Zimné mesiace sú pre vtáky ťažké: Prikrmovanie má svoje zásady, môže aj uškodiť

Vtáčia búdka

pixabay.com

Vtáky, ktoré naše územie počas zimných mesiacov neopúšťajú, to majú celkom ťažké. Špeciálne, ak všetko zasype snehová prikrývka. Vtedy je pre nich hľadanie niečoho na zobnutie obzvlášť obtiažne. Zároveň hľadajúc potravu míňajú cennú energiu, ktorá je v chlade tak potrebná. Či už v záhrade alebo na balkóne im môžeme boj prežitie o niečo uľahčiť.

Prírodné divadlo

Počas zimného obdobia môžeme v našich mestách stretnúť napríklad vrabce, drozdy, sýkorky bielolíce či belasé, červienky, čížiky, glezgy alebo stehlíky aj pinky. Vtáky si rýchlo zvykajú. Ak sa naučia, že v danom mieste na nich čaká potrava, začínajú prilietať pravidelne. Práve preto by malo byť pravidelné aj ich prikrmovanie. Pauzy môžu byť pre ne nebezpečné. Zároveň, ak sa začnú často objavovať pri búdke v záhrade alebo na balkóne, môžme ich tiež pozorovať a vychutnať si tak pekné prírodné divadlo


Mohlo by vás zaujímať: Zabavte sa a pripravte si zaujímavé divadlo: Spravte si kŕmidlo pre vtáčiky


Od snehu po jar

Kedy s kŕmením začať? Ideálne vtedy, keď okolie pokryje snehová pokrývka. Ak počas zimy nepadá sneh, vtáky si dokážu poradiť aj samé. Keď ich začneme prikrmovať, pokračujeme s tým až do príchodu jari, teda približne medzi marcom a aprílom. Vtedy už pre ne nebude hľadanie potravy predstavovať väčší problém.

Robíme chyby

Vtáky samozrejme nemôžu dostať na podnose len tak hocičo. Ľudia zvyknú v dobrej vôli spraviť pomerne veľké množstvo chýb, ktoré môžu operencom uškodiť. Jednou z nich je podávanie vody. Tú vtáky v zime nepotrebujú, vystačí im tá, ktorá je obsiahnutá v potrave.

Rozhodne vtáky nekŕmime zvyškom ľudskej potravy. Škodí im kvôli veľkému množstvu soli, korenia a konzervantov. Spôsobiť im môžu rôzne choroby. Takisto potravy netreba dávať veľa, do zásoby. Môže sa totiž začať kaziť, prípadne zamrznúť. Vhodné množstvo tak dokážete odhadnúť už po niekoľkých dňoch.


Mohlo by vás zaujímať: Vtáčia búdka vo vašej záhrade: Skrášli a priláka nových osadníkov


Semená, orechy aj loj

Vtáky kŕmime iba produktmi prírodného pôvodu. Okrem zmesí vytvorených špeciálne pre ne, ktoré nájdeme v obchodoch so zvieracími potrebami, ich môžete pohostiť napríklad ovsenými vločkami, slnečnicovými i tekvicovými semienkami, nepohrdnú ani sušeným ovocím alebo nesolenými orechmi. Špeciálne sa odporúčajú tie, ktorých jadrá sú napadnuté hmyzom a objavíme ich pri lúskaní.

Pre veľké množstvo vtákov je veľkou pochúťkou hovädzí loj a tiež bravčová údená slanina. Tú môžete do krmníka vložiť na koži s približne centimetrovou vrstvou, vtáky si ju potom poctivo ozobú. Ak sa tak nestane do dvoch až troch týždňoch, vezmite ju preč, pretože by im mohla začať škodiť.

Klasické kŕmidlo

Najvhodnejšia je na dokrmovanie vtákov klasická búdka. Tá sa dá dnes bez problémov kúpiť alebo samozrejme vyrobiť. Dôležité je, aby mala striešku a aby do nej vtáky mohli bez problémov vletieť a zároveň vyletieť. Tiež sa oplatí myslieť na to, aby sa dobre čistila od zvyškov potravy.

Náš tip: Pamätajte tiež, že ak kŕmidlo umiestnite v záhrade, môže priťahovať napríklad mačky. Umiestnite ho teda tak, aby ste im neuľahčili lov vtákov.


Snažíte sa vtákom uľahčiť náročné zimné obdobie? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip
Odporúčame