Nechajte sa vyliečiť lesom: Sylvoterapia dobíja ľuďom stratenú energiu

Žena

thinkstockphotos.com

Môže sa zdať, že ide o módnu vlnu a práve preto je sylvoterapia čoraz obľúbenejšia. Fakt je však taký, že ľudia si chodia do lesa odpočinúť či nechať sa nabiť novou energiou od nepamäti. Pobyt medzi stromami totiž pomáha bojovať so stresom. Špeciálne, ak je prechádzka obohatená o zopár cvikov.

Ozdravný les

Sylvoterapia bola pôvodne používaná na to, aby chorí dýchali čerstvý vzduch pri prechádzke lesom. V Japonsku tieto účinky dokonca zmerali: prechádzka prírodou znižuje podľa niektorých štúdií produkciu stresového hormónu kortizolu. Jeseň a jar sú najkrajšie obdobia na to, aby sme sa ponorili do lesa. Mnoho ľudí pociťuje v okamihu vstupu do lesa pokoj a mier.

Nielen Japonci majú starodávny kult stromov. Rovnako v Európe sa dlho vie, že stromy prinášajú psychickú i fyzickú pohodu. V prírode sa učíme zbaviť sa neodbytných myšlienok a sústrediť sa na svoje pocity.

Cvičenie v lese

Pri sylvoterapii nejde len o to, aby sme sa v lese prechádzali. Treba sa zastaviť a urobiť si niekoľko dychových cvikov. Dýchame zhlboka a tým sa ponárame hlbšie do lesa. Dlhé nádychy a výdychy preruší krátka päťsekundová prestávka v dýchaní.

Medzi sylvoterapiou a rodinnou prechádzkou v lese je rozdiel. Ako uvádza JeanMarie Defossez, ktorý vedie internetové stránky sylvoterapie.net, neprechádzame sa len tak priestorom plným stromov, ale nechávame dych lesa vstúpiť do seba. Ľudia si často volia stromy, ktoré sa im podobajú, dodáva. Človek sa zvoleného stromu dotýka rukami so zatvorenými očami a snaží sa vnímať rôzne zvuky, ktoré jeho ruky na kmeni vyvolávajú. Potom sa musíte dostať do rovnakej frekvencie ako strom, hovorí JeanMarie Defossez. „Je potrebné zavrieť oči a sústrediť sa na strom a potom oči otvoriť, vysvetľuje.


Mohlo by vás zaujímať: Túry vo Vysokých Tatrách: Tieto zvládnete aj po päťdesiatke!


 

Stromy nás upokojujú

Stromy sú mocné symboly mieru, zakorenenia a svetla. Svetlo potrebujú, aby vyrástli, v krajine sú hlboko zakorenené a sú symboly pokojnej sily, mohutné aj poddajné zároveň.

Z filozofického hľadiska možno povedať, že stromy upokojujú náš vzťah so svetom, pomáhajú nám prekonávať problémy a nadväzovať kontakt s druhými. Učíme sa na nich empatii,hovorí JeanMarie Defossez. Ide o to naučiť sa v živote akémusi neutrálnemu postoju, prijímať udalosti tak, ako prichádzajú, s pružnosťou, a pritom byť zakorenený v prítomnosti.

V blahodarnom lesnom prostredí je nepochybne jednoduchšie priblížiť sa tomuto ideálu ako v preplnenom metre. Niektorí možno dosiahnu tohto osobitného stavu na brehu mora, iní pred krbom alebo pohodlne rozložení na pohovke. Je na každom, aby si našiel svoj spôsob.


Máte skúsenosti so sylvoterapiou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, L´Express
Odporúčame