Koniec desivých nočných môr? Existujú techniky na kontrolu vlastných snov

Spánok

thinkstockphotos.com

Pot, nepríjemný pocit na tele i na duši a tiež prerušovaný spánok. Aj to sú nočné mory. Hovorí sa, že ak máme nevhodný jedálniček a pred spánkom jeme mastné, či sladké potraviny, hrozí nám nekvalitný spánok s hrozivými snami. Existujú však aj iné spôsoby, akými sa dajú kontrolovať sny. Aspoň to tvrdí austrálsky vedec, ktorý sa o to snaží pomocou rôznych techník.

Vedomé sny

Doktor Denholm Aspy z katedry psychológie Adelaidskej univerzity uvádza, že nová metóda zvyšuje šancu na sny, u ktorých sme si vedomí toho, že spíme a niečo sa nám sníva. Spáč vďaka tomu môže tento zážitok kontrolovať.

Existuje mnoho techník pre navodenie týchto „vedomých snov, ale predchádzajúce štúdie hlásili nízku úspešnosť. Cieľom výskumu doktora Aspyho je vyvinúť účinnejšie techniky ich navodenia.


Mohlo by vás zaujímať: Fascinujúce sny: Aký je ich význam v našom živote?


Tri techniky

Štúdia zahŕňala tri skupiny účastníkov a skúmala účinnosť troch rôznych techník navodenia vedomých snov:

  • Skúmanie reality – teda kontrolovanie svojho prostredia niekoľkokrát denne, aby ste zistili, či sa vám to náhodou nesníva.
  • Prerušený spánok prebudiť sa po piatich hodinách, zostať krátku chvíľu hore, a potom znovu zaspať, aby človek vkĺzol do spánkovej fázy REM, počas ktorej sa s vyššou pravdepodobnosťou snívajú sny.
  • Mnemonické navodenie vedomých snov (MILD) to zahŕňa prebudenie po piatich hodinách spánku a zafixovanie zámeru zapamätať si, čo sa človeku bude snívať, znovu zaspí. To docieli tým, že než sa znovu uloží k spánku, opakuje si vetu: Keď budem nabudúce spať, budem si pamätať, čo sa mi snívalo. Počas zaspávania si tiež človek môže predstavovať sám seba, ako sa mu sníva nejaký príjemný sen.

Množstvo vedomých snov narástlo

V skupine 47 ľudí, ktorí kombinovali všetky tieto tri techniky, dosiahli účastníci 17-percentný úspech v podobe vedomých snov v období jedného jediného týždňa, čo bol podstatne početnejší výskyt než počas základného týždňa, kedy žiadnu z týchto techník nevykonávali. Medzi tými, ktorí dokázali zaspať počas prvých piatich minút od dokončenia techniky MILD, bola úspešnosť vedomých snov oveľa vyššia – podarila sa pri takmer 46 percentách pokusov.

sa nám sníva, vytvárame v pamäti zámer – a ten podporuje tvorbu vedomého sna. a čo je ešte dôležitejšie – tí, ktorí hlásili úspech pri použití techniky MILD, boli nasledujúci deň podstatne menej spánkovo deprivovaní, čo naznačuje, že sen, ktorý si uvedomujeme, nemá žiadne negatívne následky na kvalitu spánku,“ dodal Aspy.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás nočné mory či neschopnosť večer zaspať? Možno jete nevhodné potraviny!


 

Liečba nočných môr?

Ak sa pýtate, prečo je takýto výskum vlastne potrebný, odpoveď je jednoduchá. Mnoho ľudí nemá potrebu “kontrolovať” vlastné sny, pre iných to však môže byť spôsob, akým sa zbaviť nepríjemných nočných môr. Tie jednak pôsobia na ľudskú psychiku, ale tiež znižujú kvalitu spánku.

Tieto výsledky nás priviedli o krok bližšie k vyvinutiu vysoko účinných techník navodenia vedomých snov, ktoré by nám umožnili študovať mnoho potenciálnych prínosov tohto druhu spánku, ako je liečba nočných môr a zlepšenie fyzických schopností a zručností s pomocou ich nácviku v prostredí uvedomovaných si snov,uviedol Aspy, ktorý vo výskume naďalej pokračuje. Je teda možné, že v budúcnosti budeme takýmto spôsobom vedieť vymazať nočné mory z nášho života.


Máte vlastné skúsenosti s nočnými morami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Daily Mail
Odporúčame