Zdravá strava, zdravé cievy: Prospieva im aj smiech a jednoduchá gymnastika

Senior

gettyimages

Celé naše telo je popretkávané jemnou sieťou ciev. Ak sú pružné, udržiavajú organizmus v mladistvom stave. Aby si túto schopnosť zachovali čo najdlhšie, treba sa o ne stále starať. Najviac im prospieva pohyb a zdravá životospráva. Ako prevencia cievnych porúch však dobre poslúžia aj liečivé rastliny a vhodná stimulácia.

Aká je ich úloha?

Krvné cievy – tepny a žily – sú rúrkovité štruktúry, ktoré privádzajú krv k bunkám a odvádzajú ju späť k srdcu. Zásobujú telo živinami a kyslíkom a odvádzajú z neho odpadové produkty.

Ak nedbáme na zdravú životosprávu, naše cievy sa postupne zanášajú odpadom a strácajú pružnosť. Srdce sa musí čoraz viac namáhať, aby prečerpalo dostatok krvi.

Zabráňte kôrnateniu ciev

Aby sme predchádzali zužovaniu ciev, treba sa v prvom rade vyhýbať rizikovým faktorom: vysoká hladina tukov v krvi, vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, málo pohybu, fajčenie i stres. V opačnom prípade sme viac ohrození srdcovo-cievnymi chorobami a inými vážnymi diagnózami.


Mohlo by vás zaujímať: Zdravé cievy celý život: Ako ich môžete mať aj vy?


Prospieva im zdravý životný štýl

Základným predpokladom zdravých žíl je pohyb. Zabraňuje hromadeniu krvi, ktoré vedie k vzniku kŕčových žíl a opuchov. Vyhýbajte sa najmä dlhému státiu a sedeniu. Ideálne sú rezké prechádzky, bicyklovanie či chodenie vo vode.

Vhodná je aj zdravá stredomorská strava. Ovocie, zelenina, ryby, mandle, olivový olej, to sú ozajstní „ošetrovatelia ciev“. Dobrou ochranou môže byť aj malý pohár červeného vína denne. Zdravie žíl dolných končatín podporuje tiež adekvátna obuv, preto dajte prednosť topánkam s nízkym opätkom.

Najlepší „ochrancovia“ ciev

  • Ovocie a zelenina: pravidelnou konzumáciou sa znižuje riziko vzniku infarktu myokardu. V obzvlášť dobrom stave môžu cievy udržiavať jablká, granátové jablká, bazové bobule, brusnice, čerešne, maliny a hrozno. Spomedzi zeleniny sú výbornými ochrancami cibuľa, cesnak, červená kapusta, petržlen, zeler, brokolica, špenát a tiež varené paradajky. Čím dlhšie sa varia, tým vyšší je v nich obsah antioxidačne pôsobiaceho lykopénu.
  • Zdravé tuky: Orechy, mandle a za studena lisované oleje ako olivový, repkový, sezamový, ľanový, tekvicový či vlašský chránia srdce. Aspoň 2-krát do týždňa si doprajte lososa, tuniaka, makrelu či sleďa – majú veľa omega-3 mastných kyselín. Bojujú proti vysokému cholesterolu a chránia srdce.
  • Horké potraviny: Denná konzumácia 10 – 40 g čokolády s minimálne 70-percentným podielom kakaa prospieva srdcu. Rozširuje tepny a obmedzuje vznik krvných zrazenín. Taktiež zázvor, kurkuma či grep pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Grep však nikdy nekombinujte s liekmi!
  • Bylinky pre zdravé srdce: bazalka, oregano a rozmarín chránia cievy pred ukladaním cholesterolu, čím posilňujú srdce.
  • Zelený čaj: je bohatý na katechíny, ktoré znižujú vstrebávanie cholesterolu z potravy do krvi. Chráni tak srdce i krvný obeh.

Mohlo by vás zaujímať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


Prevencia z prírody

Problémom so žilami môžete predchádzať aj pomocou liečivých rastlín. Napríklad rastliny s horčinami ako ďumbier lekársky, palina pravá, horec a púpava lekárska pomáhajú znižovať cholesterol v krvi.

Pagaštan konský, listnatec tŕnitý a komonica lekárska zase spevňujú cievy a zvyšujú prietok krvi v žilách. Tým zabraňujú opuchom a krvným zrazeninám.

Gymnastika na cievy

Okrem športu cievam prospieva aj nenáročná gymnastika. Pomôže prekrviť dolné končatiny najmä po dlhom sedení:

  • Špičkovanie“: Postavte sa na špičky a potom položte chodidlá na zem. Pre lepšiu stabilitu sa chyťte stola. Užitočné je aj chodiť po špičkách alebo na pätách.
  • Hojdačka: V sede zdvihnite chodidlá na špičky, pomaly ich spustite na päty a špičky potiahnite dohora. Tak, ako keď pridávate plyn pri šoférovaní.
  • Krúženie: Od členkového kĺbu robte nohami kruhy smerom von a dnu.

Mohlo by vás zaujímať: Slováci umierajú hlavne na srdcovo-cievne ochorenia: Ako udržať cievy zdravé?


Potrebujú stimuláciu

Pre zdravé cievy je mimoriadne vhodné striedanie teplého a studeného dráždenia, ktoré ich povzbudzuje. Prospieva im hlavne sauna a Kneippove kúry, ktoré využívajú studený alebo teplý prúd vody, či striedanie oboch, na určité miesta tela.

Zameriava sa na podporu prekrvenia, autonómnej nervovej sústavy, ciev a imunitného systému. Zbavuje nervozity a bolesti hlavy, uvoľňuje svalové kŕče a silné bolesti nôh.

Účinnou stimuláciou ciev je aj smiech. Mnoho kardiológov sa zhoduje na tom, že smiech rozširuje cievy a zlepšuje prietok krvi. Pôsobí podobne ako lieky na zníženie cholesterolu. Stres má presne opačný účinok.


Darí sa vám udržiavať vaše cievy v dobrej kondícii? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame