Tekvica je zelenina aj pre vás: Očarí skvelou chuťou, postará sa o pevné zdravie

Tekvica

Tekvica má v kuchyni veľmi bohaté využitie (Zdroj: Thinkstockphotos.com)

Oranžový plod jesene je sezónnou potravinou, takže po zvyšok roka čerstvú tekvicu zohnať prakticky nemožno. Práve preto by sme jej skvelú chuť, ale i zdravotné benefity, mali naplno využiť práve teraz, keď obdobie tekvice vrcholí.

Len málokto tuší, že nenápadná tekvica je v skutočnosti veľmi bohatým zdrojom celého radu živín. Okrem vitamínov A, B, C a E totiž zároveň predstavuje priehrštie minerálnych látok, ako sú draslík, horčík, vápnik, mangán, železo, zinok, fosfor, meď. K tomu prirátajme aj kyselinu listovú, beta-karotén, sýtiace balastné látky a ďalšie antioxidanty, a máme hotový jesenný zázrak.


Mohlo by vás zaujímať: Jesenná pochúťka menom tekvica: Tri variácie aj na váš stôl


Chráni ľudský organizmus a posilňuje zdravie

Vďaka vysokému obsahu vitamínu A dochádza k lepšej bunkovej komunikácií, ktorá je nevyhnutná pre tkanivá chrániace organizmus pred patogénmi. Konzumáciou tekvice teda teda ešte pred zimou posilníme náš imunitný systém. Rovnaký vplyv však majú aj ďalšie živiny, ako je vitamín C, zinok či beta-karotén.

Tekvica obsahuje aj vlákninu, ktorá pomáha telu efektívne tráviť jedlo a vstrebávať živiny. Tým zlepšuje pohyb potravy v tráviacom trakte a bráni zápche. Zároveň je tekvica skvelou potravinou pre ľudí, ktorí sa starajú o svoju postavu. 100 gramov obsahuje totiž len 26 kilokalórií a pre svoj obsah vlákniny zabezpečuje dlhší pocit sýtosti. Vďaka vysokému obsahu draslíka dochádza k odplavovaniu prebytočnej soli a vody. A hoci má tekvica vysoký glykemický index (75), v skutočnosti predstavuje nízke glykemické zaťaženie (3). To znamená, že sa pri nižšej spotrebe potraviny budeme cítiť dlhšie sýti.

Tekvica vďaka vysokému obsahu beta-karoténu pomáha zmierniť poškodenie kože spôsobené slnkom, čím udržiava pleť zdravú a mladistvejšiu. Vitamíny C a E zasa podporujú tvorbu kolagénu, ktorý udržuje pleť pružnú. Kyselina pantoténová spomaľuje vznik kožných škvŕn.

Tekvica ako bohatý zdroj draslíka pomáha kontrolovať vysoký krvný tlak. Pre vysoký obsah vitamínu A tiež podporuje správnu funkciu srdca, pľúc a obličiek. Konzumáciou tekvice  udržujete hladinu cholesterolu v krvi pod kontrolou, čím sa znižuje riziko srdcovocievných ochorení a mŕtvice.

Oranžové sfarbenie tekvice spôsobujú karotenoidy, ktoré majú tiež protizápalové účinky. V praxi to znamená, že jedlami z tekvice predchádzame vzniku rôznych chronických chorôb, ako sú srdcové ochorenia, diabetes 2. typu či artritída. Beta-karotén okrem iného pomáha tiež v tom, že bráni hromadeniu cholesterolu v arteriálnych stenách.


Mohlo by vás zaujímať: Tekvica je aktuálna delikatesa: Objavte túto sezónu jej tajomstvá aj vy


Aj semienka sú prospešné

Skvelá správa pre zanietených „lúskačov“ tekvicových jadierok. Aj tie sú totiž bohatým zdrojom vitamínov E, K, C a vitamínov skupiny B. Okrem toho obsahujú aj horčík, mangán, fosfor, zinok a železo. Medzi významné aminokyseliny, ukrývajúce sa v tekvicových semienkach, patrí tryptofán, ktorý vplýva na hladinu serotonínu, čím sa v konečnom dôsledku stará o našu dobrú náladu . Ak sa ale nabudúce znovu pustíte do lúskania, nezabudnite, že semienka sa predsa len v niečom líšia od dužiny. Tie totiž v porovnaní s ňou obsahujú veľké množstvo kalórií. 100 gramov semienok predstavuje až 574 kalórií. Čo však majú spoločné, je pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Tekvicové semienka totiž:

  • znižujú cholesterol
  • udržiavajú hladinu cukru v krvi pod kontrolou
  • zlepšujú kondíciu močového mechúra a prostaty
  • chránia kosti
  • chránia črevá a odstraňujú črevné parazity
  • zlepšujú spánok

Mohlo by vás zaujímať: Spoznajte pozitíva cukety: Skúste ju ako placky, polievku či výbornú prílohu


V kuchyni vyniká variabilnosťou

Tekvica je v kuchyni veľmi tvárnou potravinou. Okrem prívarkov, polievok, či pyré je vhodná aj na prípravu smoothie nápojov či koláčov, no dá sa použiť aj ako náhrada masla. Konzumovať ju môžete tiež surovú a dokonca aj v raňajkových variáciách. Môžete si ju totiž pridať k ovseným vločkám i do jogurtu. V obchodoch rovnako nájdete tekvicový olej, ktorý je pre svoje zloženie veľmi vzácny. Zároveň však treba dodať, že je vhodný výlučne do studenej kuchyne, keďže zahrievaním sa jeho účinky vytrácajú.


Aké jedlá pripravujete z tekvice najradšej? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Lucia
Odporúčame