Nechcete na seba minúť ani euro? Prestaňte, radosť si zaslúžite aj vy!

Sklamaná žena

thinkstockphotos.com

Sú pravým opakom osôb trpiacich nutkavým problémovým nakupovaním. Niektorí ľudia majú problém s tým, aby si priznali právo vynaložiť vlastné peniaze na to, aby si urobili radosť. Čo v sebe môže skrývať tento postoj?

Robíte radosť každému, len nie sebe?

,,Od tej doby, aj keď sa moja finančná situácia veľmi zmenila k horšiemu, si nedokážem urobiť radosť. Všetko je tak, ako keby som ďalej bola bez peňazí a musela za každú cenu šetriť pre prípadné ďalšie ťažké obdobie,“ sťažuje sa Caroline. ,,Nemám naopak problémy s nakupovaním pre druhých, s tým, aby som robila radosť svojim blízkym. Rada by som získala späť trochu tú ľahkosť vo vzťahu k peniazom. Cítim, že tento môj problém vyviera zo zložitejších príčin, ktoré by som rada odstránila,“ hovorí Caroline.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


Obavy z nedostatku

Prílišný strach z toho, že osoba nebude mať dosť peňazí, a z toho plynúce tendencie k finančnej anorexii je príznačný pre hlboko zakorenený strach nielen z nedostatku peňazí, ale predovšetkým z nedostatku bezpečia, upozorňuje psychologička Marie-Claude Françoisová-Laugierová, autorka knihy Peniaze v manželstve a v rodine.

,,Pre niektorých ľudí peniaze predstavujú radosť, moc, slobodu. Sú spájané s radosťou. Pre iných sú naopak synonymom zdržanlivosti a smútku. Títo ľudia majú strach, že im budú chýbať, a to preto, že budúcnosť považujú za neistú. Nevydávať peniaze pre nich znamená uspokojovať potrebu bezpečia, chrániť sa pred neznámom, z ktorého majú obavy. Patrí to k pradávnym obavám, ako je strach zo smrti alebo choroby: títo ľudia sa boja, že budú bez prostriedkov a nebudú tak môcť čeliť ťažkostiam, ktoré ich čakajú,“ uvádza.

Peniaze = hodnota?

Finančná anorexia je veľmi odlišná od lakomstva. Čiastočne ju možno vysvetliť tým, ako títo ľudia prežívali detstvo. Človek, ktorému hovorili, že ich nikto a nič neznamená, môže byť potom presvedčený, že nemá žiadnu vnútornú hodnotu. Bude mať sklony dávať darčeky svojim blízkym, vydáva pre nich peniaze, ale pre seba nie, hovorí Marie-Claude Françoisová-Laugierová.


Mohlo by vás zaujímať: Toto je 10 najšťastnejších krajín sveta: Kde sú Slováci? Medzi Kuvajtom a Bahrajnom


Vyrozprávajte sa

„Z tejto ničotnej sebaúcty často pramení istá forma asketizmu. Takí ľudia si myslia, že nemajú právo urobiť si radosť a kúpiť si vec, ktorá sa im páči. Akoby si hovorili, že si to nezaslúžia,“ vysvetľuje. Aby sa človek dostal z tejto slepej uličky, môže byť užitočné o tom hovoriť. Nie je nutné navštíviť psychológa, aj rozhovor s niektorým členom rodiny alebo priateľom môže mať ozdravný účinok. Môžu potom začať tým, že si dovolí malú radosť, napríklad lístok do kina alebo knižku. Predovšetkým ide o to nájsť znova chuť urobiť si radosť. To môže byť príjemnejšie v spoločnosti ďalšej osoby. Prečo si napríklad nedopriať pohárik na terase s priateľkou?, uvádza Marie-Claude Françoisová-Laugierová.


Ako často si kúpou niečoho sami spravíte radosť? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK,Le Figaro
Odporúčame