Ilustračné foto

Pravdivý príbeh: Pre svokru som nula, snaží sa rozbiť naše manželstvo

31. 05. 2017

Môj problém sa začal už pred rokmi a trvá dodnes. Keď som sa zoznámil so svojou manželkou, bolo všetko v úplnom poriadku. Na svete neexistovalo nič, čo by nám prekazilo náš vzťah a lásku. Boli sme ešte len vysokoškoláci, no plány do budúcna sme mali jasne určené. Chceli sme bok po boku znášať všetky radosti i starosti a to do konca našich životov. Jedného dňa mi Marika oznámila, že zorganizovala stretnutie s jej rodičmi. Chcela, nech sa ešte pred svadbou spoznáme a porozprávame. Bez výhrad som súhlasil.

Stretnutie nezačalo podľa mojich predstáv. Bol chladný januárový deň a cítil som, že z nervov a stresu na mňa ide teplota. Prekonal som sa a na návštevu som chcel ísť stoj čo stoj. Na prvý pohľad sa mi svokrovci javili ako úplne normálni ľudia. Usadili nás v obývačke a potom to prišlo. Cítil som sa ako na výsluchu a doteraz si pamätám, že ich prvá otázka bola, čím sa živím a či som schopný postarať sa o ich milovanú dcéru. Samozrejme, že som prikývol.

Nezarábal som síce veľa, ale vedeli sme, že vyžijeme. Špeciálne, ak nebudeme mať deti hneď ale budeme obaja istý čas pracovať. Vážne neviem, akú odpoveď čakali. Bolo to len pár mesiacov, čo sme obaja úspešne ukončili štúdium a nemohli sme si veľmi vyberať. No ich táto odpoveď rozhnevala. Pre svoju dcéru si predstavovali niekoho zabezpečeného. Niekoho tak pracovitého, úspešného, ambiciózneho, ako je ich syn. Nechceli, aby Marika namiesto starostlivosti o deti chodila do roboty. A vnúčatá chceli ihneď.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Svoju svokru by som neprial ani najväčšiemu nepriateľovi


Po odchode som sa na Mariku nahneval. Uvedomil som si, že im o mne nepovedala nič. Nepripravila ich na to, že tiež pochádzam zo skromnej rodiny a aj ja som len teraz skončil školu. Rýpali tam do mňa a vypytovali sa čo robia moji rodičia, koľko chcem detí a ako dlho na ne plánujem čakať. Bola iná doba a naše rozhodnutie nedokázali pochopiť. Podotkli, že od nich peniaze čakať nemáme a keď sme sa rozhodli pre takýto život, máme sa postaviť na vlastné nohy. Mysleli si, že náš vzťah ukončíme, že tým prekazia naše svadobné plány, keďže bez ich peňazí budeme stratení. Opak sa stal pravdou a ich slová ma doslova naštartovali. Viem sa predsa o seba a svoju ženu postarať aj sám.

Tušil som, že postoj len tak ľahko nezmenia a peklo ešte len príde. Nebol som ďaleko od pravdy. Svadobný deň nám kyslými tvárami úplne pokazili. Ďalšie mesiace sa niesli v znamení osočovania a poloprávd. Svokra ma neustále ohovárala a vymýšľala si na moju adresu rôzne klamstvá. Vo všetkom ma porovnávala s jej synom. Potvrdili mi to viacerí naši príbuzní.

Dôvod, prečo ma neznášala bol, že nie som ako on. Bolo jej jedno, že sa odsťahoval na opačnú stranu republiky a na návštevy chodil len sporadicky. My jediní sme boli nablízku, keď potrebovala s niečím pomôcť. Snažil som sa, no jej osočovanie neprestávalo. Najhoršie bolo, že na mňa útočila aj pred mojou manželkou. Hovorila jej, akú veľkú chybu urobila a že nám nikdy nebude dobre.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Marika to znášala zle. Po večeroch sa trápila a plakala, nevedela pochopiť, prečo sa k nám tak správajú. Keby som bol nejaký lenivec, ktorému sa nechce chodiť do roboty, alebo alkoholik, čo všetky peniaze prepije, pochopím to. Ale takto bezdôvodne štvať rodinu a manželku proti mne?

Vždy, keď sa so svokrou stretneme, je nepríjemná a snaží sa vymyslieť niečo, čím by ma nahnevala. Ja sa stretnutiam s ňou diplomaticky vyhýbam, no na rodinných posedeniach to inak nejde. Pred všetkými rozpráva, ako ju nenavštevujeme, úplne sme sa odcudzili a je z toho nešťastná. Vždy to zahrá na to, že my sme tí zlí. Avšak odcudzili sme sa kvôli jej intrigám. Nevšímam si ju a zadosťučinením je pre mňa to, že si žijeme skromne, ale zato veľmi šťastne. Mýlila sa vo všetkom čo hovorila. Máme tri šikovné a zdravé deti a preto ďakujem, že sme sa nedali od spoločného života odradiť, pretože svoju rodinu by som nevymenil za nič na svete.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Autor: KZ
Foto: thinkstockphotos.com