V období búrok treba bleskozvodu pomôcť: Ochráňte svoju domácnosť i spotrebiče

Blesk

pixabay.com

Letné mesiace sú tradične obdobím búrok. Väčšina domácností sa pri nich spolieha na overený bleskozvod, ochrana iba ním však nestačí. Pred blížiacou sa búrkou by ste mali myslieť na to, že drahé elektrické spotrebiče treba tiež chrániť. Inak nám môzu ľahko vypovedať službu.

Na búrky pozor najmä v lete

Slovenský hydrometeorologický ústav v lete pravidelne vydáva výstrahu pred búrkami. Aj po tieto dni nie sú búrky sprevádzané bleskami žiadnou výnimkou. Poisťovne každoročne eviduje udalosti, pri ktorých blesky zničili elektrické zariadenia, rozvody, spotrebiče či počítačové siete.

„Búrky sú u nás najčastejšie od mája do septembra. Do roka máme približne 20 – 30 búrkových dní. Niekedy sa aj počas jedného dňa vyskytne niekoľko búrok v rade za sebou,“ upozorňuje klimatológ SHMÚ Pavel Šťastný. „Ťažisko búrok je v mesiacoch jún – august. Vyskytujú sa aj zimné búrky, ktoré nemajú až tak vyvinuté mraky ako letné, avšak mechanizmus elektrických výbojov pri nich prebieha.“


Mohlo by vás zaujímať: Bleskozvod by na dome nemal chýbať: Ochraňuje vás aj váš majetok


Údery blesku sú rôzne

Poisťovne vždy rozlišujú, či škoda na majetku vznikla následkom priameho alebo nepriameho úderu blesku. Priamy úder blesku znamená, že blesk bezprostredne prešiel cez poistenú vec. Škody spôsobené priamym úderom blesku sú automaticky kryté v základnom poistení domácnosti. Ak blesk udrie priamo, sú účinky blesku tepelné, mechanické a elektromagnetické.

Nepriamy úder blesku je poškodenie alebo zničenie predmetov poistenia prepätím spôsobeným napäťovou špičkou v elektrickej sieti alebo atmosférickým prepätím. V období búrok sa riziko prepätia zvyšuje a aj keď ide len o milisekundy, dokáže zariadenie čiastočne alebo úplne vyradiť z prevádzky.

Ako sa chrániť?

Zlou správou je, že poisťovne škody spôsobené prepätím nie vždy nahradia, domácnosť musí byť proti nim pripoistená. Naopak dobrou je, že pred elektrickým prepätím existuje účinná prevencia. Bleskozvod je už v súčasnosti samozrejmosťou, iba vonkajšia ochrana však domácnosť pred úderom blesku neochráni. Dôležité je aj správne uzemnenie budovy a tiež niekoľko ďalších spôsobov, ako pred bleskom chrániť elektronické zariadenia.

Najjednoduchším, aj keď trochu staromódnym riešením prepätia, je vytiahnuť spotrebiče zo zásuvky. To isté sa odporúča preventívne vykonať aj pred odchodom na dovolenku. Ak nie ste ochotní podstupovať podobný rituál pred každou prichádzajúcou búrkou, je lepšie zaobstarať si ochranu proti elektrickému prepätiu. Na domáce spotrebiče poslúži jednozásuvková ochrana prepätia. Pred stratou dát z počítača, poškodením monitoru, tlačiarne alebo domáceho kina sa bude hodiť prepäťová ochrana s viacerými zásuvkami.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečná búrka: Ako pred jej vyčíňaním zostať v bezpečí?


Pri stavbe domu myslite na búrky

Na komplexnú ochranu je však dôležité myslieť už pri projekte domu. Adekvátna ochrana je plošná, teda na každom prvku elektroinštalácie, od rozvádzača po zásuvku. Vybudovanie takejto ochrany patrí do rúk špecialistu, ktorý na základe objednávky klienta navrhne a realizuje vhodné riešenie. Komplexná ochrana pred prepätím je dôležitá aj pri rekonštrukcii. Po vzájomnej dohode vlastníkov sa môže dodatočne vyriešiť aj v starších bytových domoch.


Ako sa pri letných búrkach snažíte chrániť domácnosť vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, TASR, SITA
Odporúčame