Nepríjemný herpes na perách môže prekvapiť aj v lete: Ako sa ho rýchlo zbaviť?

Ruž

thinkstockphotos.com

Herpes je označenie bolestivého vriedku naplneného tekutinou. Na svedomí ho má vírus spôsobujúci infekciu buď na ústnej sliznici, perách, hlave, alebo na genitáliách. Ak je postihnutá horná časť tela, ide o vírus herpes simplex 1.

Herpes je nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíri priamym stykom s hostiteľom vírusu. Tento vírus v 70 – 90 % prípadov v človeku pretrváva. Na to, aby sa opätovne prejavil, stačí málo – najčastejšie znížená imunita v spojení s horúčkou, menštruáciou, stresom, neprimeranou fyzickou aktivitou, únavou či tráviacimi ťažkosťami. Spúšťačom môže byť aj slnečné žiarenie či pobyt v morskej vode, preto je dôležité používať krémy s dostatočným ochranným faktorom, ktoré chránia pred UVA i UVB lúčmi. Dostať ho môžete aj pitím z pohára infikovanej osoby.

Ako sa začne herpes prejavovať?

To, že niečo nie je v poriadku, zistíte najčastejšie podľa svrbenia a pálenia na perách. K tomu sa pridá opuch a vzniknú pľuzgieriky. Ochorenie je nákazlivé dovtedy, kým sa pľuzgier nevysuší a nevznikne chrasta. Proces hojenia môžete urýchliť používaním antivirotík v podobe mastí či náplastí na pery, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach. Avšak existujú aj ďalšie možnosti, ktoré vám môžu pomôcť herpesu sa zbaviť a zabrániť tomu, aby sa vírus znova prejavil. Čo je dôležité?


Mohlo by vás zaujímať: Večné trápenie menom herpes: Ako s ním môžete bojovať – a zvíťaziť?


Prvou a účinnou pomocou je chlad

Opary nepríjemne bolia a v tomto smere je pomocníkom na nezaplatenie obyčajný ľad. Ak ho budete pravidelne prikladať na postihnuté miesto, zmiernite tým nielen bolesť, ale zároveň aj urýchlite proces vysušovania oparu.

Pomoc prinesú aj esenciálne oleje

Ak ste vyznávačmi prírodnej liečby, za vyskúšanie stoja esenciálne oleje s protizápalovými účinkami. Do tejto kategórie patrí napríklad klinčekový a čajovníkový olej. Prednosťou esenciálnych olejov je jednoduché použitie – trikrát denne aplikujte malé množstvo esenciálneho oleja na postihnuté miesto. Ak máte citlivú pokožku, nezabudnite zmiešať esenciálny olej s nosným olejom, ktorým môže byť napríklad kokosový alebo jojobový olej.

Za vyskúšanie stoja aj „babské recepty“

  • Aplikujte jablčný ocot na postihnuté miesto 3 – 4-krát denne. Jablčný ocot má dezinfekčné, adstringentné a protizápalové účinky.
  • Sladké drievko podporuje činnosť imunitného systému a pomáha bojovať proti vírusom. Pripravte si zmes z lyžice mletého sladkého drievka a rovnakého množstva vody. Naneste na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť niekoľko hodín.
  • Mäta  má antivírusové účinky a znižuje bolesť. Pite dvakrát denne čaj z mäty piepornej. Silný zápar používajte aj zvonku – nemočte do neho vatový tampón a prikladajte na opar.
  • Olivový olej obsahuje antioxidanty a pomáha hydratovať pokožku. Ako ho použiť? Olivový olej mierne zahrejte, dajte do neho levanduľový olej a včelí vosk. Nechajte vychladnúť a zmesou natierajte oblasť, kde sa nachádza herpes.
  • Úľavu môže priniesť aj použité vrecko kvalitného čierneho alebo zeleného čaju uložené na nejaký čas v chladničke.
  • Antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami disponuje aj manuka med. Natierajte ho na infikovanú oblasť niekoľkokrát denne.

Mohlo by vás zaujímať: Zubná pasta je skvelým pomocníkom v domácnosti: Vyskúšajte tieto tipy aj vy


Aj v tomto prípade je veľmi dôležitá strava

  • Jedzte veľa potravín, ktoré sú bohaté na esenciálnu aminokyselinu lyzín. Nájdete ju, napríklad v mäse, mliečnych výrobkoch, zemiakoch, strukovinách, zelenine či vajíčkach. Táto aminokyselina je známa tým, že zabraňuje vírusu v množení. Naopak, obmedzte potraviny bohaté na aminokyselinu arginín. Tá je zastúpená napr. v orechoch.
  • Okrem toho hrá dôležitú úlohu ovocie a zelenina žltej, oranžovej a červenej farby, v ktorej sú bohato zastúpené karotenoidy a vitamín C. Tie napomáhajú hojeniu pokožky a posilňujú obranyschopnosť.
  • Neopomínajte omega-3 tuky s protizápalovými účinkami, ktoré sú v tučných rybách, ako je losos či tuniak.
  • Pre obnovu pokožky a ochranu tela pred vírusmi je potrebný aj zinok. Nachádza sa v hovädzom a bravčovom mäse, hydine, strukovinách, tekvicových semiačkach, pšeničných klíčkoch atď.

Aké skúsenosti s herpesom máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame