Čím sme starší, tým je vitamín D dôležitejší: Ako dokáže zachrániť život?

vitamín D

thinkstockphotos.com

Náš organizmus si ho syntetizuje sám na základe pôsobenia slnečných lúčov, preto v zime častokrát bojuje s jeho nedostatkom. Reč je o vitamíne D, ktorý podporuje správny vývoj tela už v prenatálnom období. Vedeli ste však, že s pribúdajúcimi rokmi jeho dôležitosť stúpa ešte viac? Zistite, pred akými závažnými ochoreniami vás na staré kolená dokáže ochrániť a teoreticky vám predĺžiť život.

Vitamín D ako bojovník proti vírusom

Ľudia v seniorskom veku majú výrazne oslabený imunitný systém, kvôli ktorému sú oveľa náchylnejší na najrôznejšie infekcie dýchacích ciest. Patrí medzi ne zápal pľúc, zápal priedušiek či viaceré formy chrípky. Ak je pôvodcom vírus, predpisovať antibiotiká by bolo úplne zbytočné – počas liečby by sa nijaký efekt nedostavil. Aj to je dôvod, pre ktorý respiračné ochorenia dosahujú medzi staršími ľuďmi vysokú úmrtnosť. Zdá sa však, že vedci prišli s prevratným riešením. Odpoveďou by mohol byť práve vitamín D, ktorý podľa najnovšej štúdie dokáže znížiť riziko vzniku infekcií dýchacieho systému až o úctyhodných 40%.

Problémy v liečbe sú hneď dva

Vedúci spomínaného výskumu Dr. Adit Ginde z Koloradskej univerzity správne poznamenal, že lekári v boji s vírusmi majú len minimálne možnosti terapie. Antibiotiká zvyčajne nezaberajú, pretože vírusy majú iný mechanizmus bujnenia ako bakteriálne infekcie. Ďalším problémom je, že časté predpisovanie antibiotík zvyšuje u nebezpečných mikroorganizmov ich odolnosť. Očakáva sa, že prudký nárast zárodkov rezistentných na momentálne dostupné medikamenty do roku 2050 spôsobí viac než 10 miliónov úmrtí.


Mohlo by vás zaujímať: Vitamín D v tabletkách – prevencia proti osteoporóze: Užívate ho zbytočne aj vy?


Vitamín D sľubuje účinnú prevenciu

Nová nádej na účinnú prevenciu respiračných ochorení svitá predovšetkým u pacientov v domácej starostlivosti. Experti takto sledovali spolu 107 ľudí, ktorých priemerný vek dosahoval 84 rokov. Viac než polovici z nich – 55 účastníkom – boli podávané vysoké dávky vitamínu D. Oproti kontrolnej skupine sa u týchto pacientov znížil výskyt infekcií dýchacích ciest o 40%. „Zdá sa, že vitamín D by potenciálne mohol predchádzať týmto chorobám. Mohol by to byť život zachraňujúci objav. Vitamín D zvyšuje schopnosť imunitného systému bojovať proti infekciám, pretože posilňuje jeho prvú líniu obrany,“ potvrdil Dr. Adit Ginde. Ako však vzápätí dodáva, potrebné budú ďalšie výskumy. Momentálne totiž ani nie je známe, aká vysoká dávka vitamínu D by nás pred ochoreniami dýchacích ciest mala ochrániť.

Ďalší bonus vitamínu D

Vitamín D sa javí ako mimoriadne nápomocný aj u žien, ktoré zápasia s krutou diagnózou – rakovinou prsníka. Nedávna štúdia totiž potvrdila, že onkologické pacientky, ktorým v žilách kolovalo viac než 25 nanogramov vitamínu D na 1 ml krvi, mali o 28% vyššiu pravdepodobnosť prežitia ako dámy s hladinou pod 17 nanogramov na mililiter. Výskumníci použili údaje od 1666 žien, ktorým sledovali jednak množstvo vitamínu D v krvi a tiež ich zdravotný stav počas siedmich rokov. Zistili, že u pacientok pred menopauzou bol efekt ešte silnejší.


Mohlo by vás zaujímať: Depresie, únava či zlá pleť? Naučte sa správne prijímať vitamín D!


Doplňte si vitamín D aj z prírodných zdrojov

V lekárňach je dnes k dispozícii viacero výživových doplnkov s vitamínom D, no jeho množstvo si v zimnom období s minimom slnečných dní môžete dopriať aj prirodzeným spôsobom. Keďže je rozpustný v tukoch, stačí do jedálneho lístka zaradiť tie správne potraviny:

  • olej z treščej pečene, rybí olej
  • morské ryby: makrela, sardinky, losos, tuniak
  • kuraciu alebo bravčovú pečeň
  • vajcia, predovšetkým vaječný žĺtok
  • mliečne výrobky

Ako si vitamín D dopĺňate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame