Bystrý mozog a štíhla línia bez rakoviny: Ktoré bylinky a korenia treba doma mať?

Rozmarín

thinkstockphotos.com

Používate pri príprave jedál tradične soľ a čierne korenie? Zrejme by ste mali pouvažovať aj nad inými koreninami. Ich pravidelným používaním totiž obmedzíte škodlivé množstvo soli, dodáte vašim jedlám rozmanité chute a čo je najdôležitejšie, zlepšíte vaše zdravie. Možno ste to totiž netušili, no mnohé z korenín a byliniek dokážu bojovať napríklad s tráviacimi ťažkosťami, nachladnutím, či dokonca s rakovinou.

Šalvia na pamäť a koncentráciu

Šalvia je vynikajúcim prírodným liekom pri žalúdočných ťažkostiach a bolestiach hrdla. Niektoré antiseptické spreje určené na liečbu bolestí hrdla dokonca obsahujú výťažok šalvie. Pravidelným pitím čaju pripraveného z tohto polokra, tak ústnu dutinu prečisťujete aj preventívne. Šalvia zároveň pozitívne pôsobí aj proti problémom s pamäťou, koncentráciou alebo stresom. Pri užívaní šalvie sa vám môže zlepšiť i nálada. Údajne dokonca zmierňuje prvotné príznaky Alzheimerovej choroby tým, že chráni kľúčový enzým pred zničením. Výborne sa kombinuje s mastnejším mäsom, rybami, tekvicou, vlašskými orechmi a inými bylinkami ako je rozmarín či tymian.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pre zdravie aj v kuchyni: Využite rozmarín na všetky spôsoby


Rozmarín chrámi mäso pri grilovaní

Rozmarín je často používaný v marinádach na mäso a hydinu. Nie je tak len pre jeho vynikajúcu chuť, ale i obsah kyseliny rozmarínovej a ďalších antioxidantov. Tie totiž ničia baktérie, ktoré by mohli spôsobiť znehodnotenie mäsa. Na Kansas State University dokonca výskumníci prišli na to, že pridanie rozmarínu do mletého mäsa určeného na grilovanie pomohlo zabrániť tvorbe amínov, ktoré spôsobujú rakovinu. Aj rozmarín má pozitívny vplyv na naše duševné zdravie a pamäťové schopnosti a rovnako má schopnosť ničiť choroboplodné baktérie. Využijete ho najmä pri príprave zemiakov, citrusov, v kombinácii s medom, cesnakom či cibuľou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Petržlen nepatrí len do polievky: Je aj skvelý prírodný liek


Petržlen proti rakovine prsníka

Vedci z americkej University of Missouri v roku 2011 pre magazín EatingWell vyhlásili, že táto zdanlivo nenápadná bylinka dokáže pomôcť k zastaveniu rastu karcinómu prsníka. Ich štúdia totiž naznačila, že apigenín, zlúčenina obsiahnutá v petržlene (a tiež zelere), zvyšuje odolnosť voči rozvoju rakovinových buniek. Petržlen však lieči aj problémy s močovými cestami a tráviace ťažkosti. Odporúča sa pridať menšie množstvo čerstvej petržlenovej vňate do jedál niekoľkokrát týždenne. Hodí sa totiž nielen do polievok či nátierok, ale aj k rybám a hovädziemu mäsu. Skvelá kombinácia vzniká zmiešaním petržlenovej vňate, mäty a citrónovej kôry.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kurkuma je viac ako korenie: „Indický šafran“ pôsobí proti rakovine aj žltým zubom


Kurkuma nielen na rany

V Indii sa pasta pripravená z kurkumy nanáša na rany pre urýchlenie ich hojenia. Čaj z nej pomáha pri nachladnutí a pridružených problémoch s dýchaním. Môže za to práve zložka zvaná kurkumín. Tá ma antioxidačné a protizápalové účinky. Niektorí ju dokonca používajú na zmiernenie bolestí pri artritíde, úrazoch a problémoch so zubami. Indický biochemik a výskumník Bharat Aggarwal dokonca považuje kurkumu za účinný liek proti rakovine, zvlášť hrubého čreva, ale i prostaty a prsníka. Jeho predbežné štúdie preukázali, že kurkumín môže spomaliť či zabraňovať rast nádorových buniek a zároveň potláča enzýmy, ktoré aktivujú karcinogény. Kurkuma je súčasťou karí korenia, ale vhodné je kombinovať ju aj s cesnakom, koriandrom a rascou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zázvor ako liek: Bojuje proti cholesterolu, vírusom a za lepšie trávenie


Zázvor pre lepšiu imunitu

Zázvor je pre mnohých z nás už tradične prvou voľbou pri prvých príznakoch prechladnutia. Pozitívne účinky má však aj pri liečbe žalúdočných ťažkostí, zápalov či bolestí spojených s artritídou. Intenzívny čaj pripravený zo zázvoru upokojuje podráždený žalúdok, zmierňuje nevoľnosti po operácii alebo chemoterapii. Z komplexného hľadiska posilňuje imunitu a je výbornou voľbou v boji proti nadváhe. Výborný je v kombinácii s hovädzím mäsom, či ryžou a kombinovať ho môžete aj so sójovou omáčkou, chili korením či cesnakom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chilli papričky ako zázračný elixír: Proti rakovine a pre dlhší život


Čili korenie

Hlavná zložka tohto ohnivého korenia je kapsaicín, ktorý podporuje metabolizmus, čím podporuje spaľovanie tukov. Rovnako však môže znížiť riziko vzniku vredov, čím dochádza k posilneniu schopnosti žalúdočných buniek odolávať infekciám a baktériám, takže chráni nielen tráviaci systém. Pre svoju schopnosť znižovať nebezpečný LDL cholesterol sa z neho teší aj váš kardiovaskulárny systém. Výborne chutí v kombinácii s akýmkoľvek jedlom, predovšetkým však s mäsom, fazuľou a niektorí odvážlivci si dokonca pochutia i na ohnivej čokoláde.


Ktoré zo spomínaných byliniek a korenín sa najlepšie osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame