Ťažko sa vám zaspáva? Zariaďte si spálňu rastlinami na dobrú noc

Spánok

gettyimages

Mnoho ľudí dnes trpí nedostatkom spánku a nevedia si dať rady. Skúšajú čaje na spanie, lieky alebo si kúpia nový matrac. Spánok však závisí aj od kvality ovzdušia a k tomu veľkou mierou prispievajú rastliny. Ak poruchy spánku pretrvávajú, pouvažujte nad kúpou takých, ktoré vás s ľahkosťou unesú do ríše snov. Váš príbytok bude nielen krajší, ale aj zdravší.

Požierači toxínov

Spolu so vzduchom vdychujeme tiež látky, ktoré škodia nášmu zdraviu, a teda aj spánku. Veľa sa ich v ovzduší nájde priamo u nás doma. Ide najmä o formaldehyd – známy karcinogén, benzén, amoniak, trichlóretylén, xylén, čpavok, oxid uhoľnatý či oxid uhličitý. 

Ak sa k nim primiešajú výpary z čistiacich prostriedkov, najmä citliví ľudia môžu mať problémy s dýchaním a bolesti hlavy. Dôležité je často nárazovo vetrať a obstarať si izbové rastliny, ktoré z ovzdušia odfiltrujú nebezpečné látky. Ktoré z nich vám so spánkom pomôžu najlepšie a pritom nevyžadujú veľa pozornosti?

Brečtan

Štúdia NASA potvrdila, že brečtan je jednotka v prečisťovaní vzduchu, a to vďaka schopnosti pohlcovať formaldehyd. Navyše, výrazne znižuje vzdušné plesne. Pestovanie rastliny nie je náročné. Darí sa jej aj pri nižších teplotách a slabom slnečnom svetle.

Zo všetkých izbových rastlín je ideálnou voľbou pre kvalitnejší spánok. Hodí sa do spálne a tiež pre alergikov. Je však veľmi jedovatý. Pestovanie rastliny zvážte vtedy, ak vo vašej domácnosti žijú malé deti alebo zvieratá.


Mohlo by vás zaujímať: Pokojné noci plné oddychu: Privolajte ich správnymi rastlinkami vo vašej spálni


Aloe vera

Ak už máte plné zuby nočného prehadzovania sa, kúpte si do spálne aloe vera. Produkuje kyslík nielen cez deň, ale aj v noci. Čerstvejší vzduch následne priaznivo pôsobí na spánok.

Aloe tiež odstraňuje škodlivé chemikálie, ktoré sú v čistiacich prostriedkoch. Dokáže nás varovať aj pred možným rizikom. Ak sú toxíny v ovzduší vo vysokej koncentrácii, na listoch sa objavia hnedé škvrny.

Okrem toho disponuje množstvom liečivých vlastností, preto je tiež známa ako „rastlina nesmrteľnosti“. Má široké využitie pri kožných problémoch, zápaloch a hodí sa aj na detoxikáciu. Výhodou je nenáročnosť pestovania. Môžete ju umiestniť na okno, pretože potrebuje veľa slnečného svetla. Zalievať ju stačí len raz za čas.

Svokrine jazyky

Odborne Sansevieria trojpása je rastlina, ktorá svojimi zelenými listami so žltými pásmi ozdobí váš interiér. Takisto svokrine jazyky prečisťujú vzduch počas dňa i noci. Vďaka sviežemu vzduchu sa potom môžeme lepšie vyspať.

Zo vzduchu filtruje i veľmi nebezpečné toxíny. Pestovanie ocenia najmä zaneprázdnení ľudia, pretože nevyžaduje veľa slnka ani vlahy. Stačí ju polievať raz za 2 týždne. 

Lopatkovec

Tento prírodný čistič vzduchu absorbuje škodlivé chemikálie ako je formaldehyd, vzdušné plesne a ďalšie druhy alergénov. Do vzduchu vypúšťa očistený kyslík, ktorý prispieva k lepšiemu spánku. Neprekáža mu ani menej svetla, preto je vhodný aj do tmavších spální. Polievať ho stačí raz do týždňa. Ak mu zabezpečíte dostatok svetla, bude kvitnúť celoročne.


Mohlo by vás zaujímať: Túžite sa dobre vyspať? Pre kvalitný spánok je vraj rozhodujúca táto farba steny


Živé voňavky

Upokojujúce a relaxačné účinky levandule sú známe už po stáročia. Nie nadarmo je prísadou do kúpeľa a vrecúška s jej sušenými kvetmi sa ukrývajú pod vankúš. A čo tak využiť vlastnosti živej rastliny?

Príjemná vôňa fialových kvetov pomáha znížiť napätie, úzkosť a spomaľuje srdcovú frekvenciu. Tým navodzuje hlboký spánok. Aby sa jej darilo, potrebuje dostatok slnečného svetla.

Ďalšou rastlinou s upokojujúcou vôňou je jazmín. Potláča úzkosť a nervozitu, čím zlepšuje spánok. Ráno budete vstávať oddýchnutí a s lepšou náladou. Jeho krásne kvietky súčasne ozdobia vašu spálňu. Jazmín vyžaduje hlavne dostatok svetla a menej vody.

Poraďte sa pri výbere

Pri kúpe berte ohľad na to, kam rastlinu umiestnite. Poraďte sa s odborníkom, ktorý zhodnotí svetelné a priestorové podmienky. Vyhnete sa sklamaniu, ak sa rastline nebude dariť. Izbové rastliny môžete dať na podlahu, policu či parapet. Menšie druhy a sukulenty aj na nočný stolík.

Ak ste citliví na pele a plesne, buďte opatrní. Izbové rastliny nepredstavujú veľké nebezpečenstvo, lebo väčšinou nekvitnú. Tie, čo kvety majú, zase nebývajú častým alergénom. Pozor si treba dať hlavne na astrovité kvety, napríklad chryzantémy. Síce dobre absorbujú škodliviny vo vzduchu a skvalitňujú spánok, no ich peľ je silným alergénom.

Riešením môžu byť hydroponické rastliny, ktorým prostredie spálne vyhovuje. Nie sú zasadené do hliny, ale do expandovaného ílu – keramzitu. Pestovanie je zároveň hygienickejšie a jednoduchšie na údržbu.


Máte v spálni nejaké rastliny? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame