezamový, slnečnicový alebo kokosový, no pravdou je, že najčastejšie sa na vyplachovanie úst používa najmä posledný spomínaný. Dôležité je, aby bol olej extra panenský, teda za studena lisovaný. Iba tak v ňom zostáva najväčšie množstvo živín a prospešných látok, ktoré úspešne bojujú s nečistotami v ústach.

Ako na to?

Vložte lyžičku oleja do úst a začnite ho premieľať vo všetkých častiach. Po desiatich až pätnástich minútach olej môžete vypľuť a zuby umyť tak, ako ste zvyknutí. Na chuť mastnej tekutiny v ústach si musíte jednoducho zvyknúť, no je to len otázka času. V tom má pred ostatnými výhodu práve spomínaný kokosový olej. Po chvíľke premieľania sa totiž v ústach premieňa na znesiteľnú tekutinu príjemnej chuti. Ústa si takýmto spôsobom vyplachujte ideálne ráno ešte pred raňajkami a pitím. Vtedy je vyplachovanie úst olejom najefektívnejšie.


Mohlo by vás zaujať: Delikátny problém, ktorý trápi mnohých: Čo sa môže skrývať za páchnucim dychom?


Eliminuje nepríjemný zápach

Príčin zápachu v ústnej dutine je hneď niekoľko. Prvým je samozrejme nesprávna hygiena, no spôsobovať ho môžu i rôzne ochorenia ako je napríklad cukrovka či rôzne problémy v tráviacom trakte. Až 85% zápachu však vzniká v ústach, ostatná časť je spôsobená ťažkosťami vo vnútri tela. Účinné látky v oleji eliminujú mikroorganizmy v ústnej dutine, a tak dochádza k zlepšeniu dychu.

Bieli zuby

Hoci mnoho odborníkov s týmto názorom nesúhlasí, keďže ho nepodporuje žiaden výskum, iní na olejovú ústnu vodu nedajú dopustiť. Argumentujú najmä vlastnými skúsenosťami a starou ajurvédskou medicínou. Indovia totiž poznali kokosový olej už pred desiatkami rokov a používali ho nielen ako prostriedok na čistenie, ale i bielenie zubov. Faktom však zostáva, že rôzne bieliace gély a nálepky obsahujú chemické látky môžu povrch zubov rozleptať či inak poškodiť a tým spôsobiť viac problémov.  


Mohlo by vás zaujať: 10 tipov ako zužitkovať olivový olej v domácnosti: Na nábytok aj pri manikúre


Zvyšuje účinok umývania kefkou

Zubná kefka sa dostane len k dostupným miestam zubov. Oveľa nebezpečnejšie sú však medzizubné priestory, kam sa, pokiaľ nepoužívate špeciálne prispôsobenú kefku, nedostanete. Intenzívnym mechanickým premieľaním sa však olej dostane aj k ťažko dostupným miestam a odstrániť tak usadený plak. Účinok oleja znásobíte práve používaním medzizubnej kefky. O efektívnom zaobchádzaní ňou sa poraďte so svojím zubným lekárom.

Zlepšuje stav ďasien

Zdravé ďasná sú predpokladom zdravých zubov. Ich značné obnaženie v dôsledku ustupovania ďasien totiž môže viesť k vypadávaniu. Tieto problémy môžu nastať bez ohľadu na vek. Spôsobuje ich najmä zubný povlak, ktorý sa, ak nie je pravidelne a dôsledne odstraňovaný, usádza v miestach, kde ďasná priliehajú k zubom. Jeho ukladanie spôsobuje, že sa ďasno oddelí a krčky zubov sa obnažujú.


Mohlo by vás zaujať: Robí vám nosenie zubnej protézy problémy? Odstráňte bolesti, opuch aj baktérie!


Zabraňuje vysychaniu úst

Sucho v ústach je príznakom zvyšujúceho sa množstva baktérii v ústnej dutine. Jej vyplachovaním olejom ale dochádza k odstraňovaniu týchto baktérií, a tým aj k hydratácii. Olej navyše prirodzene hydratuje i ďasná a sliznicu.

Poraďte sa s lekárom

Hoci počet fanúšikov vyplachovania úst olejom najmä v poslednom období narastá, najlepšie urobíte, ak sa pred začatím tejto procedúry poradíte s vašim stomatológom. Ten predsa len pozná stav vášho chrupu najlepšie. Nezabúdajte však, že najlepší efekt, krásne biele zuby a zdravú ústnu dutinu dosiahnete len pravidelnou hygienou, ktorá vyžaduje dôsledné čistenie zubov a preventívne prehliadky u zubára.


Ktoré druhy olejov pri ústnej hygiene využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame