Alergény v zamestnaní: Čo nám hrozí a ako sa pred nimi chrániť?

Žena

gettyimages

Na niektorých pracoviskách sú vo vzduchu veľmi vysoké koncentrácie alergénov, najmä v prípade, že sa nedodržiavajú predpísané bezpečnostné opatrenia. Ak máte sklon k alergiám, mali by ste byť pri výbere zamestnania zvlášť opatrní. Môžete tak predchádzať trvalým následkom na zdraví spôsobených chorobou z povolania.

Ako sa to celé začína?

Profesionálne alergie, čiže alergie, ktoré vznikli v zamestnaní, sa môžu začať príznakmi ako je kýchanie, výtok z nosa či upchaný nos. Bežný je aj kašeľ, pálenie, slzenie očí alebo potenie. Priamy kontakt s alergénom môže vyvolať vyrážku, svrbenie i opuch kože. Niektoré alergény môžu, dokonca, spôsobiť anafylaktický šok – životunebezpečný pokles krvného tlaku.

Pri výkone práce, kde hrozí riziko vzniku alergie, si dajte pozor na uvedené príznaky. Môžu byť predzvesťou profesionálnej astmy. Ak sa niektoré z nich objavia, ihneď navštívte lekára.


Mohlo by vás zaujímať: Keď kýchanie a smrkanie neprestáva: Alergia vás môže trápiť aj celý rok


Zvážte mieru rizika

Pokiaľ pochádzate z alergickej rodiny alebo máte sklon k alergiám, ideálne je vyhnúť sa pracoviskám, kde by ste mohli prísť do kontaktu s alergénmi. Ide najmä o:

  • Pekárne a mlyny: Alergény predstavujú bielkoviny v pšeničnej múke a enzýmy pridávané do cesta.
  • Výroba potravín: Najmä prevádzky na spracovanie čaju, sójových bôbov, cíceru, kôrovcov a rýb automatickými strojmi bez primeraného vetrania.
  • Pracoviská so zvýšenou koncentráciou prachu: Na farmách hrozia alergie na prach z obilia, sena, výtrusy plesní, na roztoče v sene, obilí a múke. Na pílach a v strojárskych dielňach sa zase hromadí prach z dreva. Rizikové sú aj prevádzky na recykláciu papiera.
  • Výroba pracích prostriedkov: Potenciálne alergény predstavujú hlavne enzýmy v podobe práškov, ktoré sa pridávajú do pracích prostriedkov. Pri granulách je riziko menšie.
  • Prevádzky na spracovanie prírodných produktov a liekov: Ten, u koho sa vytvorí precitlivenosť na určitú látku, sa musí vyhýbať všetkým prípravkom, ktoré ju obsahujú.
  • Nemocnice, zdravotnícke zariadenia a továrne na výrobu gumy: Najväčším rizikom vzniku alergie je latexová guma. Postihnutí bývajú lekári a zdravotné sestry, ale aj iní pracovníci, čo pravidelne nosia latexové rukavice. Napríklad pri práci s potravinami. Bezpečnejšie je používať nelubrikované hypoalergénne rukavice či rukavice z PVC. Nebezpečenstvo vzniku alergie na latex predstavujú tiež prevádzky na výrobu gumených predmetov.
  • Pedikúry a zariadenia starostlivosti o nohy: Tu hrozí zvýšené riziko alergických reakcií na plesne nôh, ktoré sa vdychujú so šupinkami odlúpnutej kože.
  • Laboratóriá a iné pracoviská so zvieratami: Alergény môžu byť vo zvieracom moči, napríklad u myší a potkanov, alebo v malých čiastočkách tela hmyzu či pavúkov. Včelári sú zase vystavení riziku bodnutia, čo takisto môže vyústiť do alergie.

Čo robiť pri prvých príznakoch?

Šanca na uzdravenie sa zvýši, ak budete konať rýchlo. Pri podozrení na astmu či alergiu okamžite prerušte kontakt s alergénom. Ak má lekár podozrenie na spojitosť s vaším pracoviskom, mal by vám potvrdiť práceneschopnosť. Budete tak istý čas mimo pracoviska a ukáže sa, či sa váš stav zlepší.

Požiadajte o vyšetrenie u špecialistu na choroby z povolania. Predlžovanie času medzi odhalením príčiny choroby a prerušením kontaktu s alergénom môže viesť k celoživotnej chorobe s trvalou invaliditou. Lieky môžu urýchliť vaše uzdravenie, no neumožnia vám ďalej pracovať v prostredí so škodlivým alergénom.

Vyšetrenie u odborníka je dôležité aj pre prípad, že by ste požadovali odškodnenie. Dajte si však pozor, aby sa táto informácia nedostala k zamestnávateľovi. Pod rôznymi zámienkami sa vás môže snažiť prepustiť, aby sa vyhol prípadnému plateniu odškodného.


Mohlo by vás zaujímať: Hapčí a na zdravie: Čo všetko o kýchaní ešte neviete?


Postupujte opatrne

Ak ste problém podchytili včas a dôsledne sa vyhýbate alergénu, ťažkosti by mali pominúť. Ale nezabúdajte, že ste stále veľmi citliví, preto sa vystríhajte opätovného styku so škodlivou látkou aj v malých množstvách. To platí aj pri profesionálnej alergii na potraviny. Radšej ju skúšajte jesť veľmi opatrne, najmä ak ide o rybu či kôrovce.

Výber riskantného zamestnania

Ak ste sa rozhodli vykonávať prácu, pri ktorej vám hrozí vznik alergie, dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia. Pokiaľ je to možné, vždy zapnite odsávače vzduchu, používajte ochranné pomôcky, otvorte dvere a okná. Zamestnávateľ je v rizikových prevádzkach povinný zabezpečiť ochranné dýchacie prostriedky, ktoré musia zodpovedať charakteru práce.

Žiadny dýchací prístroj však nezaručí 100-percentnú ochranu pred alergénmi. Malá dávka škodlivej látky môže preniknúť cez masku do pľúc, preto by ľudia s profesionálnou astmou nemali zostávať v rizikovom zamestnaní.


Ako sa snažíte s alergénmi v práci bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame