Dovolenkárov trápia najmä žalúdočné problémy: Nezabudnite si zbaliť lekárničku

Lieky

pixabay.com

Reakcia na uštipnutie hmyzom, prechladnutie, bolesť hlavy, dehydratácia či žalúdočné problémy dokážu pokaziť každú dovolenku. Ešte pred odchodom tak myslite na prevenciu. Nezabudnite si zbaliť potrebné lieky a na mieste sa vyvarujte gastronomickým experimentom.

Zistite, či sa nemusíte očkovať

Odporúča, aby ľudia pred dovolenkou, hlavne v exotike a krajinách s nízkym hygienickým štandardom, navštívili svojho lekára. Ten by mal cestujúcim poskytnúť informácie o povinných a odporúčaných očkovaniach či odporúčaných liekoch.

U pacientov s ochorením srdca a vysokým krvným tlakom sa pred vycestovaním rovnako odporúča konzultácia s ošetrujúcim lekárom. Ak ide o dlhú cestu, respektíve dlhší pobyt, pacient by mal mať so sebou lekársku správu s uvedenými ochoreniami, na ktoré sa lieči a lieky, ktoré užíva.

Takisto sa môže stať, že niektoré letecké spoločnosti budú vyžadovať od pacientov, ktorí prevážajú lieky, aj správu v anglickom jazyku. Zároveň informujú, že ak pacient podstupuje dlhú cestu lietadlom, autobusom, či autom, jeho ošetrujúci lekár môže odporučiť malú dávku liekov proti zrážaniu ako prevenciu tvorby krvných zrazenín v cievach, hlavne v nohách.


Mohlo by vás zaujímať: Balíme sa na dovolenku: Aké lieky by vo vašej batožine nemali chýbať?


Nezabudnite na lekárničku

V lekárničke by mali byť hlavne lieky, ktoré cesovateľ užíva, prostriedky proti horúčke a bolestiam, kvapky do nosa a očí, lieky proti hnačke, nevoľnosti a zápche, lieky nutné pri alergických reakciách, antialergický krém, sprej proti hmyzu a v prípade cestovania do oblastí, kde je malária, lieky na ochranu proti malárii, dezinfekčné prostriedky, obväz, pinzeta, nožničky a náplaste.

„Obsah cestovnej lekárničky záleží na krajine, do ktorej cestujeme, na dĺžke pobytu a dostupnosti zdravotníckej starostlivosti. Príbalové letáky všetkých liekov treba ešte doma pred odchodom prečítať. Bezpodmienečne treba splniť všetky podmienky na skladovanie a uchovávanie liečiv, prísne dodržiavať indikácie, kontraindikácie, zohľadniť vedľajšie účinky, interakcie s inými liekmi. Lekárnička musí byť v suchu, chlade a tme tak, aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu,“ hovorí hlavný hygienik SR Ján Mikas. Vo väčšine prípadov ustúpi v priebehu dvoch až troch dní.

Pozor na hnačku

Najčastejším ochorením medzi cestovateľmi je hnačka. „Na vzniku cestovateľskej hnačky má svoj podiel samotná cesta, zmena klímy, zmena stravy, ale aj možnosť kontaminácie potravín a vody niektorými druhmi baktérií,“ hovorí Mikas.

Okrem „cestovateľskej hnačky“ môžu dovolenku znepríjemniť ochorenia, ktorých pôvodcom sú salmonely, šigely, niektoré parazity, vírus spôsobujúci hepatitídu typu A, pôvodca cholery. „Týmto ochoreniam sa dá zabrániť hygienickými opatreniami zameranými na prísnu osobnú hygienu – čisté ruky, na hygienu vody a potravín,“ vysvetlil Mikas.


Mohlo by vás zaujímať: 5 TOP leteckých letných destinácií na rok 2017, ktoré nezruinujú váš rozpočet


Najdôležitejšie sú tekutiny

Odporúča vyvarovať sa nezvyčajných jedál a konzumovať iba dostatočne tepelne spracovanú stravu, piť prevarenú vodu, nejesť zmrzlinu, džúsy a nepasterizované mlieko. Vyhnúť sa podľa jeho slov treba aj konzumácii ľadu, pokiaľ nie je záruka, že bol pripravený z bezpečnej alebo prevarenej vody.

Náš tip: Pri hnačke je najdôležitejšie prijímať tekutiny a soľ. V lekárňach sa predávajú špeciálne rehydratačné roztoky. Podobný roztok sa dá pripraviť aj svojpomocne z cukru (4 – 5 kociek), kuchynskej soli (1 kávová lyžička), šťavy z citróna, pomaranča alebo grepu (do 1 litra pitnej vody). Možno použiť aj iónové nápoje pre športovcov, nie však v prípade detí, minerálne vody s vysokým obsahom sodíka a draslíka. Vhodný je aj nesladený čierny čaj.


Čo pri žalúdočných problémoch počas dovolenky najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, TASR, SITA
Odporúčame