Lepší jedálniček po päťdesiatke: Týmto veciam sa už v strave radšej vyhnite

Tučný muž

thinkstockphotos.com

Niektoré potraviny dokážu telu spôsobiť veľké zdravotné problémy. Ak ste dosiahli päťdesiaty rok je na čase zamyslieť sa nad tým, čo jete a či sa stravujete naozaj zdravo a správne.

Zemiakové lupienky

Najlepšie by bolo, aby ste s ich jedením prestali úplne. Ak ste si však zvykli na túto pochúťku a je už neodmysliteľnou súčasťou vášho večerného rituálu, obmedzte jej jedenie na jeden krát týždenne. Jediné čo chipsy vášmu telu dávajú sú nezdravé a prázdne kalórie. Výrobcovia ich často krát pripravujú na prepálenom oleji a po ich zjedení prichádza pocit ťažkého žalúdka. Obsahujú taktiež nadmerné množstvo kalórií, ktoré telo často nedokáže spáliť.

Čo môžu spôsobiť: Nadmerné množstvo lupienkov spôsobuje nárast tukového tkaniva v organizme. Vaša postava sa zaguľacuje a zvyšuje sa tiež riziko rôznych zdravotných problémov, napríklad s kardiovaskulárnym systémom. Taktiež bývajú chipsy nadmerne solenéa to môže spôsobiť problémy s hypertenziou.

Alkohol

Prípadov, v ktorých na cirhózu pečene ľudia umreli, stále pribúda. Na tento fakt upozorňujú lekári po celom svete a vyzývajú ľudí k tomu, aby alkohol vylúčili zo svojho života úplne. Ako sa motivovať? Mnoho známych celebrít a hercov sa zaprisaháva, že za ich mladistvým výzorom a dobrou kondičkou nie je nič iné, len to, že sa zdravo stravujú a nepijú žiaden alkohol. Ak sa ho nechcete vzdať úplne, doprajte si raz za čas pohárik červeného vína.

Čo môže spôsobiť: Lekári taktiež varujú, že nadmerné pitie alkoholu patrímedzi časté príčiny rakoviny. Je to spôsobené tým, že keď chce vaše telo alkohol spracovať, vytvára sa acetaldehyd, ktorý je karcinogénom. Alkohol môže prispieť k vzniku rakoviny úst, hltanu, pažeráka, hrtanu a hlasiviek, pečene, prsníkov a aj rakoviny čreva. Alkoholici majú dokonca často problém aj s impotenciou a vysokým krvným tlakom, ktorý netreba vo vyššom veku podceňovať.


Mohlo by vás zaujímať: Päťdesiatka na krku? Prispôsobte svoj jedálniček a zostaňte v dobrej kondícii


Soľ

Bežne by vám malo stačiť prijať 1,5 gramu soli denne. Aká je však skutočnosť? Väčšinou denne prijmete v strave dokopy až desať gramov. Väčšinou za jej vysoký denný príjem ani nemôžete, pretože možno nič nedosoľujete. Zdrojom soli sú však aj bežne predávané potraviny ako chlieb alebo syry, nehovoriac o jedlách pripravovaných v reštauráciách. Ideálne je stravovať sa čo najviac doma, kde presne viete, koľko soli do pokrmu pridávate. Skúste postupne jej množstvo obmedziť na minimum a miesto nej jedlá ochucujte bylinkami či koreniami.

Čo môže spôsobiť: A prečo je soľ nebezpečnejšia vo vyššom veku ako kedykoľvek inokedy? Jej nadmerný príjem prispieva k vysokému tlaku, ktorý spôsobuje kardiovaskulárne problémy. Tie sa môžu prejaviť mŕtvicou alebo infarktom. Soľ má často svoj podiel na ďalších ťažkostiach vrátane rakoviny žalúdka, obezity, obličkových kameňoch či osteoporóze.

Nadmerné množstvo cukru

Už naši predkovia vyhľadávali sladké pochutiny, pretože im dodávali potrebné množstvo energie, ktorú potrebovali pri ťažkej fyzickej práci. Milujete ho aj vy. V podobe zákuskov, keksíkov, čokolády, pridávate ho do kávy aj čaju. Robíte však dobre? Podľa vedcov je cukor v nadmernom množstve rovnako nebezpečný ako nikotín alebo alkohol. Obmedzte ho teda tiež. Veď nahradiť sa dá mnohými zdravšími spôsobmi – od medu až po stéviu.

Čo môže spôsobiť: Nadmerné množstvo cukru v strave spôsobuje rôzne chronické choroby, zvyšuje krvný tlak i riziko infarktu, škodí pečeni a v neposlednom rade je kalorickou bombou, ktorá prispieva k obezite. Navyše vaše telo oberá o vitamíny, bielkoviny aj minerály. Prispieva aj ku starnutiu kože, tvorbe vrások a znižuje imunitu.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Ryby z umelého chovu

Ryby sú pre telo veľmi dôležité. Zabraňujú starnutiu a prospievajú telu vďaka omega 3 a omega 6 mastným kyselinám. Avšak preferujte tie, ktoré si chytíte vy alebo majú na obale napísané, že sú z chytené v oceáne. Ideálna ryba je na Slovensku pstruh chytený v potoku. Zo zahraničných je to tuniak, sardinky alebo losos. Oplatí sa ísť do špecializovanej predajne, kde vám vedia poradiť a predať aj divo žijúce ryby. Riziko obsahu ťažkých kovov však v sebe nesú aj ony, takže to s ich konzumáciou netreba preháňať. 

Čo môžu spôsobiť: Oblúkom sa vyhýbajte tým, ktoré sa chovajú v umelých chovoch. Takéto ryby sú často nadopované antibiotikami a pesticídmi. Nehovoriac o tom, že sú chované vo veľkých množstvách, kde majú málo miesta na život a vďaka tomu môžu byť vystresované. To sa podpíše na kvalite mäsa.


Ktoré zo spomínaných potravín konzumujete a ktoré nie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame