Na kúpaliskách číhajú rôzne choroby: Zistite, ktoré to sú a ako sa im ubrániť

Bazén

thinkstockphotos.com

Na kúpaliskách prebieha výmena vody pravidelne. Bazény sa dezinfikujú a čistia. Povedať však, že tam nemôžete nič chytiť, je prehnané. Stačí, že doň vkročí len jeden človek, ktorý ma prenosnú chorobu a už sa toto miesta stáva nebezpečné. Ako sa teda chrániť pred množstvom mikroorganizmov vo vode a jej okolí?

Nepríjemnosti na kúpalisku

Do vášho tela sa nebezpečné mikroorganizmy môžu dostať viacerými spôsobmi. Napríklad prehltnutím bazénovej vody, vdýchnutím aerosolu, cez spojivky alebo cez pokožku. Dôležité je dodržiavať základné pravidlá hygieny. Najčastejšie spôsobujú choroby baktérie, ktoré sa za normálnych okolností vyskytujú v stolici zdravých ľudí. Ich malé množstvo vo vode nemusí predstavovať výrazné nebezpečenstvo, ale môže zapríčiniť ochorenia u detí. Tie sú na tzv. kúpaliskové choroby najháklivejšie. Pozor tak musíte dávať nielen na seba, ale najmä na vaše deti či vnukov a vnučky.


Mohlo by vás zaujímať: Nástrahy kúpalísk a jazier: Ako zistiť, či je kúpanie v tom vašom bezpečné?


Zvracanie a hnačka

Najčastejšími kúpaliskovými ochoreniami sú hnačka a zvracanie, ktoré zapríčiňuje najmä prehltnutie vody z bazéna. Ak ste si priniesli hnačku z kúpaliska, pravdepodobne ju spôsobil parazit s názvom cryptosporidium, ktorý sa nachádza v bazénoch pomerne často. Dokáže prežiť aj mimo ľudského tela a ani chlór vo vode ho nedokáže zneškodniť.

Ako sa tento parazit do bazéna vlastne dostane? Stačí, že niekto, kto ho má v tele, vstúpi do vody. Pravdepodobne teda netreba pripomínať, že plávať treba so zavretými ústami.

Ženy by si mali dávať dvojnásobný pozor

Dámy si z kúpaliska často prinášajú mykotické ochorenia. Medzi ne patrí napríklad vaginálna mykóza, ktorá je spôsobená premnožením kvasiniek. Počas kúpania sú intímne partie žien vystavené veľkému množstvu mikroorganizmov a aj rôznym chemikáliám či prostriedkom na čistenie vody. Tento fakt môže zapríčiniť narušenie pH v citlivých častiach tela a šanca na nakazenie sa zvyšuje.

K prejavom vaginálnej mykózy patrí pálenie, svrbenie či výtok. K ľahšiemu vypuknutiu ochorenia prispieva najmä vlhkosť a tiež fakt, že ženy sú počas pobytu pri vode takmer celý deň oblečené v mokrých plavkách. K zmierneniu šance tak prispieva pravidelná výmena mokrých plaviek za suché a zvýšená hygiena po kúpaní.


Mohlo by vás zaujímať: Kúpacia sezóna sa blíži: Ako sa chrániť pred gynekologickými zápalmi?


Kožné ochorenia

K najčastejším kúpaliskovým chorobám patria tie plesňové. Nakaziť sa môžete v spoločných sprchách, toaletách, šatniach, ale aj na miestach okolo bazénu. Plesňové ochorenia sa týkajú najmä nôh, ale postihnúť môžu aj vlasy a nechty. Niektorí ľudia si neuvedomujú, že majú prenosné kožné ochorenie a vchádzajú do bazéna aj napriek tejto skutočnosti. Preto v priestoroch kúpaliska kráčajte vždy obutý napríklad v žabkách, špeciálne v spoločných sprchách a toaletách.

Dobré rady na záver

  • Ak idete na kúpalisku na toaletu, umyte si poriadne ruky.
  • Na toaletu a do spŕch choďte vždy obutý
  • Keď vyjdete z bazéna, prezlečte sa do suchých plaviek. Neostávajte mokrých a nečakajte kým na vás neuschnú. Mokré a teplé prostredie je ideálne na množenie kvasiniek.
  • Osprchujte sa pred vstupom do bazéna a aj keď z neho vychádzate.
  • Za žiadnych okolností nepite vodu z bazéna.
  • Nedávajte si v bazéne ruky do úst. Počkajte kým si ich umyjete mydlom.

Aké skúsenosti máte s kúpaliskami vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame