Slováci si na triedenie odpadu nezvykli: Aké sú kontajnery a čo do nich patrí?

Kontajnere

thinkstockphotos.com

V minulosti sa ľudia zvykli vyhovárať na nedostatok kontajnerov. Dnes už sa s týmto problémom stretávame čoraz menej, no aj tak Slováci patria k chvostu Európy, čo sa týka triedenia odpadov. Bežný Slovák vyprodukuje ročne až 475 kilogramov komunálneho odpadu, čo je o 150 kg viac, ako priemerný Európan. Len 12% z celkového objemu odpadu je recyklovaná, v Európe to je až 44 percent. Ako teda triediť odpad? A čo (ne)patrí do jednotlivých kontajnerov?

Najčastejšie sa stretávame so štyrmi druhmi nádob v rôznych farbách. Komunálny odpad vhadzujeme do čiernych kontajnerov, papier do modrých, plasty do žltých a sklo do zelených. Okrem toho existujú aj ďalšie a menej časté druhy. Červené nádoby slúžia na kovy, oranžové na nápojový kartón, pribúdať budú časom pravdepodobne aj nádoby na bio odpad.


Mohlo by vás zaujímať: Triedenie odpadu sa týka každého z nás: Viete, ako separovať správne?


Papier sa nerecykluje donekonečna

Až 20 percent komunálneho odpadu je papier, ktorý by sa dal ľahko recyklovať. Papier sa pritom pomerne jednoducho dostáva späť do života a vyrábať z neho nový je možné 5- až 6-krát.

Čo všetko do modrých kontajnerov vhodiť? Sú to noviny, časopisy, knihy, kancelársky papier či krabice z tvrdého papiera. Naopak, nepatria sem napríklad rolky od toaletného papiera, kuchynské utierky či obaly od vajíčok, keďže už sú vyrobené z niekoľkokrát recyklovaného papiera.

Okrem toho sem nevhadzujte vrstvený nápojový kartón, takzvaný tetrapak a tiež obaly z mrazených potravín, krabičky od cigariet, voskovaný papier alebo papier na pečenie.

Plasty zaberajú množstvo miesta

Do žltých odpadových nádob patria rôzne plastové výrobky. Sú to nielen fľaše od nápojov, ale tiež igelitové a mikroténové vrecká, fólie, obaly od sladkostí, polystyrén, rôzne plastové poháriky, tetrapaky či obaly od kozmetiky.

Pri triedení plastov treba pamätať na to, že majú relatívne nízku hmotnosť, no zaberajú množstvo miesta. Preto je objem fliaš ideálne najskôr znížiť stlačením. Zaujímavosťou je, že napríklad tégliky od jogurtov nie je potrebné umývať, pretože na tento účel slúžia priemyselné práčky plastov.
Čo k plastom nepridávame sú obaly od motorových olejov, chemikálií či farieb. Takisto do komunálneho odpadu nevhadzujeme výrazne znečistené plasty, podlahové krytiny, gumu alebo molitan.


Mohlo by vás zaujímať: Geniálny EKO nápad zo Slovenska: Tento jednoduchý patent môže výrazne obmedziť množstvo odpadu


Ďalšie zásady triedenia:

  • Kovy majú nádoby červenej farby.
  • Žiarovky a batérie nevyhadzujeme, zbierajú sa v mieste nákupu.
  • Nevyužité lieky odovzdávame v lekárňach, ktoré sú povinné sa ich zbaviť.
  • Elektroodpadu sa zbavujeme pri špeciálnych zberoch v okolí bydliska, prípadne v zberných dvoroch.
  • Do čiernych nádob s komunálnym odpadom nepatrí popol, objemný odpad ako napríklad nábytok, horľaviny či uhynuté zvieratá.

Zrkadlo do skla nepatrí

Sklo zbierame do zelených nádob, prípadne do zberných zvoncov. Patria sem nevratné sklenené fľaše, poháre, okenné sklo, ďalej nádoby, obaly a iné sklenené predmety. Naopak, nevyhadzujeme tam zrkadlá, žiarovky a žiarivky, automobilové sklá, monitory, porcelán či keramiku. Z času na čas sa tiež objavujú nádoby na farebné a priesvitné sklo, vtedy sa samozrejme riadime farbou fliaš. Z nich sa tiež snažíme odstrániť uzávery či etikety.


Dodržiavate striktné triedenie odpadu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame