Osviežte svoj jedálniček: Quinoa prospieva zdraviu a výborne chutí

Quinoa

thinkstockphotos.com

Zdravá a univerzálna. Taká je rastlina pochádzajúca z Južnej Ameriky – quinoa. Tradične sa jej semená používali ako obilnina – mlela sa z nich múka, slúžili na prípravu kaší či na zahusťovanie polievok. Nielen v minulosti bola užitočná, zvýšenú pozornosť by ste jej mali venovať aj dnes.

Táto stará kultúrna plodina pochádza z Ánd v Bolívii, Peru a Chile a už pred 5000 rokmi ju využívali Inkovia. Tí vytvorili aj jej názov, ktorý v preklade znamená „matka zrno“. My ju poznáme aj pod pomenovaním merlík čilský. V minulosti dávala quinoa silu bojovníkom a malým deťom a v posledných rokoch sa vďaka svojim vlastnostiam teší veľkému záujmu aj moderného sveta.

Biela, čierna a červená

Poznáme tri druhy tejto rastliny – bielu, červenú a čiernu quinou. Najbežnejšie využívanou je biela, ktorá má jemnú maslovú chuť. Podoba sa klasickej bielej ryži, no je omnoho zdravšia. Červená quinoa je chrumkavejšia a očarí vás orieškovou príchuťou. Posledná z trojice – čierna je najchrumkavejšia a chuťovo najvýraznejšia.

Obsahuje množstvo bielkovín

Bojovníkom z kmeňa Inkov dodávala quinoa silu a liečila rôzne zranenia. Rastlinné bielkoviny priaznivo pôsobia na rast svalovej hmoty a regeneráciu zničeného tkaniva. Quinoa ukrýva vyváženú kompozíciu všetkých esenciálnych kyselín, potrebných pre organizmus. To pomáha zmierňovať rôzne ochorenia a zdravotné problémy.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa konečne tuku na bruchu: Naservírujte si týchto osem potravín


Plná minerálov a vitamínov

Okrem toho, že vápnik posilňuje kosti, v kombinácii s horčíkom napomáha k lepšiemu spánku. Pre jednoduchšie zaspávanie skúste namiesto pohára teplého mlieka deťom či vnúčatám dopriať radšej večeru s quinoou. Vápnik pomáha aj pri zrážaní krvi, ovplyvňuje funkcie svalov a prenos neurónov.

Quinoa je rovnakým zdrojom vitamínu E ako zelenina. Vďaka tomu chráni organizmus pred voľnými radikálmi, posilňuje činnosť nervovej sústavy a pôsobí pozitívne v bunkových membránach. Zároveň robí vašu pleť žiarivejšou a mladšou.

Ako ju pripraviť?

Quinoa je skvelou náhradou ryže, cestovín, kuskusu, ovsených vločiek a iných obilnín. Pripravuje sa rovnakým spôsobom ako ryža. Pracujete aj s rovnakým pomerom, potrebujete teda jednu šálku quinoy na dve šálky vody alebo vývaru. Priveďte ju do varu a na miernom ohni varte 15-20 minút, potom premiešajte a môžete podávať. Podáva sa síce ako príloha, no môže sa stať aj súčasťou vašich raňajok. Pripravíte ju podobne ako ovsené vločky, no vodu nahraďte akýmkoľvek druhom mlieka. Dochuťte orechmi, ovocím, medom či škoricou a máte hotové raňajky, ktoré vás zasýtia na celé predpoludnie.

Vďaka príjemnej štruktúre a neutrálnej chuti ju môžete spojiť naozaj s čímkoľvek. Ľahko a rýchlo sa upravuje a má všestranné využitie. Bude vám chutiť na slano aj na sladko. Vyskúšajte ju pridať do ovocných či zeleninových šalátov, zapečte ju so zeleninou, syrom alebo mäsom. Hodí sa aj do cesta na lievance či sušienky alebo na uvarenie kaše i nákypu.


Mohlo by vás zaujať: 7 potravín nabitých zdravím: Na vašom stole by určite nemali chýbať!


Pripravte si rýchly a chutný šalát s tuniakom

Quinou namočte a uvarte tak ako ryžu a nechajte vychladnúť. Vďaka tomu sa v nej sformuje zdravá vláknina, ktorá je výbornou výživou pre dobré baktérie v tráviacom trakte. Keď vychladne, zamiešajte do nej čerstvé nakrájané ingrediencie – uhorku, červenú papriku, špenátové listy, kukuricu, väčšiu bielu fazuľku. Nakoniec pridajte plechovku tuniaka, dochuťte soľou a čiernym korením. Celý šalát pokvapkajte citrónom a olivovým olejom. Na záver môžete dozdobiť čerstvým petržlenom. Príprava takéhoto jedla netrvá dlho a získate ním potrebnú energiu. 


Je quinoa pravidelnou súčasťou vášho jedálnička? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame