Aj vy tak ako každý máte právo na radosť

Nechcete na seba minúť ani euro? Prestaňte, radosť si zaslúžite aj vy!

25. 03. 2017

Sú pravým opakom osôb trpiacich nutkavým problémovým nakupovaním. Niektorí ľudia majú problém s tým, aby si priznali právo vynaložiť vlastné peniaze na to, aby si urobili radosť. Čo v sebe môže skrývať tento postoj?

Robíte radosť každému, len nie sebe?

,,Od tej doby, aj keď sa moja finančná situácia veľmi zmenila k horšiemu, si nedokážem urobiť radosť. Všetko je tak, ako keby som ďalej bola bez peňazí a musela za každú cenu šetriť pre prípadné ďalšie ťažké obdobie," sťažuje sa Caroline. ,,Nemám naopak problémy s nakupovaním pre druhých, s tým, aby som robila radosť svojim blízkym. Rada by som získala späť trochu tú ľahkosť vo vzťahu k peniazom. Cítim, že tento môj problém vyviera zo zložitejších príčin, ktoré by som rada odstránila," hovorí Caroline.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


Obavy z nedostatku

Prílišný strach z toho, že osoba nebude mať dosť peňazí, a z toho plynúce tendencie k finančnej anorexii je príznačný pre hlboko zakorenený strach nielen z nedostatku peňazí, ale predovšetkým z nedostatku bezpečia, upozorňuje psychologička Marie-Claude Françoisová-Laugierová, autorka knihy Peniaze v manželstve a v rodine.

,,Pre niektorých ľudí peniaze predstavujú radosť, moc, slobodu. Sú spájané s radosťou. Pre iných sú naopak synonymom zdržanlivosti a smútku. Títo ľudia majú strach, že im budú chýbať, a to preto, že budúcnosť považujú za neistú. Nevydávať peniaze pre nich znamená uspokojovať potrebu bezpečia, chrániť sa pred neznámom, z ktorého majú obavy. Patrí to k pradávnym obavám, ako je strach zo smrti alebo choroby: títo ľudia sa boja, že budú bez prostriedkov a nebudú tak môcť čeliť ťažkostiam, ktoré ich čakajú," uvádza.

Peniaze = hodnota?

Finančná anorexia je veľmi odlišná od lakomstva. Čiastočne ju možno vysvetliť tým, ako títo ľudia prežívali detstvo. Človek, ktorému hovorili, že ich nikto a nič neznamená, môže byť potom presvedčený, že nemá žiadnu vnútornú hodnotu. Bude mať sklony dávať darčeky svojim blízkym, vydáva pre nich peniaze, ale pre seba nie, hovorí Marie-Claude Françoisová-Laugierová.


Mohlo by vás zaujímať: Toto je 10 najšťastnejších krajín sveta: Kde sú Slováci? Medzi Kuvajtom a Bahrajnom


Vyrozprávajte sa

"Z tejto ničotnej sebaúcty často pramení istá forma asketizmu. Takí ľudia si myslia, že nemajú právo urobiť si radosť a kúpiť si vec, ktorá sa im páči. Akoby si hovorili, že si to nezaslúžia," vysvetľuje. Aby sa človek dostal z tejto slepej uličky, môže byť užitočné o tom hovoriť. Nie je nutné navštíviť psychológa, aj rozhovor s niektorým členom rodiny alebo priateľom môže mať ozdravný účinok. Môžu potom začať tým, že si dovolí malú radosť, napríklad lístok do kina alebo knižku. Predovšetkým ide o to nájsť znova chuť urobiť si radosť. To môže byť príjemnejšie v spoločnosti ďalšej osoby. Prečo si napríklad nedopriať pohárik na terase s priateľkou?, uvádza Marie-Claude Françoisová-Laugierová.


Ako často si kúpou niečoho sami spravíte radosť? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Autor: Zora, ČTK,Le Figaro
Foto: thinkstockphotos.com