Jesť špenát stojí za to: Ochráni vaše oči, posilní imunitu a zlepší trávenie

Lístky špenátu

Špenát patrí medzi najdzravšie potraviny, ktoré si môžeme dopriať (Zdroj: Thinkstockphotos.com)

Špenát vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálov a fytoživín neohroziteľne zastáva pozíciu jednej zo skupiny tzv. superpotravín. Navyše je ľahko stráviteľný a má len veľmi nízky obsah kalórií, vďaka čomu by ho do svojho jedálnička mali zaradiť nielen tí, ktorí sa snažia viesť zdravý životný štýl.

Špenát je zdrojom vitamínov A, B2, C, E a K, a minerálov ako je železo, vápnik, horčík, mangán, fosfor, zinok, selén, meď. Zároveň obsahuje aj veľké mnosžtvo kyseliny listovej, bielkovín, vlákniny, flavonoidov a karotenoidov.

Dopriať si ho môžete v podobe šalátov, ale i v tepelne upravených pokrmoch a výborne sa hodí aj do zeleninových štiav či smoothie nápojov. V našich kuchyniach sa zrejme častejšie používa mrazený špenát, no veľmi jednoduchá je i príprava čerstvých špenátových lístkov. Ideálne je spracovať ich pomocou sparenia alebo dusenia, pričom platí, že čím mladšie listy sú, tým kratšie ich tepelne upravujeme – minimálna doba úpravy je asi 5 minút. Aby ho organizmus ľahšie strávil a zároveň využil všetky ponúkané živiny, môžete ho dochutiť menším množstvo olivového či repkového oleja, cesnakom, syrom, sójovou omáčkou, alebo smotanou.

Pozor, niektorí odborníci na stravovanie neodporúčajú špenátové pokrmy opätovne zohrievať. Dusičnany sa totiž zahrievaním menia na dusitany, ktoré sú pre organizmus nebezpečné, keďže ide o karcinogénne látky. Ideálne je teda v každom prípade pripraviť také množstvo špenátu, ktoré hneď po dovarení skonzumujete.


Mohlo by vás zaujať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Posilňuje imunitu

Už jedna šálka čerstvých špenátových listov predstavuje trikrát väčšie množstvo odporúčanej dennej dávky vitamínu A, ktorý je nesmierne dôležitý pri tvorbe bielych krviniek. Tie sú súčasťou imunitného systému a zabezpečujú jeho správne fungovanie. Navyše chráni tzv. vstupné sliznice tela, medzi ktoré patria napríklad dýchacie cesty. Špenát navyše obsahuje beta-karotén, mangán, vitamíny E a C, zinok a selén, ktoré zabraňujú vzniku chorôb ako je ateroskleróza, osteoporóza, či hypertenzia.

Chráni oči

Špenát je bohatý na karotenoidy (beta-karotén, luteín a zeaxantín), ktoré chránia oči pred chorobami ako je šedý zákal alebo makulárna degenerácia. V takom prípade je ale potrebné konzumovať ho s troškou oleja, keďže ide o látky, ktoré sú rozpustné v tukoch.

Zlepšuje trávenie

O podporu tráviaceho ústrojenstva sa stará najmä vláknina, ktorá pôsobí proti zápche a vďaka dlhšiemu tráveniu zabraňuje prejedaniu a zároveň udržiava nižšiu hladinu cukru v krvi. Antioxidanty obsiahnuté v špenáte navyše znižujú riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a pôsobia pri liečbe ochorení gastrointestinálneho traktu.


Mohlo by vás zaujať: Štyri potraviny, ktoré spomaľujú starnutie: Poznáte ich?


Pôsobí protizápalovo

Viac ako tucet rôznych flavonoidov a karotenoidov v špenáte zabezpečuje jeho protizápalové vlastnosti. Zároveň obsahuje i kyselinu alfa-linolénovú, ktorá rovnako vykazuje silnú protizápalovú aktivitu. Pacienti trpiaci bolesťami v dôsledku artritídy či migrény by teda mali pravidelne konzumovať práve špenát.

Chráni mozog

Živiny ako luteín, kyselina listová a beta-karotén a ich účinky sú spojené s nižším rizikom vzniku demencie. Flavonoidy zasa patria k antioxidantom, ktoré zmierňujú pokles aktivity mozgových buniek v dôsledku zvyšujúceho sa veku a zároveň chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Pravidelnou konzumáciou špenátu tak môže dôjsť k zlepšeniu schopnosti zapamätávania a motorických zručností.


Ako často si doprajete špenát vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame