Keď voda neodteká a bytom sa šíri puch: Vyčistite odpady rýchlo a jednoducho!

inštalatér

thinkstockphotos.com

Keďže do odpadových rúr denne putuje veľké množstvo zvyškov jedla, mastnoty či vlasov, z času na čas dôjde k ich upchatiu. Voda najskôr začne odtekať pomalšie a spolu so saponátom alebo mydlom vytvára bublinky. Z drezu sa popritom uvoľňuje nepríjemný zápach, až voda prestane odtekať úplne. Ak nemáte poruke inštalatéra, odtok môžete skúsiť spriechodniť aj svojpomocne. Nechajte sa inšpirovať našimi radami.

Aby ste sa upchatým odpadovým rúram úplne vyhli, je potrebné zakročiť už v čase, keď máte dojem, že voda neodteká dostatočne rýchlo a nevytvára vír. K dispozícii máte nasledovné možnosti:

Chémia z obchodu

  • prípravky na báze hydroxidu sodného: Sú dostupné v bežných drogériách či v potrebách pre domácnosť. Kedysi sa pre hydroxid sodný používal názov lúh sodný, pričom ide o veľmi silne zásaditú anorganickú zlúčeninu. Manipulácia s čistiacim prostriedkom, ktorý obsahuje túto látku, si teda zaslúži istú dávku obozretnosti – nezabudnite použiť ochranné rukavice aj okuliare. Prípravok môže byť v tekutej alebo granulovanej forme. Najskôr nechajte odtokom prejsť horúcu vodu z batérie a potom nalejte požadované množstvo prípravku podľa návodu. Kým hydroxid sodný pôsobí, nechajte v rýchlovarnej konvici zovrieť vodu a následne ju vylejte do odtoku. Počuť by ste mali syčanie a bublanie. V prípade potreby postup opakujte.
  • užitočné baktérie a enzýmy: Ich nespornou výhodou je šetrnosť k samotným potrubiam aj k životnému prostrediu. Tento prírodný čistič totiž veľmi ekologickým spôsobom rozkladá všetok organický materiál – mastnotu, vlasy, nechty, chlpy, mydlové usadeniny a podobne. Pri pravidelnom používaní je veľmi účinný ako prevencia. Každý výrobok má vlastný postup použitia, zvyčajne sa zmes rozmieša vo vlažnej vode a po aktivácii sa vyleje do problematického odpadu.
  • babský recept: Prečistiť odpad sa môžete pokúsiť aj s bežnými pomocníkmi v domácnosti. Do odtoku nasypte štvrť šálky sódy bikarbóny a prilejte jednu šálku octu. Nechajte dobre zapôsobiť a všetko zalejte štyrmi litrami vriacej vody.

Mohlo by vás zaujať: Citrón ako ho nepoznáte: Pre čistejšiu domácnosť a krajšie telo


Gumový zvon

Veľmi jednoduchá a lacná mechanická pomôcka, ktorá by mala byť súčasťou každej domácnosti. Ak čistite odtok v umývadle alebo dreze, je potrebné ho najskôr uzavrieť zátkou a napustiť dostatočné množstvo vody. Upchajte aj prepadovú vpusť, zátku uvoľnite, nasaďte zvon a vytvárajte podtlak dovtedy, kým nevyplávajú všetky nečistoty.

Pokiaľ voda stojí v umývadle či dreze a nechce vôbec odtiecť, máte dočinenia s upchatým odpadovým potrubím. Aby ste ho spriechodnili, neostáva vám nič iné ako vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do práce. Môžete zvoliť nasledovný postup:

1. Rozobrať sifón

Pod sifón umiestnite vedro, do ktorého vytečie zvyšná odpadová voda spolu so zachytenou špinou. Mechanicky oškrabte nečistoty zo stien sifónu, skontrolujte tesnenie a sifón opätovne zmontujte do pôvodného stavu.


Mohlo by vás zaujať: Vyčistite žehličku od pripálenín či vodného kameňa: Jednoducho a účinne!


2. Použiť inštalatérske pero

Pokiaľ sa po vyčistení sifónu odtok nespriechodnil, problém zrejme bude hlbšie v potrubí. Je preto nutné sifón opätovne rozobrať a do rúrok zasunúť inštalatérske ručné pero. Ide o špirálu na čistenie potrubí, ktorou otáčate až do okamihu, kým prekážku neprepichnete a neuvoľníte ju. Ak sa vám to podarí, zmontujte sifón a vyskúšajte, či sa váš úspech pretavil aj do praxe.

3. Vyskúšať inštalatérske pero s pohonom

Takáto forma čistiacej pružiny v sebe ukrýva elektrický pohon, preto je celý proces výrazne rýchlejší a efektívnejší. Samotná kúpa sa kvôli jednorazovému použitiu až tak veľmi neoplatí. Ako oveľa výhodnejšia možnosť sa javí požičovňa náradia.

4. Staviť na silný tlak vody

Ak zlyhajú všetky uvedené postupy, ostáva vám jediné – posnažiť sa nečistoty v odpade preraziť silným prúdom vody. Do potrubia preto priveďte tenšiu hadicu s násadou na wapku a upchatý odtok doslova prestriekajte. Nezabudnite si pod sifón vložiť dostatočne veľké vedro.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemný pach z práčky či umývačky riadu: Ako si s ním poradiť?


Prevencia na nezaplatenie

Aby ste sa nemuseli priúčať práci inštalatéra, je vhodné udržiavať všetky potrubia stopercentne priepustné počas celého roka. Do vane, sprchového kúta, umývadla aj drezu umiestnite praktické sitko, ktoré zachytí všetky väčšie nečistoty. Ak budete navyše pravidelne používať vyššie spomínané baktérie, upchatý odtok by vás nemal zaskočiť.


Mali ste už problém s upchatým odpadom? Ako ste ho riešili? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame