Nový fakt o bielom chlebe: Pre niektorých ľudí môže byť zdravší ako ten celozrnný

Chlieb

thinkstockphotos.com

Celé roky odborníci tvrdia, že celozrnné pečivo a chlieb sú zdravším a vhodnejším variantom. Biely chlieb, žemle či bagety sa akosi zapísali do pamäti ako nezdraví strašiaci, ktorým by ste sa mali radšej vyhýbať. Vedci však pred nedávnom prišli s novou štúdiou a zaujímavým zistením, ktoré vás možno prekvapí.

Táto štúdia sa realizovala v Izraeli a bola zverejnená v júni v časopise Cell Metabolism. Autorom štúdie je Eran Segal z WeitzmanInstitute of Science v meste Rehovot. So spolupracovníkom Eranom Elinavom sa  snažili prísť na to, či sú pre telo zdravšie celozrnné výrobky a ak áno, prečo vlastne.

Biele verzus celozrnné pečivo

Štúdie sa zúčastnilo dvadsať dobrovoľníkov. Všetci pochádzali z Izraela, dovŕšili hranicu dospelosti a ich vekové rozpätie bolo od dvadsaťsedem do šesťdesiatšesť rokov. Vzorku tvorilo jedenásť žien a deväť mužov.

Princíp spočíval v tom, že každý dobrovoľník jedol celý týždeň iba biely chlieb a jeden celý týždeň kvasnicový kysnutý celozrnný chlieb. Keďže sa u nich skúmala glykemická odpoveď tela, boli pod prísnym dohľadom a museli dodržiavať viacero podmienok. Jednou z nich bolo, že na raňajky museli zjesť ako prvé chleba a nič iné. Maslo mohli na chleba použiť len v polovici prípadov. Takisto mali zakázané dve hodiny po jedle cvičiť, keďže cvičenie by skreslilo glykemickú odpoveď v ich tele.


Mohlo by vás zaujímať: Teplý a chrumkavý: Domáci chlieb z vašej vlastnej rúry chutí najlepšie!


Každé telo reaguje inak

Výskumný tím sa pozrel na to, ako rýchlo vzrástla hladina cukru v krvi po jedle. Tento proces sa nazýva glykemická odpoveď. Všímali si, či bol rozdiel v glykemickej odpovedi po jedení bieleho a celozrnného chleba. Zistenie bolo naozaj zaujímavé. Preukázalo sa, že odpoveď bola vždy rôzna a líšila sa od človeka k človeku. To znamená, že niektorí dobrovoľníci nemali zlú glykemickú reakciu na biely chlieb, ako by sa dalo čakať.

Riaďte sa podľa vlastných skúseností

Podľa autorov štúdie z hľadiska glykemických reakcií reagujú rôzni ľudia  na rovnaké jedlo úplne rozlične. V praxi to znamená, že každému škodí a prospieva niečo iné. Každý je predsa jedinečný a iný. Výsledky potvrdili, že niektorí jedinci mali lepšiu odpoveď po jedení práve zatracovaného bieleho chleba. Človek by sa mal pri stravovaní dbať najmä na vlastné skúsenosti a odpozorovať, aké potraviny vyhovujú práve jemu.Autori takisto upozorňujú na riziko diét, ktoré nie sú určené pre užšiu skupinu ľudí, ale sľubujú lepšie a viditeľné výsledky všetkým.

Autori štúdie dodávajú, že vedeli predpovedať, akú glykemickú odpoveď bude mať recipient. Dokázali to vďaka tomu, že poznali zloženie ich mikrobiómu. To sú vlastne gény všetkých mikroorganizmov v ľudskom tele. Mikrobióm je považovaný a prezývaný aj ako druhý ľudský genóm.


Mohlo by vás zaujímať: FOTORECEPT Domáci chlieb bez miesenia: Túto chrumkavú dobrotu zvládne aj začiatočník


Nájdu sa aj opačné názory

Niektorí odborníci z tejto oblasti štúdiu kritizujú, pretože bola podľa ich názoru realizovaná na príliš malom počte dobrovoľníkov. Ďalším faktom, ktorý autorom štúdie nehrá do karát je, že ľudia, ktorí jedia viac celozrnných výrobkov, ako sú celozrnné chleby, krekry, hnedá ryža a quinoa, majú znížené riziko cukrovky, srdcových chorôb, obezity a niektorých druhov rakoviny.


Aký chlieb konzumujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame