Prečo mužom vypadávajú vlasy? Na plešatosť stále neexistuje účinný liek

Senior

gettyimages

Vypadávanie vlasov, známe ako plešatosť, je problémom, ktorý viac, či menej trápi množstvo mužov. Niektorí sa s holou hlavou zmierili, iní vymýšľajú rôzne spôsoby nápravy. Dlhé roky sa spájalo s génmi po matke, no vedci v poslednom období poukázali na to, že to nemusí byť celkom pravda. Kto je teda na vine?

Veda to vyvrátila

Po celé roky mnohí ľudia verili, že gény mužského plešatenia sa dedia prostredníctvom chromozómu X z matky na syna. Ľudová múdrosť radila neveste pozrieť sa na muža v príbuzenstve z matkinej strany ženícha, aby si urobila predstavu o tom, ako bude jej milovaný časom vyzerať.

Avšak lekári tvrdia, že presnejšie je za rednúce vlasy viniť obidvoch rodičov. „Aby ste posúdili, aká veľká je šanca, že budete plešatieť, pozrite sa na všetkých príbuzných v rodinách svojej matky i otca,“ uviedla Dawn Davisová, lekárka z dermatologického oddelenia Kliniky Mayo.

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré naznačujú, že je to pravda. V prvom rade si vedci stále nie sú istí, ktoré gény sú určujúce pre stratu vlasov a odkiaľ prichádzajú; myslia si však, že k nim prispievajú obe strany rodiny. A za druhé má matka dva chromozómy X, takže zisťovať pohľadom na mužských príbuzných, či vám budú padať vlasy, je v podstate zbytočné.


Mohlo by vás zaujímať: Postrach menom plešina: Pripôsobte jej svoj účes správne


Androgénna alopécia

Vedecký termín pre bežnú stratu vlasov je androgénna alopécia. Pokiaľ ju máte, nie ste sami. Zhruba polovica dospelých mužov trpí vypadávaním vlasov už v čase, než prekročí štyridsiatku.

Vlasy na hlave vydržia zhruba dva tri roky, a potom ich nahradia nové v cykle trvajúcom rádovo mesiace. Keď vlasy vypadávajú, ale nové ich nenahrádzajú, alebo ich nahradia oveľa tenšie vlasy, potom začneme plešatieť.

Špecifické faktory, ktoré rozhodujú o tom, ako veľmi holá niečia hlava bude, sú stále dosť záhadné. Vedci veria, že tento stav je prevažne genetický a spôsobujú ho zmeny našich pohlavných hormónov.

Na vine sú hormóny

Vedecká štúdia z tohto roka predložila hypotézu, že ľudia pravdepodobne prídu o vlasy, ak sa zvýši koncentrácia jedného z pohlavných hormónov – dihydrotestosterónu – v tkanive hlavy. Tento hormón spôsobuje, že sa vlasy stenčia a dokonca prestanú úplne vyrastať z vlasových korienkov.

Aj keď to nie je tak celkom vina vašej matky, jej gény môžu hrať svoju úlohu, predovšetkým keď začnete plešatieť pred dosiahnutím stredného veku. Nemecká štúdia z roku 2005 naznačila, že plešatenie pred 40. rokom veku môže diktovať gén v chromozóme X, čo znamená, že táto predispozícia prichádza z matkinej strany rodiny.

Hypotéza nemeckých vedcov uvádza, že muži, ktorí zdedili od matky údajný „plešatý gén“, majú predispozíciu pre vyššie množstvo receptorov mužského pohlavného hormónu androgénu v koži hlavy, a v dôsledku toho začnú skôr plešatieť.

Ovšem profesor Markus Nöthen, ktorý sa na tejto štúdii podieľal, v správe k nej uviedol, že tiež existujú náznaky, že sa na tomto procese podieľajú aj ďalšie gény, ktoré nie sú závislé na pohlaví rodičov. Nöthen v roku 2008 viedol ďalšiu štúdiu, do ktorej sa zapojilo viac ako 600 nemeckých mužov, a zistil, že na skorý nástup mužského plešatenia má vplyv umiestnenie chromozómu 20. A to naznačuje, že na „génoch plešatenia“ sa podieľa ako matkine, tak otcove DNA.


Mohlo by vás zaujímať: Liek na plešinu menom transplantácia vlasov: Aké sú vaše možnosti?


Vplyv má i fajčenie a alkohol

Do hry však vstupujú aj iné ako genetické faktory. Štúdia vykonaná v roku 2013 za účasti viac ako 3100 mužov v Južnej Kórei zistila, že na skorú stratu vlasov má vplyv aj fajčenie a pitie alkoholu.

Pretrvávajúce záhady okolo plešatenia vysvetľujú, prečo je tak ťažké vytvoriť genetickú liečbu plešatosti, ktorá sa stala novým svätým grálom vlasových vedcov.

Jednou z možností, ako sa k plešateniu postaviť, je s hrdosťou ho prijať, oholiť zvyšky vlasov a začať sa honosiť lesklou hlavou. Ostatne vedci zistili, že ľudia majú tendenciu mužov popisovať ako silnejších a vyšších potom, čo si oholili hlavu.


Máte vlastné skúsenosti s plešatosťou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Business Insider
Odporúčame