Odpovedá výživová poradkyňa: Ako bojovať s celulitídou?

Celulitída

gettyimages

Zdravím, chcem sa spýtať na jednu vec. Dá sa stravou ovplyvniť stav celulitídy? Leto sa blíži, tak sa snažím vylepšiť, čo sa dá. Vaša čitateľka.

Milá čitateľka,

odpoveď na vašu otázku znie – áno, samozrejme, stravou sa dá do veľkej miery ovplyvniť stav celulitídy. Je pravda, že jednou z príčin vzniku pomarančovej kože je aj genetická predispozícia, netreba sa však na to vyhovárať, pretože väčšinou sa jedná o súhrn viacerých faktorov, medzi ktoré patria i hormonálna nerovnováha, poruchy tvorby kolagénu, nedostatok tekutín, nadváha, zvýšené množstvo telesného tuku, sedavý životný štýl, stres a, samozrejme, konzumácia nevhodných potravínnedostatok niektorých živín v organizme.

Za zmienku však stojí i pohľad alternatívnej medicíny na tento problém – tá ho dáva do súvislosti s nahromadením škodlivých látok v organizme. Čo vám teda pomôže v rámci úpravy jedálneho lístka?


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


V prvom rade by som vás chcela upozorniť na to, čo môže spôsobiť, alebo zhoršiť stav pomarančovej kože. Jedná sa o neprimeranú spotrebu cukru, soli (sodíka), rafinovanej múky a trans-mastných kyselín.

  • O soli, resp. sodíku je známe, že spôsobuje zadržiavanie vody v tele. Odporúčaná denná dávka pre príjem soli (chloridu sodného) je 5 g, teda je dôležité čítať etikety produktov a viac dochucovať jedlá napríklad bylinkami.
  • Neprimeraná spotreba cukru takisto vedie k zadržiavaniu tekutín v tele, vzniku zápalov a k ukladaniu telesného tuku. To sú faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú aj stav celulitídy. Snažte sa teda minimalizovať príjem rafinovaného cukru v jedálničku, poprípade ho nahraďte zdravšími alternatívami v podobe xylitolu alebo stévie.
  • Odporúčam tiež minimalizovať príjem rafinovanej múky, respektíve bieleho chleba a pečiva. Vhodnou alternatívou je celozrnné kváskové pečivo, celozrnné cestoviny a podobne.
  • Pozor aj na trans-mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v drvivej väčšine priemyselne spracovaných potravín (zákusky, sladkosti, pudingy, dressingy, stužené tuky a maslá, fast food…).

Ak ste sa dostali až sem, potom je vám jasné, že proti celulitíde môžete bojovať zdravou a vyváženou stravou.

  • K nej neodmysliteľne patria ľanové semiačka, ktoré obsahujú fytoestrogény. Tie majú účinky podobné ženským hormónom estrogénom a tiež prospešné tuky s protizápalovými účinkami.
  • Tiež vám odporúčam jesť veľa čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré sú zdrojom vody a tým prispievajú aj k hydratácii pokožky. Ako príklad môžem uviesť uhorky či melón. Ovocie a zelenina sú tiež zdrojom vlákniny a pestrej škály antioxidantov, ktoré znižujú poškodenie voľnými radikálmi.
  • V jedálničku neopomínajte ani orechy a semená, bohaté zásobárne vlákniny, prospešných tukov i bielkovín.
  • So zadržiavaním vody v tele vám môžu pomôcť potraviny bohaté na draslík, ako napríklad zelená listová zelenina, avokádo či banány.
  • V neposlednom rade je dôležitý pitný režim – vypite 3 – 4 dcl vody denne na každých aj začatých 10 kg váhy. Na doplnenie pitného režimu môžu slúžiť aj bylinkové čaje.

Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


Z výživových doplnkov je vhodný kolagén, potrebný pre elasticitu a pevnosť pokožky alebo výťažok z rastliny gotu kola. Pokojne si môžete dopriať aj detoxikáciu, na ktorú môžete použiť extrakty z yuccy (juky).

Milá čitateľka, na záver si vám dovolím ešte pripomenúť, že bojovať proti celulitíde by ste mali komplexne, teda aj pravidelným cvičením (posilňovanie v kombinácii s kardiom, ak cvičíte, skúste intervalové tréningy) a ošetrovaním pokožky vhodnou kozmetikou proti celulitíde, poprípade panenskými či esenciálnymi olejmi, akými sú kokosový olej či grepový esenciálny olej. Pomôcť môžu aj pravidelné masáže,  lymfodrenáž alebo bankovanie.

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mgr. Miroslava Suchárová
Odporúčame