Probiotiká od A a po Z: Prečo sú pre imunitu také dôležité?

Bryndza

pixabay.com

Zima, dážď a sychravé počasie dávajú našej imunite skutočne zabrať. Okrem vitamínu C a pestrej stravy je dôležité zakomponovať do jedálnička aj probiotické, čiže priateľské baktérie. Tie zlepšujú imunitu. Vybrať si môžete z rôznych druhov z lekárne. Ešte jednoduchšie je však konzumovať potraviny, ktoré probiotiká obsahujú.

Živé mikroorganizmy

Ľudská imunita sa tvorí v črevách. Preto sú probiotiká také dôležité. Sú to vlastne živé a zdraviu prospešné mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú vo vašej črevnej mikroflóre. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu, zlepšujú imunitu, podporujú trávenie, znižujú cholesterol, chránia sliznice a pomáhajú pri kožných problémoch, hnačke i zápche.


Mohlo by vás zaujímať: Dôležité probiotiká: Takto pôsobia na vaše telo a tu ich nájdete


Potraviny s probiotikami

Bryndza: Jeden gram tejto zdravej bomby obsahuje približne až jednu miliardu probiotík. Je to vďaka dlhému procesu zrenia, počas ktorého sa probiotiká premnožia. Je dokázané, že pravidelná konzumácia bryndze znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol a taktiež slúži ako prevencia rakoviny hrubého čreva, cukrovky, rednutia kostí či alergií.

Kyslá kapusta: Je nielen bohatá na živé kultúry, ale taktiež zmierňuje príznaky alergie a obsahuje vitamíny A, B, C a E.

Jogurty: Čím čerstvejšie, tým lepšie. Čerstvé jogurty obsahujú najviac probiotík. Jogurt je vlastne mlieko fermentované za prítomnosti mliečnych baktérií. Najčastejšie sa pri tomto procese využívajú probiotické baktérie lactobacillus bulgaricus a streptococcus thermophilus, ktoré dodávajú jogurtu jeho špecifickú chuť.

Kefír: Takisto fermentovaný mliečny výrobok, ktorý je plný laktobacilov a bifidus baktérií. Kefír navyše obsahuje aj mnoho antioxidantov, ktoré sú pre človeka veľmi dôležité.

Antibiotiká s probiotikami

Ak užívate kvôli chorobe antibiotiká, vedzte, že zabíjajú vo vašom tele nielen škodlivé mikroorganizmy, ale aj tie telu prospešné. Oslabujú vašu imunitu a ničia črevnú flóru. Pri ich užívaní sa preto odporúča kúpiť aj probiotiká.

Nie je však jedno v akom poradí a s akým odstupom ich beriete. Hlavou zásadou je nekonzumovať ich spolu. Vzájomne znižujú svoju účinnosť. Probiotikum berte približne dve až tri hodiny po antibiotiku. Zároveň ich užívajte ešte aspoň dva týždne po skončení liečby.


Mohlo by vás zaujímať: Probiotiká a prebiotiká: Ako pôsobia na naše telo a aké sú medzi nimi rozdiely?


Liečia i zlepšujú náladu

Ak vás trápi salmonelóza či vírusová infekcia čriev, aj v tomto prípade môžu byť probiotiká nápomocné. Keď má vaša črevná mikroflóra správne zloženie, priebeh týchto ochorení je oveľa rýchlejší a menej problémový.

Takisto vám môžu zlepšiť náladu, pretože vaše emócie sú ovplyvnené aj nervami v črevách. Ďalej zvyšujú energiu a pomáhajú pri intolerancii na jedlo, ktorá je výsledkom poruchy zdravých baktérií v hrubom čreve. Pomáhajú aj pri problémoch s problematickou pleťou a s močovými cestami.

Najdrahšie nemusia byť najúčinnejšie

Niekedy je naozaj ťažké vybrať si spomedzi všetkých druhov probiotík. Najdrahšie nemusia byť aj najúčinnejšie. Dôležitý je vzájomný pomer a množstvo potrebných baktérií v jednej dávke. V lekárni sa spýtajte aj na životnosť baktérií a dátum spotreby.

Nie je jedno ani to, kde probiotiká skladujete. Pozrite si v príbalovom letáku, kde je vhodné ich mať uložené. Niektoré musia byť v chladničke, iné zas potrebujú suché a tmavé miesto, mimo slnečného svitu.


Aké máte skúsenosti s užívaním probiotík? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame