Privolá spánok a skrášli pleť: Marinka voňavá už na vás čaká

Marinka voňavá

thinkstockphotos.com

Marinka voňavá nie je veľmi využívanou liečivou rastlinou, čo je škoda, pretože má viacero pozitívnych účinkov na zdravie. Avšak vy sa s ňou môžete zoznámiť už teraz, pretože jún je ideálnym mesiacom na jej zber.

V minulosti sa marinka využívala hlavne pri pečeňových problémoch a žalúdočných kŕčoch. Dokonca sa miešala s mätou alebo podbeľom, a tak slúžila ako akási náhrada tabaku. Dnes je pre mnohých skôr neznámou bylinkou, avšak hojne sa spracováva priemyselne – je súčasť mnohých bylinkových likérov, voňaviek či limonád.

Aké sú jej pozitívne účinky?

Marinka voňavá, známa aj ako lipkavec marinkový, má blahodarný vplyv na tráviacu i močovú sústavu. Napomáha správnemu tráveniu (odstraňuje nadúvanie a plynatosť), pomáha pri žlčníkových problémoch, a dokonca podporuje metabolizmus. To však nie je všetko. Pozitíva tejto bylinky oceníte aj vtedy, keď vás bude trápiť podráždenosť, prepracovanosť, búšenie srdca či nespavosť, pretože marinka upokojuje. Uplatnenie nájde aj v rámci detoxikácie, podpory imunity či pri liečbe kožných problémov.

Kde ju hľadať a ako sa zbiera?  

Marinke vyhovuje tieň, preto ju najskôr nájdete v listnatých lesoch, hlavne bukových, poprípade zmiešaných. Obľubuje kvalitnú pôdu bohatú na múľ. Kvitnúcu vňať zbierame od júna až do septembra do prúteného koša alebo plátenného vrecúška. Používame pri tom nôž alebo nožničky, aby sme neznehodnotili koreň. Následne ju umyjeme, necháme uschnúť a sušíme v tenkej vrstve na vzdušnom mieste. Vhodná je aj sušička, avšak pozor na teplotu – nesmie presiahnuť 35 stupňov Celzia.


Mohlo by vás zaujať: K lepšiemu spánku pomocou prírody: Stavte na tieto čaje a vôňe


Pozor na množstvo!

Pri používaní marinky treba myslieť na jednu dôležitú vec – vo väčších množstvách je toxická. Môže spôsobiť zvracanie, bolesť hlavy a závraty. Denne sa neodporúča použiť viac ako 1,5 čajovej lyžičky. Marinku je teda najlepšie kombinovať s inými liečivými rastlinami podľa konkrétneho zdravotného problému. Napríklad na podporu cirkulácie krvi sa pripravuje zmes z marinky, ruty, bazy, vresu a repíka. Na prečistenie krvi je vhodné marinku skombinovať s tymianom, jahodovým a malinovým listom. Tiež by sa jej mali vyhnúť tehotné ženy. Marinku sa odporúča užívať iba krátkodobo.

Neprávom prehliadaná Marinka voňavá má viacero pozitívnych účinkov na zdravie

Príprava obkladu na poranenia a kožné problémy

2 polievkové lyžice marinky zalejte 4 dcl vody a priveďte k varu. Následne nechajte ešte bublať cca 4 minúty na miernom ohni a lúhovať ďalších 5 minút. Po scedení obklad prikladajte na rany, vyrážky, hemoroidy či vredy.

Čaj z marinky

Ak sa rozhodnete pre pitie čaju z marinky, buďte opatrní. Dôsledne dodržiavajte denné dávkovanie a pite ho po malých dúškoch počas celého dňa. Nálev pripravíte tak, že čajovú lyžičku sušenej drogy zalejete vriacou vodou a necháte 5 minút lúhovať.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná levanduľa: Pričaruje lepší spánok aj pokožku bez plesní či herpesu


Pleťová voda proti vráskam

Na 250 ml pleťovej vody budete potrebovať 1,5 polievkovej lyžice sušenej marinky. Zalejte ju studenou vodou a nechajte 30 minút odpočívať. Následne ju priveďte k varu a ešte nechajte 15 minút lúhovať. Potom preceďte, nalejte do čistej fľaštičky a pleťová voda proti vráskam je na svete.

Mlieko z marinky na pokojný spánok

Do 2 dcl mlieka (živočíšneho, alebo obľúbeného rastlinného) pridajte 0,5 – 1 čajovú lyžičku marinky a nechajte hodinu odpočívať. Mlieko preceďte a dochuťte medom. Pite po malých množstvách hodinu až dve pred plánovanou dobou odpočinku. Ak namiesto mlieka použijete jablčný mušt a necháte ho potom vychladiť v chladničke, máte k dispozícii skvelý nápoj. 


Patríte k zberateľom Marinky voňavej? Na čo všetko ju využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame