Naučte sa asertivite: Pomôžete tým sebe aj kolegom

Žena

thinkstockphotos.com

Pracovné vzťahy medzi kolegami na pracovisku si občas vyžadujú pevné nervy, zaťatie zubov a často veľkú dávku vynaloženej energie. Tú však často vyhadzujete, takpovediac, do luftu. Aby sa vám však v zamestnaní lepšie pracovalo, je nevyhnutné udržiavať nekonfliktné medziľudské vzťahy. K tomu vám pomôže asertivita, teda že vy viete rešpektovať druhých a byť nimi zároveň akceptovaný. Vytvorte si v práci harmonické spolunažívanie s kolegami a vyhnite sa tak zbytočnému stresu či ohováraniu.

Asertivita je predpokladom zdravých vzťahov

Asertivita je veľmi dôležitá schopnosť na fungovanie s inými ľuďmi v kolektíve, no zároveň je to prostriedok na udržanie si vlastného sebavedomia a sebaúcty. Na pracovisku si nemôžete dovoliť vulgárne či dokonca agresívne správanie. Naučte sa pokojne, priamo a bez zbytočných ostychov vyjadriť svoj názor, a rovnako prijmite názory ostatných.

Dobrý pracovný kolektív totiž prináša lepšie pracovné výsledky a hlavne menej stresu. Harmónia, ktorá vás bude v práci sprevádzať sa tak presunie aj do vášho domova. Asertívny človek sa nepotrebuje násilne presadzovať. Ukážte svojim kolegom, že sa od vás majú čo učiť. Ak zabudnete na nesmelosť, nebudete sa báť požiadať o pomoc, lepšie si otvoríte cestu ku kolegom a vaša spolupráca nadobudne úplne iný rozmer.


Mohlo by vás zaujímať: Neudržíte nervy na uzde? Naučte sa svoj hnev kontrolovať


Konflikty riešte pokojne

Koľkokrát sa vám v práci stalo, že ste boli konfrontovaní zo strany spolupracovníkov, lebo sa im nepáčilo to, čo ste urobili alebo nesúhlasili s vašim názorom? Mnohí ľudia účelovo a radi vyhľadávajú konflikty, pretože na seba chcú skrátka iba upozorniť. Nenechajte sa vyviesť z miery a takéto situácie, hoci sú často náročné, riešte rozumne a s pokojom.

Dávajte si pozor aj na neverbálnu komunikáciu. Tá dokáže neraz prezradiť omnoho viac, ako by ste chceli. Mimika, gestikulácia a vaše oči veľmi ľahko prezradia, že ste nervózny. Nebojte sa zaujať odmietavý postoj alebo ukončiť nezmyselný rozhovor. Pokúste sa vziať do úvahy faktory, ktoré vedú vašich kolegov k vytváraniu problémových situácií. Toto je niekoľko rád, ako sa naučíte asertivite pri bežných situáciách:

●     Nenechajte sa odradiť

Určite sa vám už niekedy stalo, že ste nechceli komunikovať s nejakou osobou, lebo vám bola vyslovene nesympatická. Či už jej správanie, názory alebo spôsob komunikácie s inými ľuďmi. Bohužiaľ, takýmto ľuďom sa nevyhnete ani v práci. A mnohokrát je práve v ich úmysle odradiť vás. Ak sa však dotyčnému postavíte zoči – voči a priamo, neagresívne, vyjadríte svoj názor na situáciu, máte vyhrané.

●     Nevyhýbajte sa verejným diskusiám

Ak máte pocit, že sa v kolektíve, pri riešení nejakej problematiky, či na pracovnej porade máte ako vyjadriť k téme, urobte to! Pokiaľ z niekoho názorom nesúhlasíte, hovorte. A vôbec sa za to nemusíte ospravedlňovať. Máte právo povedať, čo si myslíte. Za svoje činy beriete vlastnú zodpovednosť a pokiaľ sa rozhodnete stáť vždy len v úzadí, nikam vás to neposunie.

●     Nebojte sa povedať nie (ani priateľovi)

Nie vždy vám môže vyhovovať termín, situácia alebo spôsob, ktorým od vás priateľ požaduje pomoc. Hoci si to mnohí myslia, nie je vždy vo vašich silách vyťahovať každého z horúcej kaše. Ak si od vás najlepší priateľ chce požičať peniaze, no vy na tom nie ste práve finančne dobre, vysvetlite mu situáciu a nepožičajte mu. Správny kamarát to pochopí. Nebojte sa, že pre jedno odmietnutie ho stratíte.

●     Ak neviete, spýtajte sa

Nehanbite sa priznať, že niečomu nerozumiete a pokojne poproste o vysvetlenie. Nikto z neba učený nespadol. Navyše sa môžete dozvedieť niečo nové a zaujímavé, čo sa vám neskôr v živote možno zíde. Nesnažte sa vyzerať dokonale za každých okolností. Priznanie nevedomosti je navyše pre mnohých sympatické, keď sa skrátka nepotrebujete hrať na niekoho, kým nie ste.


Mohlo by vás zaujímať: Práca v kancelárii ho nudila, namiesto toho do snehu vlastnými nohami do snehu tvorí monumentálne umenie


Asertívnych desatoro

Týchto 10 pravidiel asertivity podľa Manuela J. Smitha vám pomôže k tomu, aby ste sa stali profesionálom v komunikácii, a aby ste si vážili samého seba:

1. Máte právo sám posudzovať svoje správanie, myšlienky a emócie a za dôsledky niesť zodpovednosť.

2. Máte právo nepodávať ospravedlnenia za vaše správanie.

3. Máte právo posúdiť, či a do akej miery ste zodpovedný za problémy iných ľudí.

4. Máte právo zmeniť svoj názor.

5. Máte právo robiť chyby a byť za ne zodpovedný.

6. Máte právo povedať „ja neviem“.

7. Máte právo byť nezávislý na dobrej vôli iných.

8. Máte právo robiť nelogické rozhodnutia.

9. Máte právo povedať „ja ti nerozumiem“.

10. Máte právo povedať „je mi to jedno“.


Darí sa vám v práci úspešne vychádzať s kolegami? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame