Máte polámané a zničené vlasy? Tu sú možné príčiny

Vlasy

thinkstockphotos.com

Vlasy sú považované za korunu krásy a u mnohých ľudí dokáže nesprávny účes či zlý deň ovplyvniť sebavedomie. Pokiaľ ale práve nie ste majiteľom prirodzene hustej a zdravej hrivy, musíte sa o ňu pravidelne starať. Práve množstvo nesprávne zvolených vlasových prípravkov či rôznych prístrojov na úpravu vlasov však spôsobuje opačný efekt.

Kvalita vlasov je zväčša daná genetikou, no ovplyvniť sa do istej miery dá aj starostlivosťou. Nesprávnym zaobchádzaním, používaním veľkého množstva zle zvolených kozmetických prípravkov, prístrojov na úpravu vlasov a neodbornou manipuláciou však dochádza k ich mechanickému poškodeniu. Viete ale, čo všetko vlastne poškodzuje vaše vlasy?

Používate nesprávne vlasové prípravky

Komerčné šampóny, kondicionéry, masky, gély, tužidlá, farby a iné stylingové prípravky sú vyrobené z veľkého množstva chemických látok, ktoré sú hlavnou príčinou poškodenia vlasov. Ide napríklad o parabény, ftaláty, sulfáty, či silikóny. Tie pri častom kontakte s vlasmi spôsobujú ich vysychanie, lámanie či dokonca vypadávanie. Pri kontakte s pokožkou hlavy však môžu tiež napáchať škody. Tak napríklad sulfáty môžu podráždiť kožu, sliznice či oči. Silikóny zasa môžu upchávať póry, spôsobovať rýchlejšie mastenie vlasov či tvorbu lupín.

Preháňate to s úpravou účesu

O svoj účes sa možno staráte až príliš úzkostlivo. Ranný rituál v kúpeľni pozostáva z použitia sušiča na vlasy, kulmy, žehličky či iných stylinkových prístrojov? Chyba! Horúci vzduch nie je pre vlasy v žiadnom prípade prirodzený. Paradoxne ich môže natrvalo vysušiť a pripraviť tak o vitálny vzhľad, dokonca môže spôsobiť aj ich vypadávanie. Ak používate fén z časových dôvodov, vždy ho nastavte na nízku teplotu a najslabšiu intenzitu fúkania, vlasy sušte z dostatočnej vzdialenosti (aspoň 15 cm) a nikdy nefúkajte teplý vzduch na jedno miesto dlhšiu dobu. S teplotami platí to isté aj pri žehličkách a kulmách. Pri nich zároveň neprechádzajte rovnaký prameň vlasov dvakrát.


Mohlo by vás zaujať: Máte po lete suché vlasy? Obnovte ich krásu pomocou týchto jednoduchých zábalov


Češete vlasy, keď sú ešte mokré

Platí, že mokré vlasy sú krehké a teda aj náchylnejšie k poškodeniu. Toto pravidlo si zapamätajte. Vlasy si radšej rozčešte pred umývaním. Po umytí ich v žiadnom prípade nešúchajte uterákom. Prebytočnú vlhkosť vysajte jemným stláčaním vlasov mäkkým uterákom a potom nechajte prirodzene uschnúť. Vyhýbajte sa aj spaniu s mokrými vlasmi. Spôsobuje to, že sa ráno zobudíte s krepovitým a nepoddajným „účesom“.

Vlasy češete pričasto

Nesprávna technika česania paradoxne spôsobuje, že sa pletú ešte viac. Navyše, končeky vlasov sa môžu štiepiť a lámať. Nevhodne zvolenou kefou či hrebeňom navyše dochádza k treniu pokožky hlavy, čím mechanicky narúšate kutikuly, teda jej vrchnú časť. Pokiaľ ide o česanie, ideálne je zvoliť hrebeň s riedkymi zubami, kefa by mala mať prírodné štetiny. Vyhýbajte sa agresívnym pohybom a ťahaniu. Docielite tým len vytrhávanie, polámanie a oslabenie vlasov.

Vlasy umývate horúcou vodou

Kým horúci kúpeľ, či sprcha môžu byť skvelým relaxom pre vaše telo, vlasom škodí. Teplo totiž môže pokožku zbavovať prirodzených olejov, čím následne dochádza k vysušovaniu a lámaniu vlasov. Ak ale chcete takémuto poškodeniu predísť, vlasy oplachujte vlažnou vodou, nie dlhšie ako 15 minút a nie viac ako trikrát týždenne. Na úplne posledné opláchnutie je dokonca ideálne použiť studenú vodu, ktorá akoby uzamkla vodu v vnútri vlasov. Tak budú lesklé a zdravé.


Mohlo by vás zaujať: Ako na dokonalú hrivu: Praktické domáce rady pre všetky typy vlasov


Kúpete sa v chlórovanej vode

Hoci je plávanie ideálnou fyzickou aktivitou, kúpanie v bazéne s chlórovanou vodou je pre vlasy doslova škodlivé. V bazénoch sa totiž nachádza množstvo chemických prostriedkov a najmä chlóru, ktoré spôsobujú oslabenie vlasov, ich vysychanie, stratu lesku a flexibility. Že je chlór príliš agresívny, si môžete všimnúť aj na pokožke. Po kúpaní sa na vašom tele môžu objaviť malinké šupinky. Je to dané práve vysušovaním prirodzených olejov.

Zopár všeobecných tipov:

  • nahraďte bežné vlasové prípravky z drogérie za prírodné a rastlinné produkty, ktoré sú zložené výhradne z prírodných ingrediencií,
  • na končeky vlasov pred samotným umytím naneste olivový alebo kokosový olej a nechajte pôsobiť 20 minút,
  • nezabúdajte na pravidelné vlasové masky, tie však musia byť prírodné a výživné,
  • vlasy po umytí ideálne nechajte prirodzene vyschnúť,
  • používajte hrebeň s riedkymi zubami, resp. kefu s prírodnými štetinami,
  • pri umývaní vlasov sa vyhýbajte častému dotyku nechtov a pokožkou, nedráždite ju končekmi, skôr používajte brušká prstov (aj to len jemné pohyby),
  • nepoužívajte príliš veľké množstvo šampónu, spôsobuje to totiž vysychanie vlasov,
  • pri kúpaní v bazénoch noste plávacie čiapky, bezprostredne potom si vlasy umyte, vhodným šampónom a nikdy nedovoľte, aby vám bazénová voda vyschla vo vlasoch.

Ako so zničenými vlasmi bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame