Vypestujte si mini stromček: Bonsaj bude pre vás koníčkom aj ozdobou domova

Bonsaj

thinkstockphotos.com

Pestovanie bonsajov je skutočné umenie. Miniatúrne stromčeky, ktoré sú pôvodne z Číny, vás naučia porozumieť prírode aj sebe samým. Uvidíte, že radosť a spokojnosť z toho, že sa tomu vášmu darí ohbohatí váš život – či ste vášnivý záhradkár, ale sa rastlinám venovať len začínate.

Môžete ich pestovať vonku aj vnútri

Bonsaje sa delia na exteriérové, interiérové a čiastočne exteriérové, takže pri umiestňovaní a hlavne samotnom výbere bonsaja treba brať tento fakt do úvahy.

  • Exteriérové bonsaje sa pestujú iba vonku, pretože potrebujú dostatočnú vlhkosť, vzduch a striedanie teplôt v rámci ročných období. Tento druh bonsajov môže byť vo vnútri maximálne týždeň, dlhší pobyt by zanechal následky. Spomínaná odroda stromčekov je podobná stromom nášho podnebného pásma – borovice, lipy, brezy a pod.
  • Interiérové bonsaje pochádzajú väčšinou z tropických alebo subtropických pásiem, takže im nevadí nižšia vlhkosť vzduchu, ktorá sa vyskytuje v interiéroch, ani menej svetla. V lete im ale prospieva pobyt v exteriéri, takže nemusia byť pestované výhradne vnútri. K takýmto bonsajom patria fikus, čínsky brest, čínsky vtáčí zob a iné.
  • Čiastočne exteriérové bonsaje môžete pokojne pestovať vonku, ale v zime potrebujú ochranu pred mrazom. Je teda dobré presunúť ich napríklad do zimnej záhrady, kde teploty neklesnú pod bod mrazu. Ide o olivy, azalky, myrty a pod.

Mohlo by vás zaujať: Nádych exotiky vo vašej obývačke: Bonsaje sú okrasou aj skvelým koníčkom


Svetla radšej viac

Vo všeobecnosti platí, že bonsajom sa darí na svetle a tak potrebujú všetky druhy dostatok denného svetla. Rozhodne stromček neumiestňujte niekam do kúta. Na jar a v zime môže byť na okennom parapete, ale v lete ho treba premiestniť na také miesto, aby nebol vystavený priamym slnečným lúčom. Pri exteriérových bonsajoch je v lete dobré používať striešku so špeciálnej siete, ktorá prepúšťa menej slnečných lúčov.  

Aký substrát použiť?

Neexistuje jednoznačná odpoveď na to, aký substrát je najlepší pre bonsaje. Každému môže vyhovovať niečo iné, ale v zásade exitujú dva druhy substrátu – organický a anorganický.

Organický substrát je klasická zemina, ktorá obsahuje rôzne prímesi na prevzdušnenie, aby mali aj korene dostatok vzduchu. Výhodou je, že dobre drží vodu a bonsaj netreba tak často polievať. Treba ale dávať pozor na premokrenie substrátu, ktorý môže časom stratiť vzdušnosť.

Anorganický substrát neobsahuje zeminu, ale je to guličkový substrát z hornín alebo z produktov ich spracovania hornín. Výhodou je vzdušnosť a fakt, že sa nedá preliať, pretože nadbytočná voda odtečie. Polievať ich tým pádom musíte každý alebo každý druhý deň.


Mohlo by vás zaujať: Dodajte svojej záhrade novú iskru: Inšpirujte sa týmito tipmi z Japonska


Zálievka závisí od substrátu

Pri anorganických substrátoch zvyčajne stačí polievať rez denne, pri organických treba poliať keď preschnú. Bonsaje, ktoré sú na slnku, treba zalievať aj niekoľkokrát za deň. Či je substrát preschnutý zistíte zapichnutím špajle. Organický substrát zvyčajne stačí polievať raz za 2-3 dni, ale všetko závisí od druhu substrátu, ročného obdobia a teploty.  Bonsaje je vhodné polievať iba odstátou vodou a myslite na to, že substrát musí byť poliaty rovnomerne. Na polievanie je vhodná krhlička s jemnými kvapkami.

Hnojenie bonsajov

Na hnojenie nemusíte používať špeciálne hnojivá, stačia  hnojivá obsahujúce NPK (sodík, fosfor, draslík). Interiérové bonsaje by sa mali hnojiť každé dva týždne v období od jari do jesene, v zime raz mesačne. Exteriérové sa v zime neprihnojujú vôbec, treba ale dodržiavať pravidelnú zálievku. Výber konkrétneho hnojiva záleží na druhu bonsaja, ale najúčinnejšie a najrýchlejšie sú tekuté hnojivá.


Mohlo by vás zaujať: Záhrada v štýle feng shui: Vnesie vám do života harmóniu a pohodu


Presádzanie a pristrihávanie

Pri presádzaní sa redukuje koreňový bal a dôležité je uvedomiť si, že hrubé korene rastlinu nevyživujú. Výživu čerpajú cez tenké vlásočnice. Pri presádzaní je preto treba zachovať aspoň polovicu vlásočníc a staré suché korene odstrániť.

Ak už presádzate, je na mieste prestrihať korunu tak, aby zvyšky koreňov dokázali vyživiť rastlinu. Že je koreňový bal prerastený spoznáte vďaka tomu, že rastlinu aj s koreňmi vyberiete bez problémov z misky a neopadá žiadna zemina. Vtedy je čas bonsaj presadiť.


Máte skúsenosti s pestovaním bonsajov? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame