Červený melón chráni srdce a podporuje potenciu: Vychutnajte si ho už dnes!

Červený melón

thinkstockphotos.com

Radi si v lete pochutnávate na šťavnatom a sladučkom červenom melóne? Robíte dobre, pretože táto dobrota obsahuje viac ako 90 % vody a je nabitá prospešnými živinami. Môže sa popýšiť veľkým množstvom lykopénu, betakaroténu i vitamínu C. Navyše 100-gramová porcia obsahuje iba okolo 30 kcal.

Keďže červený melón patrí k letu, tu je niekoľko faktov, ktoré ste o ňom možno nevedeli a motivujú vás k jeho konzumácii.

Je v ňom viac lykopénu ako v paradajkách

Máme na mysli surové rajčiny, pretože ak sú spracované, množstvo lykopénu sa v nich zvyšuje. Červený melón teda obsahuje 1,5-krát viac lykopénu ako čerstvé paradajky a je považovaný za jeden z jeho najbohatších zdrojov vôbec. Lykopén je červený pigment, ktorý dáva ovociu a zelenine typickú farbu. Na čo je potrebný tento karotenoid? Podľa National Watermelon Promotion Board zvýšenie hladiny lykopénu v tele pomáha znížiť úroveň LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi, teda je prevenciou kardiovaskulárnych ochorení. Takisto sa spája s prevenciou rakoviny prostaty a podporou zdravia kostí. Okrem toho má silné protizápalové vlastnosti a podporuje imunitu.

Najväčšie množstvo lykopénu je v dozretom melóne. Lykopén je antioxidant, ktorý je rozpustný v tukoch. Jeho vstrebávanie teda môžeme podporiť pridaním kvalitných tukov. Výbornou voľbou je pridať k melónu avokádo.

  • Náš tip: Melónovo-avokádové smoothie

Zmixujte 200 g červeného melóna, 90 g baby špenátu, 30 g avokáda a 10 kociek ľadu.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodná Viagra menom melón: Skúsite jeho účinky aj vy?


Podporuje potenciu

Deje sa tak vďaka aminokyseline citrulín, ktorá sa v tele, za pomoci enzýmov, konvertuje na arginín. Tieto aminokyseliny podporujú krvný obeh, posilňujú obranyschopnosť organizmu a môžu byť užitočné pre tých, ktorí trpia obezitou alebo diabetom typu 2. Okrem toho citrulín znižuje bolesť svalov. Nuž a podľa odborníkov z Texas A & M’s Fruit and Vegetable Improvement Center in College Station sa podieľa na zlepšení erektylnej dysfunkcie a má účinok podobný viagre.

Výživné sú aj melónové semiačka

Podľa informácií v International Journal of Nutrition and Food Sciences sú úžasne výživné aj melónové semiačka, najmä ak sú naklíčené. Majú vysoký obsah bielkovín, zdravých tukov, vitamínov skupiny B a horčíka. Na skúmanie fytoživín a antioxidačnej aktivity sa zamerali aj vedci z Kwame Nkrumah University of Science and Technology v Kumasi. Zistili, že melónové semiačka sú bohatým zdrojom vlákniny a minerálov. Vyzdvihli hlavne semená z melóna Crimson sweet, ktorý je bežne dostupný aj u nás, a to kvôli bohatšiemu obsahu fenolov a najvyššej antioxidačnej aktivite spomedzi skúmaných druhov melóna.

  • Náš tip: Ľadový čaj z melónových semienok

Na prípravu budete potrebovať 2 polievkové lyžice melónových semienok a 1 liter vody. Ako na to? Najprv je potrebné semienka rozdrviť, následne ich dať do hrnca, zaliať vodou, prikryť pokrievkou a nechať ich 15 minút variť na miernom ohni. Potom sa čaj precedí, pridá sa niekoľko kociek ľadu a pomaly sa pije. Po dvoch dňoch pitia tohto čaju je potrebná jednodňová prestávka a potom možno kúru zopakovať.


Mohlo by vás zaujímať: Cukrový melón pre zdravie i na ozdobu: Má miesto aj na vašom stole?


Chráni pred srdcovými chorobami

Zaujímavú štúdiu v tomto smere vykonali odborníci z Purdue University a University of Kentucky. Bola síce vykonaná na myšiach, ale jej výsledky sú nádejné aj pre ľudí. Vedci zistili, že myši, ktorým bola podávaná melónová šťava, mali nižšiu hmotnosť, cholesterol a arteriálny plak. Konkrétnejšie, pribrali o 30 % menej, mali o 50 % nižší cholesterol a takisto u nich zaznamenali 50-percentné zníženie plaku v tepnách v porovnaní s kontrolnou skupinou. Túto schopnosť spájajú vedci s obsahom citrulínu. Podľa Department of Nutrition, Food, and Exercise Sciences, The Florida State University v Tallahasse je melón veľmi prospešný aj pre ženy v menopauze. Tie, ktoré užívali výťažok z melóna, mali nižší krvný tlak ako kontrolná skupina. Autori tento účinok pripisujú citrulínu a arginínu.


Máte radi červený melón? Čo všetko si z neho pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame