Ochráňte seba aj blízkych pred kliešťami: Ako sa im brániť a správne ich vybrať?

Kliešť

thinkstockphotos.com

S vidinou blížiaceho sa pekného počasia je bežné, že ľudia chcú stále viac času tráviť na čerstvom vzduchu. Jedným z nebezpečí sú však kliešte, ktoré sa v prírode objavujú už od apríla. Ak teda nájdete na svojej pokožke kliešťa, nepanikárte a už vôbec neimprovizujte. Nesprávne ošetrenie totiž môže viezť k ďalším problémom.

Vykývať, nie točiť

Pri odstraňovaní kliešťa je potrebná opatrnosť, dôležité je nerozpučiť a neudusiť ho. Z tela ho treba odstrániť čo najskôr. Prisatého kliešťa možno najjednoduchšie odstrániť pinzetou čo najbližšie pri koži. Odborníci ho odporúčajú vykývať, nie vytočiť. V druhom prípade hrozí, že nedôjde k vybratiu hlavičky. Ako radí Úrad verejného zdravotníctva SR, miesto treba dezinfikovať jódovou tinktúrou, prípadne silnejším alkoholom.


Mohlo by vás zaujímať: Kliešťa môžete dostať aj v parku: Zabudnite na mýty a vyberajte ho správne


Bez tekutého mydla

Pri odstraňovaní je tiež nevhodné pomáhať si vatou, nanášať na miesto tekuté mydlo a olejové prípravky. Môže totiž dôjsť k vyprázdneniu obsahu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša. Ak sa ho z tela nepodarí dostať celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc. Rovnako ju treba vyhľadať aj v prípade, ak rana po vybratí kliešťa neustúpi ani po niekoľkých dňoch.

Pozor najmä v okolí Váhu

Nakazené kliešte prenášajú kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. V oboch prípadoch ide o infekčné ochorenia. Najistejšia ochrana pred encefalitídou je očkovanie, proti borelióze sa očkovať nedá.

Kliešte začínajú byť aktívne od ôsmich stupňov Celzia, v našich končinách to je od apríla do októbra. Nachádzajú sa po celom Slovensku, nie všetky sú však nosičom vírusu. Tie nakazené sú predovšetkým pozdĺž rieky Váh. Lekári vlani hlásili 174 ochorení na kliešťovú encefalitídu a na lymskú boreliózu ochorelo 1105 osôb. Lekári nezaznamenali žiadne úmrtie. Kliešťovú encefalitídu doktori najviac diagnostikovali v Banskobystrickom kraji, najmenej v Bratislavskom. Na lymskú boreliózu ochorelo najviac ľudí v Žilinskom kraji a najmenej v Bratislavskom.


Mohlo by vás zaujímať: Kliešte opäť útočia: Ako nás ohrozujú a čím sa pred nimi brániť?


Ako sa chrániť?

V prírode sa treba chrániť správnym odevom a použitím repelentov. Ľudia by si mali obliecť dlhé nohavice zapravené do ponožiek či tričká s dlhými rukávmi. Odev by mal byť svetlý. Pri kontrole oblečenia a tela by sa mali ľudia sústrediť na oblasť hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. U detí sa kliešť často nachádza na hlave vo vlasovej čiare a za ušami, počas prehliadky je vhodné použiť aj lupu. Vhodné je vyhýbať sa vysokým trávam a kríkom, kde sa kliešte združujú najviac.


Ako sa pred kliešťami snažíte chrániť vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame