Čítajte v ľuďoch aj keď nehovoria: Reč tela povie viac, ako tisíc slov

Podanie rúk

thinkstockphotos.com

Určite ste už boli niekedy v situácii, keď ste mali pocit, že to, čo vám niekto hovorí, nie je v súlade s tým, čo z neho vyžaruje. Môže to byť pravda, pretože reč tela nie je žiaden výmysel a niekedy nám môže povedať o človeku oveľa viac, ako slová.

Reč tela je detektor lži

To, ako sa pohybujeme, ako kráčame alebo sedíme, hovorí o našom vnútornom rozpoložení. Hovoríme tak o vlastných pocitoch bez toho, aby sme otvorili ústa. Podľa odborníkov predstavujú slová len necelých desať percent informácií o druhom človeku a až 68 % tvorí neverbálna komunikácia. Do tejto komunikácie spadá náš postoj, chôdza, dotyky, gestá, mimika tváre, ale i držanie tela či vzdialenosť, ktorú si udržiavame.

Aj z chôdze sa dá čítať

Ak sa chystáte na nejaké dôležité stretnutie alebo pracovný pohovor, pozor aj na to, ako kráčate. Ľudia v oblasti personalistiky, vedia z vašej reči tela veľa vyčítať. Najlepšie urobíte, ak budete kráčať vzpriamene a rázne. Napovie to, že máte odvahu, sebavedomie a že si veríte. Vyhnite sa prešľapovaniu na mieste, rukám vo vreckách, zhrbenému postoju a prekríženým rukám. Značia nervozitu, nízke sebavedomie a skľúčenosť. Ruky v bok dokonca signalizujú agresiu a hnev.

Spoznajte klamstvo

Každý človek, by rád vedel, keď ho niekto klame. Spoznať nekalé úmysly nemusí byť až tak ťažké. Všímajte si pohyby druhých ľudí. Trenie nosa, dotyky okolo očí alebo zovreté pery hovoria jasne. Ide o klamstvo. Pozor aj na ruky spojené za chrbtom, zdvihnuté obočie a hryzenie nechtov. Tieto prejavy značia nervozitu, neistotu a v niektorých situáciách až hnev.


Mohlo by vás zaujímať: Gestami hovoríme skôr ako slovami: Všimli ste si to niekedy?


Chcete, aby si vás zapamätali?

Ľudia si ľahšie pamätajú gestá, ako slová. Ak chcete, aby si vás niekto zapamätal, napríklad na pracovnom pohovore, gestikulujte rukami. Podopierajte to, čo hovoríte, pohybmi. Avšak pozor na to, aby ste to neprehnali. Ak budete mávať rukami až príliš akčne, môžete pôsobiť nekontrolovateľne a príliš vzrušene.

Úsmev, prosím!

Viete, že úsmev je nákazlivý? Ak sa široko usmievate, vysielate signál k svalom pri ústach druhého človeka, ktorý má potom tendenciu sa usmiať. Úsmev aktivuje časti mozgu, ktoré spôsobujú šťastie a tak dochádza k lepšiemu prepojeniu medzi účastníkmi rozhovoru.

Ako spoznáte, že sa niekto nudí?

Určite by ste radi vedeli či to, čo rozprávate, je pre druhých zaujímavé alebo ich nudí. Aj túto informáciu môžete vyčítať z neverbálnej komunikácie. Nudu väčšinou signalizuje podopretá hlava, hojdanie hornej nohy pri prekrížených nohách alebo pohľad upriamený smerom nadol.


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ o reči tela: Uhádnete, kedy s vami ľudia flirtujú a kedy klamú do očí?


Mali by ste vedieť, že…

Ak stoja dvaja ľudia rovno oproti sebe, nemajú záujem o spoločnosť tretej osoby. Zrejme sa rozprávajú o niečom súkromnom a nechcú byť vyrušení. Tretia osoba je vítaná len v situácii, keď dvaja ľudia popri rozhovore stoja v 90-stupňovom uhle. Dovoľujú tak tretej osobe, aby sa pridala.

Takisto sa dá veľa vyčítať aj o ľuďoch, ktorí sedia za stolom. Ak sedia oproti sebe, zrejme riešia niečo vážne a majú nedostatok sebavedomia. Ak sedia pri stole vedľa seba, značí to uvoľnenú atmosféru a pohodovú debatu.

Základné pravidlá

Aj keď môže reč tela niekedy klamať, pretože váš kolega si trie oči z únavy a nie preto, že klame, táto neverbálna komunikácia platí vždy:

●       prekrížené nohy a ruky značia odpor

●       ak kopírujete to, čo robí človek, s ktorým sa rozprávate, budujete si u neho dôveru

●       ak sa vám pri rozhovore pozerá človek priamo do očí, znamená to, že ho zaujíma to, čo rozprávate

●       ak si niekto oblizuje pery napriek tomu, že predtým nič nejedol, znamená to sexuálnu príťažlivosť


Dokážete prečítať ľudí aj bez slov? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame