Zápach či špinavá bielizeň? Vyskúšajte tieto triky a vaša práčka bude ako nová

Práčka

thinkstockphotos.com

Rozum napovedá, že stroj, do ktorého sypeme prášok a ktorý sa stará o našu bielizeň by sa mal čistiť sám. Nie je to však pravda. Zápach v práčke, vodný kameň aj iné nečistoty môžu za to, že vypraté veci nám nebudú voňať a každé pranie o niečo viac zaťaží našu peňaženku.

Rozum napovedá, že stroj, do ktorého sypeme prášok a ktorý sa stará o našu bielizeň by sa mal čistiť sám. Nie je to však pravda. Zápach v práčke, vodný kameň aj iné nečistoty môžu za to, že vypraté veci nám nebudú voňať a každé pranie o niečo viac zaťaží našu peňaženku.

Najlepšia je prevencia

Najlepším riešením problémov je im predchádzať. Ak vám vypratá bielizeň pekne vonia avivážou, je všetko v poriadku. V takom prípade nie je neskoro a je vhodné preventívne z času na čas striedať programy. Tridsiatka a štyridsiatka je síce určená na väčšinu textilu a míňa menej energie, na druhej strane, môže spôsobovať usadzovanie zvyškov čistiacich prostriedkov. Tie potom vedú k množeniu plesní a baktérií.

Preto je dôležité často prať aj veci, ktoré znesú vysoké teploty, či už to je posteľná bielizeň, uteráky alebo handry. Takisto nezabudnite po každom praní nechať aspoň na pár hodín otvorený bubon práčky a vysunutý zásobník na prášok, nech sa v nich zbytočne nedrží vlhkosť.

Bubon čistite aspoň dvakrát ročne

Okrem prevencie existujú aj spôsoby, ktoré by sa mali postarať o to, že sa starnúca práčka dostane späť do formy. Dvakrát do roka sa odporúča bubon vyčistiť kombináciou octu, kyseliny citrónovej a pracieho programu s vysokou teplotou.

Ocot si okrem pachu poradí aj s vodným kameňom, ktorý nám zaťažuje peňaženku, keďže zvyšuje energetickú náročnosť prania. Kým ocot budete liať priamo do bubna, kyselinu citrónovú nasypte do zásobníka. Nechajte ich pracovať pri programe s najvyššou možnou teplotou bez predpierania.


Mohlo by vás zaujímať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


Čo pomáha na zápach:

  • ocot
  • kyselina citrónová
  • kryštalická sóda (využiť ju môžete aj preventívne priamo s praním)
  • tablety do umývačky riadu

Problémom môže byť aj stratené oblečenie

Ak je zápach z práčky prisilný, problém môže byť napríklad aj v zapatrošenej ponožke. Hoci väčšina nových pračiek by také niečo nemala dopustiť, je to stále pomerne rozšírený problém. V tom prípade je potrebné odstrániť plech a pozrieť sa dovnútra, či ju tam nenájdeme.

Čistite aj tesnenia

Ďalším bodom sú rôzne tesnenia, špeciálne to pri uzávere práčky. V jeho záhyboch sa hromadí voda aj so zvyškami prostriedkov a preto ho treba pravidelne čistiť. Podobne, ako aj v ďalších prípadoch, aj tu najlepšie poslúži ocot.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemný puch vo vašej práčke: Ako mu dať stopku raz a navždy?


Pozor na blokovaný odtok

Častým problémom sú tiež problémy s odtokom vody. Ešte predtým, než zavoláte opravára, skúste odpojiť odtokovú hadicu, vyliať zvyšnú vodu a skontrolovať, či nie je náhodou upchatá. Nezabudnite si prichystať vedro, keďže špinavej vody môže byť veľa a tiež môže nepríjemne zapáchať. Rovnako sa pozrite aj na odtokové sitko, ktoré po odpojení umyjete pod tečúcou vodou.

Rovnako pod tečúcou vodou, prípadne v umývačke riadu, môžete vyčistiť aj zásobník. V ňom sa prášok zachytáva najčastejšie. Nehovoriac o tom, že sa vám v ňom často môže vyskytovať po praní špinavá voda.

Čo môže byť zdrojom zápachu:

  • zapatrošený kúsok látky, napríklad ponožka
  • pokročilý vodný kameň
  • špinavé alebo poškodené tesnenie
  • upchatý odtok
  • zanesené odtokové sitko
  • špinavý zásobník

Ako sa snažíte ochrániť od zápachu vašu práčku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame