Lepšia nálada, nižší tlak, dlhší život: Slnečné lúče majú aj pozitíva!

Slnko

thinkstockphotos.com

Možno ste aj vy podľahi predstave, že sa pobytu sa slnku treba piram fanaticky vyhýbať. Nie je to však pravda, práve naopak. Slnečné lúče môžu nášmu zdraviu jednoznačne prospievať, treba však vedieť, ako a koľko ich správne prijímať.

Slnko predlžuje život

Slnko predlžuje život, ale len vtedy, ak sa mu vystavujeme s umiernenosťou. ,,Štúdia, ktorá začala v roku 1990, zahŕňala švédske ženy vo veku od 25 do 64 rokov a celkom jasne preukázala, že vyhýbať sa slnku nie je dobré,“ uvádza prezident Talianskej spoločnosti pre dermatológiu Giampiero Girolomoni. ,,Ženám, ktoré sa slnia, hrozí menšie riziko kardiovaskulárnych chorôb a žijú dlhšie, presnejšie o 0,6 až 2,1 roka, než tie ženy, ktoré sa slnku vyhýbajú. Tým to však nekončí. Slnenie kompenzuje škodlivé účinky fajčenia. Ide o to, že koža vystavená slnku produkuje väčšie množstvo vitamínu D,“ dodáva. Experti však varujú, že týchto pozitívnych účinkov možno dosiahnuť jedine vtedy, ak naberáme bronz s opatrnosťou.


Mohlo by vás zaujať: Najlepšie rady na spálenú pokožku: Pomôže sóda bikarbóna aj uhorka


Lepšia nálada aj tlak

Podľa výskumu nie je vitamín D jedinou prínosnou substanciou, ktorú koža po slnení produkuje. Kožné bunky vyrábajú beta-endorfíny, ktoré prispievajú k pocitu radosti a uspokojenia a možno aj k istej závislosti, ktorú niektorí ľudia pociťujú, keď sa vystavujú slnku alebo umelým ultrafialovým lúčom. Koža stimulovaná slnkom vylučuje aj oxid dusnatý, ktorý je schopný znižovať krvný tlak. Osoby s miernou hypertenziou, ktoré sa vystavujú slnečným lúčom, si krvný tlak takto znižujú.

Všetkého veľa škodí

Slnenie má však aj svoju odvrátenú stranu: ak sa vystavujeme slnku príliš, prispieva to k starnutiu kože a ku vzniku kožných nádorov, ako sú epiteliom alebo melanóm. Príliš veľa slnka teda môže viesť k chorobám. Ako sa teda máme zachovať? ,,Všetko závisí na vlastnostiach našej kože,“ vysvetľuje Girolomoni. ,,Ľudia s tmavou pleťou, ktorí sa na slnku nespália, sa mu môžu pokojne a bez problémov vystavovať. Ľudia so svetlou pleťou, ktorí sa ľahko spália, musia dávať väčší pozor a slniť sa opatrne,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujať: Nástraha leta v podobe alergie na slnko: Ako sa zbaviť nevábnych pupencov?


Kedy áno a kedy nie?

Experti radia úplne sa vyhýbať slnku v hodinách najsilnejšieho žiarenia, medzi 11. a 14. hodinou, vystavovať sa slnku postupne, aby koža mala možnosť chrániť sa opálením, a používať vhodné opaľovacie krémy – ani to však nie neustále. UV filtre totiž pozitíva slnenia výrazne znižujú. V ideálnom prípade by ste sa mali každý deň vystaviť nechránený slnku asi na 20 minút, ale vo vhodných časoch – teda ráno, alebo neskôr poobede (napríklad počas prechádzky cestou z práce).


V ktorých hodinách sa slnečným lúčom najviac vystavujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Čtk, La Repubblica
Odporúčame