klaun

Žarty na 1. apríla majú dlhú históriu: Ľudia ich vyvádzajú už celé storočia

31. 03. 2018

Pre bublinky do vodováhy, medzery do rebríku či komárie sadlo sa už dnes 1. apríla neposiela, napriek tomu je prvý aprílový deň potrebné byť v strehu a nevypínať príliš mozgové závity. Tento deň je totiž od nepamäti dňom všelijakých žartov a zdokumentovaných skrytých žartov. V anglosaskom svete je nazývaný "dňom všetkých bláznov" a v Taliansku či Francúzsku sa mu hovorí "Aprílová ryba". V Španielsku ale pozor, tam sa podobné kúsky obyčajne robia 28. decembra na Deň svätých neviniatok.

Aprílová žartovná tradícia je rozšírená v mnohých krajinách sveta a datuje sa asi od 17. storočia. Prvá známa písomná zmienka o vyvádzaní počas 1. apríla v našom regióne sa datuje rokom 1690 a pochádza z pera Bartolomeja Chrystellia z Prahy. Na konci 18. storočia sú v slovenskej literatúre správy o prvoaprílovom vtipkovaní už pomerne časté.


Mohlo by vás zaujímať: Veľká noc doma a v zahraničí: Zvyky, o ktorých ste zrejme ani netušili


Podľa jednej z teórií má obyčaj pôvod v druhej polovici 16. storočia vo Francúzsku, kde kráľ Karol IX. v roku 1564 roussillonským ediktom stanovil začiatok nového roka na 1. január. Niekde ho totiž slávili 25. marca na Deň zvestovania Panny Márie. A tí, ktorí sa týmto ediktom neriadili a oslavovali príchod nového roka stále celý týždeň do 1. apríla, tak údajne dali vzniknúť "dňu všetkých bláznov".


Aké prvoaprílové žartíky praktizujete vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Autor: Zora, ČTK
Foto: Unsplash.com/Levi Saunders