Hranolčeky a iné vyprážané dobroty: Zvyšujú pravdepodobnosť predčasného úmrtia

Fast food

pixabay.com

Aj keď vieme, že vyprážané jedlá nie sú najzdravšie, často si ich nedokážeme odoprieť. Chuť hranolčekov, zemiakových placiek či iných dobrôt tak väčšinou prekoná všetky poplašné správy o chorobách, ktoré spôsobujú. Majú však smažené jedlá priamy vplyv na to, ako dlho žijeme?

Prvý raz len o zemiakoch

Súvislosť medzi konzumáciou smažených jedál a obezitou je dobre známa. V júni tohto roku však vyšla štúdia, ktorá sa po prvýkrát zamerala konkrétne na zemiaky a ich vplyv na predčasné úmrtia.

Výskum prebehol na vzorke viac ako štyritisíc ľudí vo veku od 45 po 79 rokov, ktorí boli celých osem rokov pod dohľadom výskumného tímu skúmajúceho liečbu kolennej osteoartritídy. Špeciálne ho zaujímali stravovacie návyky a tiež frekvenciu konzumácie vyprážaných jedál zo zemiakov, špeciálne hranolčekov, čipsov či zemiakových placiek.


Mohlo by vás zaujímať: Údajne nezdravé zemiakové hranolčeky: Čo na ne hovorí lekár?


Pravdepodobnosť sa zvýšila

Štúdia realizovaná v Inštitúte klinického výskumu a medicínskeho vzdelania v talianskej Padove potvrdila, že ľudia, ktorí jedli smažené hranolčeky viac ako dvakrát týždenne, mali zvýšenú pravdepodobnosť predčasného úmrtia.

Podľa výskumného tímu existuje viacero mechanizmov, ktoré vplývajú na predčasné úmrtia. Hranolky sa často smažia v nezdravých olejoch bohatých na tuky, majú vysoký obsah soli a takisto ľudia konzumujúci zemiaky majú zvýšené riziko chorôb, ktoré vedú k úmrtiu.

Smaženie mení potraviny

Vyprážanie ovplyvňuje kvalitu potravín a tiež v nich zvyšuje obsah kalórií. Dôsledkom je tak obezita, vysoký krvný tlak a cholesterol, čo sú pomerne vážne zdravotné problémy. Smažené jedlá podávané v reštauráciách s rýchlym občerstvením sú častokrát pripravované v hydrogenovaných olejoch, ktoré majú vysoký obsah trans-tukov. Mnohé podniky využívajú tieto oleje preto, že dodávajú jedlu výraznú chuť. Na druhej strane však vedú k zvýšenému riziku srdcových chorôb.


Mohlo by vás zaujímať: Hranolky milujú ľudia na celom svete: Kto ich vymyslel a ako z nich nepribrať?


Štúdia nie je bezchybná

Napriek tomu sa viacerí odborníci vyjadrili k nedostatkom zmieňovanej štúdie. Lisa Sassonová, odborná asistentka pre výživu na Newyorskej Univerzite uviedla, že vedci nepreukázali, že príčinou predčasnej smrti sú práve vysmážané zemiaky. Vplyv v tomto prípade má aj životný štýl, kondícia či vek. Dodala tiež, že pokiaľ jedlo nie je jedovaté alebo bakteriálne, nemôže človeka zabiť. “Je to veľmi zjednodušený pohľad,” zhodnotila pre portál WebMD.

Profesor Ken Lee, riaditeľ Štátneho centra pre gastronimickú inováciu v americkom Ohiu, tvrdí, že pred vyradením hranolčekov z jedálnička, je pár vecí, ktoré by ste mali zvážiť. Napríklad to, že štúdia presne neurčila príčinu smrti účastníkov výskumu. Tieto úmrtia tak nemuseli mať nič spoločné s ich stravou. Ďalej sa štúdia spoliehala na to, že účastníci si budú presne pamätať čo jedli. Ľudská pamäť však môže časom zavádzať.

Na vysmážané pozor

Napriek tomu, že zmieňovaná štúdia má kritikov, je nepopierateľné, že takéto jedlá majú vysoký obsah tuku, kalórií, soli a viaceré výskumy spájajú vyprážané potraviny s vážnymi zdravotnými problémami, ako je cukrovka a kardiovaskulárne ochorenia. Napríklad vyššiu hladinu cholesterolu má v našom regióne Európy až 85% ľudí a to napriek tomu, že je možné ju upraviť zmenou životosprávy. Okrem predčasného rozvoju aterosklerózy tak môže viesť k infarktu alebo mŕtvici.


Ako často si hranolky doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame