Filtre vo vysávačoch: Na čo vlastne slúžia a ako ich treba čistiť?

Filter

thinkstockphotos.com

Asi každému je jasné, že o vysávač sa treba starať rovnako, ako o každý elektrospotrebič. Táto starostlivosť sa však nekončí výmenou vrecka s nečistotami. Čistiť treba aj rôzne zanesené filtre. Pokiaľ to nerobíte, znižujete jeho výkon, nehovoriac o tom, že skracujete jeho životnosť.

Prečo má vysávač filtre?

Vysávač nasáva do svojho vnútra s nečistotami tiež obrovské množstvo vzduchu. Ten následne vychádza von, no aby sa nevracal do ovzdušia s nečistotami, musia byť zachytené filtrami. Každý typ vysávača má množstvo druhov filtrov. Dokonca aj samotné papierové či textilné vrecko by sa ním správne malo nazývať.

Pri kúpe vysávača vidíte na krabici veľa údajov, no jeden z nich tiež napovedá o tom, koľko filtrov daný vysávač má. Najčastejšie sa stretávame so 4- až 7-násobným filtračným systémom.

Motorový filter

Filter pred motorom je tiež známy ako vzduchový. Ide v podstate o klasický filter obdĺžnikového tvaru, ktorý zachytáva malé nečistoty a chráni tým motor. Do jeho čistenia by ste sa mali pustiť vtedy, keď vidíte, že pôvodnú bielu farbu nahradila sivá. Môžete ho oprať v rukách v prúde vody, alebo ak je mimoriadne silno znečistený, pomôžte si kvapkou saponátu. Nezabudnite ho nechať poriadne preschnúť. Ak ho vložíte do vysávača mokrý, môžete mu privodiť technické problémy.


Mohlo by vás zaujímať: Kupujeme nový vysávač: Ako vybrať ten správny?


Výstupný filter

Vyzerá podobne, ako motorový filter, je však montovaný pri výstupe z vysávača, nie pri vstupe do turbín. Častokrát sa stretávame s jeho niekoľkovrstvovou verziou, kde nechýba uhlíková vrstva pre zachytávanie pachov a tiež antialergická, keďže nechceme, aby sa nečistoty vracali späť do ovzdušia. Väčšina výstupných filtrov sa dá jednoducho oprať v prúde teplej vody.

Cyklónový filter

Tento typ filtru nájdeme vo vysávačoch s cyklónovým efektom. To sú najčastejšie bezvreckové vysávače, v ktorých mimoriadne rýchlo rotuje vzduch s nečistotami a odstredivá sila ich následne oddeľuje. To znamená, že napríklad ťažšie veci, ktoré ste vysali omylom, budú oddelené ešte pri tejto filtrácii a nie je ich problém vytiahnuť.

Vzhľadom na pomerne malú kapacitu zbernej nádoby je náchylný na nečistoty. Jeho čistenie vždy konzultujte s návodom, väčšina výrobcov ho však umožňuje čistiť prúdom vody. Následne tento filter, tvarovaný ako akási okrúhla harmonika, nechajte schnúť aspoň 24 hodín.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa vyberať nový vysávač? Posvieťte si na tie správne kritériá


HEPA filter

Vysokoefektívny HEPA filter je výborným pomocníkom pre všetkých alergikov. V pevnom plastovom ráme nájdeme materiál z mikrovlákien zložený do harmoniky. Zachytáva tak aj tie najmenšie znečistenia, ktoré sa potom nevracajú do ovzdušia.

HEPA filter je na čistenie pomerne náročný a záleží, či je umývateľný vo vode alebo nie. Vždy vám však pomôže stlačený vzduch v spreji, ktorým môžete špinu vyhnať z harmonikovej štruktúry. Ak môžete čistiť HEPA filter pod vodou, umyte zvyšok pod prúdom. Kým iné druhy môžete umývať vtedy, keď jednoducho máte pocit, že sú špinavé, výrobcovia HEPA filtrov ich odporúčajú čistiť po asi každom piatom vyprázdnení vrecka s nečistotami.

Aké druhy ešte poznáme?

Pre alergikov sú asi najprijateľnejšie vodné filtre. Pri nich sa totiž nečistoty usadzujú v nádobe s vodou, ktorú po vysávaní jednoducho vyprázdnite. Často však ide o finančne pomerne náročnú záležitosť, hoci máte najmenej práce s čistením vysávača. Aj keď celkom bez nej to nebude asi nikdy…


Aký vysávač a s akým filtrom používate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame