Maslo, olej alebo stará dobrá masť? Využite ich v kuchyni efektívne

Olej

thinkstockphotos.com

Tuky ako olej, masť či maslo využívame pri varení, do šalátov, ale predovšetkým sa hodia na pečenie a vyprážanie. Všetky z nich sú zdravé, ak ich konzumujeme s mierou a vieme s nimi dobre zachádzať. Ako ich zužitkovať čo najlepšie?

Lahodné maslo

Čerstvé maslo je veľmi obľúbeným tukom najmä pre svoju nezameniteľnú chuť. Ponúka široké možnosti využitia v teplej i studenej kuchyni. Pri varení polievky dodá lahodnú chuť zelenine, pri dusení či pečení podčiarkne chuť mäsa. Oceníme ho pri príprave omáčok i zeleninových príloh. Jeho polotuhá konzistencia uľahčuje výrobu nátierok, ale aj sladkých krémov do zákuskov či torty. Na čo si ale dať pozor?   

Maslo sa odporúča skôr na krátke pečenie a smaženie, pretože je náchylné na prskanie a pripaľovanie. Aj to však hravo zvládneme. Prskaniu masla pri zohrievaní zabránite, ak k nemu pridáte trošku soli. Rovnaký trik môžete použiť aj pri masti.

Pripálilo sa vám maslo a chcete ho vyhodiť? Zachrániť ho môžete hrnčekom mlieka. Nalejte ho do masla a povarte. Pri varení zbierajte vytvorenú penu. Varte dovtedy, kým sa mlieko celkom  nevyvarí.

Maslo je citlivé na zmenu teploty. Ak v lete chodievate napríklad stanovať a máte ho so sebou, použite malý trik. Zabaľte ho do zelených listov a uložte na chladné, tmavé miesto. Vydrží vám dlhšie.

Náš tip: Ak ste dostali chuť na bylinkové maslo a nemáte ho doma, nemusíte hneď utekať do obchodu. Ľahko a rýchlo si ho môžete pripraviť sami. Maslo zmiešajte s dvoma strúčikmi prelisovaného cesnaku, pridajte soľ a ľubovoľné bylinky podľa chuti (napríklad koriander, šalvia, bazalka, oregano, tymian). Namiesto klasického cesnaku môžete použiť aj medvedí cesnak – čerstvý alebo sušený. Všetko poriadne premiešajte, uložte na alobal a vytvarujte valček. Vložte do chladničky a nechajte stuhnúť. Bylinkové maslo je veľmi chutné na grilované mäso. Skvele sa hodí aj k pečeným zemiakom. Nenechávajte však maslo nikdy dlho odkryté, lebo prichádza o cenné vitamíny.


Mohlo by vás zaujímať: Pri dlhom vyprážaní na slnečnicový olej zabudnite: Lepšia je bravčová masť!


Repkový aj olivový olej na smaženie

K najbežnejším druhom rastlinných olejov patrí určite ten slnečnicový. Používa sa najmä na vyprážanie. Nie každý však vie, že repkový a olivový olej sú na vyprážanie vhodnejšie, pretože sa neprepaľujú tak skoro. Okrem toho, z výživového hľadiska sú oveľa vhodnejšie. Repkový olej síce nemá toľko antioxidantov, ako olivový, ale za to má relatívne dlhú životnosť. Ako si s nimi poradiť v kuchyni?.

Za studena lisované oleje na vyprážanie radšej nepoužívajte. Spália sa príliš skoro, čo je veľká škoda, vzhľadom na obsah ich výživných látok. Obzvlášť niektoré druhy, napríklad olivový a tekvicový olej, môžu výborne dochutiť šalát vo forme zálievky.

Slnečnicový či olivový olej vám vydržia dlhšie, ak pridáte do fľaše s olejom z času na čas trochu soli. Tá viaže vlhkosť, preto udrží olej jasný, bez nepríjemnej chute. Ak máte olej dlhšiu dobu na chladnom mieste, môže sa zakaliť. Do pôvodného stavu ho takisto dostanete štipkou soli.

Rastlinný olej sa odporúča kombinovať s maslom hlavne pri smažení. V súčasnosti to tak robí mnoho kuchárov. Vedia, že tuk sa takým spôsobom nespáli. Navyše, ak takto osmažíte zeleninu pri príprave polievky či omáčky, bude ešte chutnejšia. Olej, pomiešaný na polovicu s roztopeným maslom, možno použiť aj pri príprave kysnutého cesta a závinov

Náš tip: Ak pridáte do oleja pri vyprážaní pár koliesok surovej mrkvy, prepáli sa oveľa pomalšie. Aj tak rýchlo stmavne? Vložte do panvice pri vyprážaní 3-4 špáradlá.

Masť sa vracia

Na istý čas upadla masť do zabudnutia, pretože dostala nálepku nezdravého živočíšneho tuku. V porovnaní s mnohými upravovanými tukmi je však zdravšou alternatívou. Na náš stôl rozhodne patrí a využíva sa v teplej i studenej kuchyni. Ideálna je na vyprážanie.

Ak máte cesto na vysmážanie príliš vlhké, vpije mnoho masti. To nie je ani chutné, ani zdravé a už vôbec nie úsporné. Okrem toho masť pri vyprážaní začne peniť a prskať, lebo sa do nej dostane voda. Ako si pomôcť? Pridajte do cesta, ktoré idete vyprážať, lyžicu rumu alebo iného alkoholu.

Múčniky, ktoré pripravujete s kvasnicami, spotrebujú pri vysmážaní oveľa menej masti, ako tie s kypriacim práškom. Ak je cesto ťažké, nepláva v horúcej masti navrchu, ale sadne na dno a nesmaží sa rovnomerne. Zabránite tomu tak, že do masti vložíte kúsok očisteného zemiaka. Vsiakne do seba prebytočnú vlhkosť.

Masť sa v porovnaní s inými tukmi tak ľahko neprepáli. Ak vysmážate veľa a dlho, vhoďte do masti pri vyprážaní niekoľko pásikov pokrájanej mrkvy, podobne ako pri oleji.


Mohlo by vás zaujímať: Zatracovaná bravčová masť je späť: Spoznajte jej silné stránky


Pokazenú masť nevyhadzujte

Čo však robiť, ak sa vám pokazí veľa masti? Určite ju nevyhadzujte. Dá sa ešte napraviť. Síce už nebude ako čerstvá, ale na vyprážanie sa ešte dá použiť. Rozohrejte ju v železnej nádobe. Keď sa roztopí, prilejte k nej mlieko. Čoskoro sa ukáže hnedá pena, ktorú treba zbierať, až kým sa masť celkom nevyčistí. Nechajte ju, aby sa usadila a potom ju opatrne zlejte, aby spodok ostal na dne.

Pokazenú masť môžete opraviť aj s cibuľou. Rozpustite ju a vložte do nej niekoľko menších cibúľ. Nechajte dlhší čas pomaly variť a potom masť opatrne preceďte. Okrem cibule vám rovnako pomôže chlieb, zemiaky alebo mäso. Masť prevarte s chlebovou kôrkou, s nadrobno pokrájanými zemiakmi alebo lacnejšou časťou hovädziny. Nezabudnite však, že použité suroviny musíte potom vyhodiť, keďže nasajú pokazenú časť masti. 


Čo najčastejšie využívate v kuchyni vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ing. Vladimíra Mihálová
Odporúčame