Osy sú nepríjemné vnútri bytu aj na záhrade pri posedení: Zbavte sa ich raz a navždy!

Osa v byte

Osa v byte (Zdroj: GettyImages)

Útočia na nás, bojíme sa ich, atakujú našu úrodu ovocia, no zároveň riedia populáciu iného hmyzu v záhrade. Také sú osy, otravný bodavý hmyz, ktorého zahniezdenie na našom pozemku môže priniesť kopec problémov. Ako postupovať v takom prípade a čím si pomôcť? Inšpirujte sa niekoľkými radami.

Hniezda aj v zemi

Napriek tomu, že sú lietajúcim hmyzom, často sa v záhradách stretávame s ich hniezdami v zemi. Osi si vyhrabú priestor, postupne z neho vynášajú zeminu a stavajú rôzne opatrenia proti vode či iným prekážkam. Samozrejme, zbavovať sa akéhokoľvek hniezda nie je jednoduché. Pri tom, ktoré nevisí vo vzduchu však máme väčšiu šancu na úspech, keďže je pre nás ľahšie dosiahnuteľné.

Zásah proti hniezdu vykonávajte večer, keď sa väčšina ôs už doňho vrátila späť. Cez deň totiž neustále vylietavajú von a dnu, takže sú omnoho agresívnejšie. Nezabudnite sa obliecť tak, aby vám textil zakrýval väčšinu tela a ak nebodaj trpíte alergiou na uštipnutie, nechajte túto prácu radšej na iných.


Mohlo by vás zaujímať: Ovládli váš domov otravné vínne mušky? Zbavte sa ich účinne aj bez chémie!


Spôsobov je mnoho

Existuje viacero spôsobov, akými sa pozemného hniezda môžete zbaviť. Ideálne pomáha kombinácia niekoľkých elementov. Vchod menšieho hniezda môžete poliať vriacou vodou a následne zasypať pieskom. Využiť môžete aj sírové knôty, ktoré sa zvyčajne využívajú na dezinfekciu sudov, prípadne iných nádob. Nimi jednoducho hniezdo zapálite a jeho obyvateľov vydymíte.

Pri väčších hniezdach je samozrejmosťou sprej proti hmyzu, najlepšie konkrétne proti osám a sršňom. V drogériach a domácich potrebách ho nájdete s postrekovačom, ktorý zasiahne čo najviac hmyzu naraz. Zároveň jeho účinok osy podchladí, znemožní im vylietavať a tak sa nemusíte báť náhleho ataku. Nezabudnite svoj zásah niekoľkokrát zopakovať.

Osy sa chytia do pasce

V záhrade si s osami poradíte pomocou závesných lapačov. Tie môžete kúpiť v obchodoch. Ich výhoda je, že nepriťahujú užitočné včely. No vyrobiť si ich tiež môžete doma a to bez väčšej námahy.

Na závesnú pascu potrebujete fľašu z minerálky, ktorá má úzke hrdlo. Ideálne je zvoliť tmavú farbu, prípadne ju dookola oblepiť tmavou lepiacou páskou. Existuje množstvo overených receptov na to, čo do fľaše naliať. Osy sú priťahované sladkým a tak môžete využit med, cukor, šťavu z kompótu, kúsok ovocia či dokonca pivo. Na teple a slnku začnú jednotlivé ingrediencie, ktoré môžete doplniť aj o trošku octu, kvasiť. Osa, ktorá vletí dnu sa následne nebude môcť dostať von a zostane tam uväznená. Odporúča sa ich rozvešať na každý druhý strom v záhrade, prípadne každých 5 metrov viniča.


Mohlo by vás zaujímať: Porazte otravný hmyz – zbavte sa vínnych mušiek raz a navždy!


Proti osám aj cesnakom

V prípade, že na osie hniezdo narazíte v dome, napríklad na povale, opäť záleží od jeho veľkosti a množstva hmyzu, ktoré sa v ňom nachádza. Jeden z babských receptov je využitie zápachu cesnaku. Do vedra s vodou pridajte niekoľko hlávok cesnaku a nechajte vodu vyparovať priamo na hniezdo. Ďalším trikom je vziať citrón a napichať ho klinčekmi. Táto aróma tiež osám veľmi nesedí.

Kedy zavolať odborníkov?

Ak sa vám v dome usídlili osy vo veľkom a nedostupnom hniezde, z bezpečnostného hľadiska je vhodnejšie vyhľadať pomoc odborníkov. Môžete osloviť firmy, ktoré sa takýmto zásahom venujú, pomôcť však môže aj miestny hasičský zbor.

Ich služby však netreba zneužívať, kontaktujte ich iba v situácii, keď sa cítite osami skutočne ohrození. Hasiči, vyzbrojení včelárskou kombinézou zvyčajne hniezdo vystriekajú prostriedkom na hmyz, ktorý si zabezpečte dopredu. Z času na čas používajú aj špeciálne vysávače s drvičkou.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip
Odporúčame