Ako prežiť horúčavu v práci? Poradíme vám ako na to!

Horúčava

thinkstockphotos.com

Pracovať, keď za oknom padajú tridsiatky môže byť ako za trest. Nejde iba o to, že by človek radšej trávil čas na čerstvom vzduchu a pri vode. Pracovné prostredie totiž môže teplotami pripomínať peklo. S teplom ubúda kyslík a s tým prichádzajú na rad rôzne problémy – od bolestí hlavy cez nervozitu až k únave. To má za vinu zníženú pracovnú efektivitu. Čo teda robiť, aby bol človek v práci produktívny aj počas letnej sezóny?

Nezabúdajte na pitný režim

To, že je pravidelný príjem tekutín tak dôležitý, neprekvapí asi nikoho. Dobré je vyhýbať sa sladeným nápojom, radšej siahnite po čistej vode. Pokiaľ vonkajšie teploty presiahnu tridsať stupňov, je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pitný režim na vlastné náklady. Navyše, ten sa nekončí iba pri čistej vode.

Organizmus kvôli zvýšenej záťaži potrebuje dopĺňať aj iné látky. Vtedy poslúži napríklad minerálna voda, alebo veľmi jemne sladené nápoje. Ideálne je počas pracovnej doby doplniť 1,5 – 2 litre tekutín. Čo sa týka ich teploty, nepreháňajte to s extrémne vychladenými nápojmi. Môžu mať negatívny dopad na vaše zdravie.

Na obed ľahšie jedlá

Okrem pitného režimu je samozrejme dôležitá aj strava. Ráno sa doma dobre naraňajkujte, aby ste prišli do práce s nahromadenou energiou. Vhodné sú napríklad ovsené vločky s ovocím a bielym jogurtom. Na obed konzumujte ľahšie jedlá, vyhnite sa vyprážaným a mastným pokrmom, ktoré vás potom uspávajú.

Lepšie je v tomto prípade vsadiť na šaláty z čerstvej zeleniny alebo cestoviny, ktoré môžete obohatiť napríklad kuracím mäsom. Ako dezert ideálne poslúži ovocie. To navyše dopĺňa tekutiny, čo je v horúce letné dni mimoriadne dôležité.


Mohlo by vás zaujímať: Leto v kancelárii: Ako prežiť tropické dni v uzavretom priestore?


Oplatí sa upraviť dobu práce

Ak pracujete flexibilne, skúste troška obmeniť váš denný režim. Ak prídete do práce skôr, vyhnete sa najväčším horúčavám počas cesty v ranných hodinách a tiež prehriatemu pracovisku. Bohužiaľ, nie všetci majú túto možnosť, preto sa oplatí o nej hovoriť aj s nadriadenými. Ten pri vysokej teplote môže skrátiť pracovnú dobu a poslať zamestnancov domov skôr. Ak sa tak nedeje, skúste mu jeho povinnosti z času na čas pripomenúť.

Prestávky a rytmus

V prípade, že je miesto vašej práce mimoriadne horúce, aj rozhorúčené okolie vám môže prísť osviežujúce. Využívajte teda pauzy na to, aby ste na chvíľku vyšli na vzduch či vykonali trochu telesnej aktivity – prešli sa a natiahli svaly. Aj tu platí, že pri extrémnych teplotách by mal zamestnávateľ poskytnúť možnosť častých prestávok, ktoré sú zarátané do pracovného času.

Zároveň, ak máte takú možnosť, skúste striedať úlohy. Počas teplých dní váš organizmus v práci trpí viac, než obvykle. Monotónna práca unavuje. Zmeny v rytme pomôžu udržať koncentráciu.


Mohlo by vás zaujímať: Tá správna teplota vo vašej práci: Viete, koľko stupňov by to malo byť?


Klimatizácia pomáha aj škodí

Ďalšou možnosťou, akou upraviť teplotu pracovného prostredia je zapnutá klimatizácia. Tá však dokáže narobiť aj problémy, špeciálne v miestnostiach, kde sedí viac ľudí. Každému totiž vyhovuje niečo iné a môže tak dochádzať ku konfliktom. Môže to znieť zvláštne, ale aj pri najvyšších teplotách si nezabudnite do práce vziať či do skrinky odložiť sveter alebo iný zvršok s dlhými rukávmi. Ak sa totiž váš kolega či kolegyňa rozhodne spraviť z pracoviska chladničku, oceníte to.

Čo sa týka optimálneho nastavenia klímy, rozdiel medzi teplotou vonku a vnútri by nemal presiahnuť 7°C. Takže, ak je vonku 30°C, minimálna teplota v priestore by mala byť 23°C. Väčšie rozdiely môžu skončiť nachladením či inými zdravotnými problémami.

Doplnkom ku klimatizácii v práci sú ventilátory, ktoré dobre rozhýbu vzduch. Aj tie treba využívať opatrne. Nemali by fúkať priamo na sediaceho človeka. Mimochodom, aj keď máte v práci klimatizáciu nezabúdajte na vetranie. Kyslík je v tomto prípade rovnako dôležitý, ako teplota prostredia. Ak je to možné, vpustite vzduch do miestnosti aspoň počas piatich minút každé tri hodiny.


Ako sa darí úspešne bojovať s horúčavami v práci vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame