Buďte v živote šťastní: Spoznajte 5 zásad, ktoré sa oplatí dodržať!

Muž

thinkstockphotos.com

Ľudské šťastie znamená pre každého niečo trochu iné. Vedci sa už desaťročia snažia definovať, v čom vlastne spočíva a ako si ho človek dokáže zabezpečiť. Výsledky sú rôzne – a väčšina z nich zrejme má niečo do seba. Presvedčte sa sami!

Britskí vedci z University College v Londýne analyzovali údaje z prieskumu začatého v roku 2002, ktorý zahŕňal viac ako 8000 osôb, ktoré dnes majú medzi päťdesiatimi šesťdesiatimi rokmi. Zisťovali ich súvislosti medzi povahovými vlastnosťami a šťastím.

Čo pre vás táto kombinácia znamená?

Podľa vedcov je ideálnym koktailom šťastia a úspechu zmes odhodlanosti, zmyslu pre spravodlivosť, optimizmu, citovej stability a svedomitosti. Osoby, ktoré majú aspoň štyri z týchto vlastností, bohatšie, sú menej náchylné k depresiám, sú zdravšie a majú širší okruh priateľov a známych. Tí, ktorí majú takéto vlastnosti, majú tiež nižší cholesterol a menšie riziko srdcového ochorenia.

Naopak tí, ktorí majú menej ako dve z týchto vlastností, sa cítia byť viac osamelí, deprimovaní a vykazujú viac symptómov chronických chorôb. Svoj zdravotný stav charakterizovalo 36,7 percenta z nich ako nedobrý alebo zlý, zatiaľ čo u tých, ktorí majú štyri z vyššie uvedených vlastností, tento podiel činí len šesť percent.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


Prísť môže aj časom

Ak ešte nemáte tých potrebných päť vlastností kľúčových pre šťastie, neznepokojujte sa, podľa vedcov ich môžete v priebehu času získať. ,,Naše výsledky ukazujú, že rozvíjanie týchto vlastností v dospelom veku môže prispieť k neskoršiemu zlepšeniu zdravotného stavu a pohody,zdôrazňuje profesorka Jane Wardleová, ktorá je spoluautorkou štúdie.

Čo bráni nášmu šťastiu?

Neviete, ako dosiahnuť pocit šťastia? Začnite zo života odstraňovať zvyky, ktoré vás robia nešťastnými. Šťastie neleží často tam, kde by sme to čakali. Naopak nešťastie je predvídateľnejšie a skrýva sa vždy na rovnakom mieste. Preto vedci z celého sveta identifikovali správanie a zvyky, ktoré nášmu pocitu pohody škodia. Čo treba zmeniť na živote, aby ste sa im vyhli?

1. Rozlúčte sa so sociálnymi sieťami

Ste závislí na vašom mobilnom telefóne a sociálnych sieťach? Skoncujte s tým. Štúdia Michiganskej univerzity z roku 2013 osvetľuje vzťah medzičasom stráveným na sociálnych sieťach a pocity nespokojnosti, osamelosti a izolácie. Choďte preto na ne len raz- dvakrát za týždeň. Prípadne sa odhláste úplne.

2. Nemýľte si peniaze a šťastie

Zarábate príliš veľa peňazí? Áno, čítate správne. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa spýtala 89 037 osôb z 18 krajín a dospela k záveru, že depresia postihuje viac bohaté krajiny ako chudobné. Ako vysvetlíme tieto prekvapivé výsledky? Túžba po bohatstve a vlastníctve je spojená s potrebou zamaskovať vnútornú nespokojnosť. Čím viac má človek peňazí, tým viac sa snaží zaplniť vnútornú prázdnotu, ale to nikdy naozaj nedosiahne.


Mohlo by vás zaujímať: Toto je 10 najšťastnejśích krajín sveta: Kde sú Slováci? Medzi Kuvajtom a Bahrajnom


3. Eliminujte pocity nespravodlivosti

Pociťujete, že sa s vami v zamestnaní zaobchádza nespravodlivo? Depresia nevyvoláva pracovné zaťaženie, ale pocit, že sa k vám nadriadený chová nespravodlivo, vysvetľuje sa v jednej dánskej štúdii. Ak ste vystavení nespravodlivosti, zvyšuje sa u vás hladina stresového hormónu. Ak máte pocit, že vás šéf naozaj patrične neodmeňuje, porozmýšľajte nad zmenou práce.

4. Menej je niekedy viac

Náš život je sprevádzaný mnohými voľbami. Ak u vysokoškolsky vzdelaných ľudí je možnosť voľby nevyhnutná k pocitu pohody a slobody, v každodennom živote môže uvrhnúť osoby do stavu úzkosti, depresie a dokonca ich paralyzovať, uvádzajú vedci zo Stanfordovej univerzity. Ak patríte medzi ne, môžu vám pomôcť napríklad určité šablóny a rutina. Pozor len, aby ste sa nestali ich otrokom.

5. Žite pre dnešok

Vedci z Harvardovej univerzity realizovali najväčší výskum o šťastí a dospeli k záveru, že najdôležitejšie vzťahy s ľuďmi, ktorých máme radi. Tiež keď sa sústredíme na to, čo robíme teraz, a neorientujeme sa príliš na minulosť alebo budúcnosť, môžeme sa cítiť šťastnejší. Keď urobíte rozhodnutie, ďalej nad ním neuvažujte. Čím viac totiž uvažujete o tom, či ste sa správne rozhodli, tým ste podľa Floridskej štátnej univerzity nešťastnejší. Nikdy totiž nebudete mať príležitosť zistiť, ktoré z vašich rozhodnutí by bolo správne.


Darí sa vám žiť šťastný život? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom ako na to v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, LeFigaro
Odporúčame