Pred prvou jazdou svoj bicykel dôkladne skontrolujte

Príjemný návrat do sedla: Dajte svoj bicykel pred sezónou do formy

04. 03. 2014

Teploty pomaly stúpajú a ak sa pani zima nerozhodne ukázať nám, čo všetko dokáže, onedlho bude cyklistická sezóna opäť v plnom prúde. Po zimnom spánku však rovnako ako auto, aj váš bicykel potrebuje poriadnu generálku. Preto skôr ako s nedočkavosťou osedláte svojho dvojkolesového tátoša, mali by ste si ho dôkladne skontrolovať a nastaviť. Poradíme vám, ktoré časti bicykla by nemali ujsť vašej pozornosti a čo všetko by ste mali urobiť predtým, než vyrazíte do terénu.

Ako si na jeseň zazimuješ...

...tak si na jar bicykel aj nájdeš. V tomto smere si však puntičkársky plnia povinnosti zvyčajne len tí najzarytejší nadšenci cyklistiky. Na dôkladné umytie saponátom, vystriekanie vodou, naolejovanie či kontrolu bŕzd pred odložením bicykla po sezóne väčšina rekreačných športovcov nemyslí. Nielen z hľadiska bezpečnosti je preto jarná revízia priam nevyhnutná. Pocit, že jazdu nemáte pod kontrolou a bicykel neovládate, totiž nepatrí medzi tie príjemné.


Mohlo by vás zaujať: Hobby pre mužov, ženy aj deti: Chytanie rýb môže byť skvelým relaxom


Chce to pumpu aj skrutkovač

K základným úkonom, ktoré vás čakajú pred prvou jazdou, jednoznačne patrí dofúkanie kolies. Skontrolujte preto tlak v pneumatikách a prispôsobte ho vašim jazdným potrebám. Hneď potom otestujte brzdy. V prípade véčkových si všímajte zodratie priečnych drážok v gumových oddieloch. Pri kotúčových je potrebné odsledovať stav opotrebenia brzdových platničiek. Dôležitá je však tiež návratnosť samotnej brzdovej páčky. Ak je príliš pomalá, problém bude s najväčšou pravdepodobnosťou v kabeláži. Rovnaký koreň problému hľadajte aj vtedy, ak prehadzovačka nereaguje tak, ako má. Pri kolesách skontrolujte tiež pevnosť výpletu a či plášte nie sú príliš zodraté. V rámci svojich manuálnych zručností by ste mali zvládnuť tiež dotiahnutie spojov. Predstavec, riadítka, sedlo, sedlovka, kľuky aj pedále – tu všade hľadajte skrutky a overte si, či nie sú uvoľnené.

Servisu sa nebráňte

Ak si na generálku svojho bicykla netrúfate, spoľahnite sa na odborníkov. Zvlášť, pokiaľ ste do výbavy investovali stovky eur. Je prirodzené, že ak vám má váš dvojkolesový miláčik slúžiť čo najdlhšie, vyžaduje patričnú starostlivosť. Vďaka rukám profesionálov nielenže predĺžite jeho životnosť, no navyše budete mať istotu, že je nastavený správne, plne funkčný a bezpečný. Pri najbližšej návšteve preto nezabudnite pribaliť aj bicykle vašich ratolestí či vnúčat.


Mohlo by vás zaujať: Akčný skialpinizmus: Adrenalín a vzrušenie v jednom!


Za dobrodružstvom opatrne

Hoci slnečné lúče v niektorých lokalitách Slovenska už lákajú na ľahšie oblečenie, počasie nepodceňujte. Pri jazde totiž prekonávate odpor vzduchu a občas aj silnejší nárazový vietor, ktorý môže byť veľmi studený. Zvlášť na severe nájdete ešte slušné zásoby snehu, chlad ktorého dokáže pri prejazde okolo preskúšať vašu imunitu. Voľte preto radšej dlhý rukáv a do zásoby si vezmite aspoň windstopperovu vestu. Samozrejmosťou by mala byť prilba a dostatok tekutín. Predovšetkým pri prvých kilometroch majte oči na stopkách, aby vás nezradili výtlky na cestách či nahromadený posypový štrk.

Autor: Johnny
Foto: photl.com