7 zdravých návykov pre ženy po päťdesiatke: Tešte sa vďaka nim z dobrej kondície

Žena

thinkstockphotos.com

Všetko začína predovšetkým v hlave. Či už ide o snahu schudnúť, cítiť sa dobre, alebo byť fit. Ak je jedno z uvedených aj vaším želaním, (a možno aj všetky), začnite ešte dnes. Kvalitná strava, cvičenie a správne nastavenie mysli vedie k zdravému životnému štýlu a lepšiemu pocitu zo seba samej.

1. Obmedzte sladkosti a biely cukor

Už ste istotne počuli, že nadbytok cukru v strave nie je dobrý pre naše celkové zdravie. Spočiatku sa bude jeho obmedzenie cukru zdať náročné, ale dá sa zvládnuť! Sme zvyknutí na sladkú chuť a keďže je cukor návykový, ani si to neuvedomujeme. Keď pôjdete nakupovať, pozorne si prečítajte informácie uvedené na etikete výrobku. Dajte si obzvlášť pozor na sladené jogurty, džúsy a zdravo sa tváriace musli tyčinky a cereálie. Majte na pamäti, že 4 gramy cukru predstavujú približne 1 čajovú lyžička. Podľa the World Health Organization by denná dávka cukru nemala presiahnuť viac ako 5 – 9 čajových lyžičiek.


Mohlo by vás zaujímať: Aj v stovke môžete byť plní síl: Osvojte si týchto 15 stravovacích návykov


2. Začnite sa hýbať

Nevzdávajte sa svojho predsavzatia kvôli tomu, že vás cvičenie nebaví alebo nemáte čas. Je totiž dosť možné, že ste len nenašli to správne. Pokiaľ vás nudí dvíhať činky a ste z celého dňa unavené, zamerajte sa na niečo iné. Vyskúšajte viac druhov cvičení. Či už je to joga, tanec, pilates, beh alebo obyčajná prechádzka. Pohyb by vás mal napĺňať radosťou a potešením. Vyhnite sa pocitu, že niečo musíte.

3. Dostatočne sa vyspite

Pravidlo, ktoré väčšina z nás podceňuje. S pribúdajúcim vekom sa spánok môže zhoršovať už len kvôli prichádzajúcim návalom tepla alebo artritíde, ktoré sami osebe znepríjemňujú život. Tieto, ale aj mnohé iné nepríjemnosti vedú k spánkovej deprivácii. Pri jeho nedostatku sa môžu objaviť problémy s imunitou. Kvalitný spánok tiež zlepšuje náladu a podporuje správnu funkciu rastového hormónu, ktorý má dôležitú úlohu pri budovaní kostnej a svalovej hmoty.

Pokiaľ aj vy trpíte problémami so zaspávaním, prípadne sa v noci často budíte vyskúšajte niekoľko minút pred uľahnutím do postele teplý kúpeľ. Prípadne vypite šálku horúceho nápoja ako je mlieko alebo čaj z materinej dúšky či medovky lekárskej s lyžičkou medu. Ak vám nezaberá kúpeľ ani horúci nápoj skúste si ísť ľahnúť o 15 minút skôr ako ste zvyknuté.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás smútok a ste bez nálady? Vyškrtnite zo stravy nezdravé tuky! 


4. Cvičte mozog

Nie len telo, ale aj mozog musíme udržovať fit. Je to orgán, o ktorý sa staráme nedostatočne. Práve teraz je čas to zmeniť! Stimulujte ho rôznymi vnemami a podnetmi. Vykonávajte napríklad denné aktivity s malou obmenou. Umyte si zuby nedominantnou rukou (praváčka ľavou), dajte si jedlo, ktoré zvyčajne nejedávate, nakupujte v inom  obchode. Skvelým cvičením je aj hra na hudobnom nástroji či zapamätanie si jednoduchej tanečnej choreografie. Týmito zábavnými cvičeniami zabraňujete strate pamäti. Mozgové bunky sa tak stávajú pevnejšie a odolnejšie voči efektom starnutia.

5. Trávte čas s pozitívne naladenými ľuďmi

Či už sú to priatelia, kolegovia, rodina,… Mohli ste si všimnúť, že  s kým trávime väčšiu časť dňa sa odzrkadľuje na našej nálade a správaní. Keď sedíte v čakárni u lekára, ľudia sú väčšinou pochmúrni a bez nálady. O chvíľu podobné pocity začnú premietať aj na vás. Naopak, keď ste si vyšli na obed s kamarátkami, ktoré sú plné pozitívnej energie, cítite sa namotivované, s chuťou do života. Dávajte si preto pozor, s kým a ako trávite svoj čas. Americká psychologička Shilagh Mirgain tvrdí, že keď sa človeku dostáva silnej, pozitívnej podpory od svojich blízkych a priateľov, cíti sa lepšie po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Preto si odpovedzte si na nasledujúce otázky:

  • Cítite sa po stretnutí určitých ľudí čulo, sviežo, spokojne alebo unavenejšie, vyčerpane, skleslo?
  • Keď si na nich pomyslíte, pociťujete vzrušenie a radosť alebo strach a otrávenie?
  • Kto tu pre vás bol, keď ste sa necítili dobre, mali ste problémy? Kto vám pomohol?

Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným! 


6. Vyberte sa na prechádzku do prírody

Keď zaútočí únava a nechuť vôbec niečo robiť, choďte sa do prírody. Nemusíte hneď utekať do hôr, postačí park. ,,Príroda je palivom pre dušu,“ hovorí Richard Ryan, profesor psychológie na University of Rochester. Profesor Ryan spolu s ďalšími spolupracovníkmi publikoval v roku 2010 štúdiu, ktorá ukázala, že ľudia, ktorí sú častejšie v prírode, sú nabití energiou, odolnejší voči chorobám a plní odhodlania ísť si za svojím.

7. Meditujte

Meditácia je spôsob ako sa zastaviť, vydýchnuť a načerpať nové sily. Nemusíte vykonávať dlhé, hodinové meditácie, stačí desať minút. Vtedy sa spomalíte, upokojíte. Ako na to? Nájdite si pokojné miesto len pre seba a zavrite oči. Stačí, keď budete vnímať svoj dych, to, ako sa vám pomaly dvíha hruď a následne klesá. Toto jednoduché cvičenie má hneď niekoľko pozitívnych benefitov. Upokojuje, ujasňuje myšlienky, zlepšuje funkciu mozgu a koncentráciu, dokonca znižuje vysoký krvný tlak a zlepšuje náladu.


Cítite sa byť v dobrej kondícii? Čo pre to robíte? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame