Tipy na obmedzenie množstva odpadu v domácnosti: Nie je to vôbec tak zložité

Nádoby na smeti

pixabay.com

Odpad, jeho skladovanie a likvidácia je jedným z najväčších problémov súčasného sveta. K alarmujúcemu stavu prispieva vlastne každý jeden z nás, či už vedome alebo nie. Samozrejme, jednotlivec len ťažko vyrieši problém takýchto rozmerov, no ako to je zvykom, zmena prichádza vždy od najmenších súčastí reťaze. Preto aj obmedzenie odpadu v našich domácnostiach môže priniesť nielen dobrý pocit, ale aj pozitívny efekt na životné prostredie.

Všetko v plaste

Pozná to každý z nás. Vybaľujeme víkendový nákup a takmer každá potravina či vec je zabalená v  kuse plastu. Dokonca aj ovocie či zelenina. Práve návrat z takéhoto nákupu je ideálnym spôsobom na zamyslenie sa, čo by sa pri ňom dalo zmeniť.

Prvým a najdôležitejším bodom je prestať používať igelitky a mikroténové vrecká. Prvé menované sa dajú nahradiť celkom jednoducho, využívaním textilných tašiek, batohov alebo košíkov. Skrátka, keď vieme, že ideme nakupovať, vezmeme si tašku so sebou. Niekoľko reťazcov na Slovensku už začalo využívanie jednorázových tašiek regulovať a spoplatňovať. Sú však krajiny, napríklad africká Keňa, ktorá sa rozhodla s touto kultúrou skoncovať úplne.

Náš tip: Ak chodíte nakupovať neplánovane, noste so sebou skladné tašky, ktoré jednoducho zložíte do klbka a máte poruke v kabelke, taške alebo aute.

Pivo radšej zo skla

Častým problémom pri znečistení sú tiež plastové fľaše. Tie je vhodné nahradiť napríklad klasickými sklenenými. Bohužiaľ, tu je spotrebiteľ trocha v nevýhode. Množstvo nápojov, ktoré sa predávajú v skle je oproti plastu minimálne.

Ešte aj pivo, tradične predávané v skle, sa na Slovensku čoraz častejšie kupuje v plaste. Bolo by teda vhodné, ak by naša krajina zaviedla zálohu na plastové fľaše, ako to je napríklad v Nemecku. Dovtedy je na nás, či chceme podporovať zamorovanie prostredia plastom, alebo sme ochotní si priplatiť za ekologickejšie sklo.

Náš tip: Problém s plastom sa dá čiastočne riešiť vhodnou recykláciou. Dôležité je preto vedieť, čo presne patrí do ktorého kontajnera.


Mohlo by vás zaujímať: Žijeme dobu plastovú: Znížte v novom roku ich spotrebu a pomôžte planéte


Potraviny bez obalu

V supermarketoch je len zopár druhov potravín, ktoré môžeme kúpiť bez plastového obalu. Našťastie, aj u nás sa pomaličky rozbieha takzvané zero waste nakupovanie a tiež obchody, ktoré predávajú veci bez obalu. Či už ide o drogériu – rôzne saponáty, čistiace prostriedky alebo potraviny, akými sú napríklad cestoviny, ryža alebo strukoviny, môžete si ich jednoducho nabrať do vlastných nádob a priniesť domov. Podobných obchodov je na Slovensku už pomerne dosť a nachádzajú sa skoro v každom väčšom meste.

Pozor na dátum spotreby

Vo svete je jedným z obrovských problémov vyhadzovanie a plytvanie jedlom. Na Slovensku je tento problém o niečo menší, napriek tomu je dôležité pri nákupe zamyslieť sa, či sme schopní danú potravinu spotrebovať do dátumu, ktorý je uvedený na obale. Prípadne či ju skutočne potrebujeme a už ju doma napríklad nemáme. Hromadenie potravín je jedným z výrazných problémov, ktorý vedie práve k vyhadzovaniu potravín.


Mohlo by vás zaujímať: Geniálny eko nápad zo Slovenska: Tento jednoduchý patent môže výrazne obmedziť množstvo odpadu


Skúste kompost

Ak náhodou vo vašej kuchyni dôjde k tomu, že potraviny jednoducho nemôžete spotrebovať, skúste ovocie či zeleninu kompostovať. Domáci záhradný kompost má svoje pravidlá, no v princípe v ňom môže skončiť takmer čokoľvek rastlinného a živočíšneho pôvodu. Ak ste majitelia záhradky, vaša pôda sa vám poďakuje.

Príjemná námaha

Obmedziť množstvo odpadu z domácnosti je možné, aj keď to možno stojí trocha námahy. Dôležité však je pretrvať ju a myslieť na dobro planéty a našu budúcnosť. Po pár týždňoch praxe by sa mal objem odpadu dramaticky zmenšiť. A naraz s tým na rastie aj váš dobrý pocit.

Náš tip: V Škandinávii sa v posledných rokoch začalo podporovať opravovanie elektrických spotrebičov miesto kupovania nových. Ak sa vám teda nejaký spotrebič pokazí, skúste zistiť, či ho nie je možné opraviť.


Snažíte sa minimalizovať množstvo odpadu? Darí sa vám to? Napíšte ostatným čitateľom účinné tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan
Odporúčame